PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Maj 2015 »


Prawykonanie
Prawykonanie "Naninana" Aleksandra Nowaka
2015-05-28

29 maja w Warszawie prawykonany zostanie utwór utwór „Naninana” na amplifikowany instrument klawiszowy i orkiestrę smyczkową w dwóch grupach (2015) Aleksandra Nowaka. Został on skomponowany na koncert z okazji uroczystego otwarcia nowej siedziby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. 

„Mała Uwertura” Wojciecha Kilara na płycie promującej krakowski FMF
„Mała Uwertura” Wojciecha Kilara na płycie promującej krakowski FMF
2015-05-28

Z nieukrywaną radością informujemy, że „Mała Uwertura” Wojciecha Kilara znalazła się na płycie promującej 8. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.

 

Płyta jest kompilacją muzyki filmowej, serialowej oraz do gier video. Oprócz utworu Wojciecha Kilara, fani Festiwalu znajdą na niej kompozycje Bartosza Chajdeckiego, Michała Jacaszka, Trevora Morrisa, Ramina, Djawadiego, Jeffa Beala oraz laureatów Oscarów: Michaela Giacchina i Stephena Warbecka. Album został wydany przez ekskluzywną wytwórnię płytową Varèse Sarabande Records.

VIII Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
VIII Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
2015-05-27

Już po raz ósmy odbędzie się Festiwal Muzyki Filmowej, jedno z najważniejszych muzycznych spotkań dla miłośników X muzy. Organizatorzy zapraszają w dniach 27-31 maja do Krakowa na koncerty muzyki do filmów, seriali i gier komputerowych. 

Oferta wypożyczeniowa dla orkiestr szkolnych
Oferta wypożyczeniowa dla orkiestr szkolnych
2015-05-26

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom bardzo szczególnej grupy odbiorców, jakimi są orkiestry szkół muzycznych I i II stopnia, Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalną ofertę, która ułatwi zaprogramowanie pracy w kolejnym roku szkolnym.

Prawykonanie utworu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej
Prawykonanie utworu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej
2015-05-25

3 czerwca 2015 roku w Poznaniu będzie miał swoją premierę utwór „Pranie” na chór dziecięcy a cappella Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej. Kompozycja zostanie wykonana podczas koncertu podsumowującego jubileuszowy, 65. sezon działalności Chóru Dziewczęcego „Skowronki”.

Festiwal Muzyki Współczesnej wyróżniony certyfikatem EFFE
Festiwal Muzyki Współczesnej wyróżniony certyfikatem EFFE
2015-05-22

Miło nam poinformować, że Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, którego partnerem jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne, otrzymał międzynarodowy certyfikat EFFE – Europa dla Festiwali, Festiwale dla Europy. Certyfikat przyznawany jest przez grono ekspertów zgromadzonych przy Komisji Europejskiej.
 

"Młodzi na poważnie" - koncert na Festiwalu Muzyki Filmowej
2015-05-21

Już po raz drugi w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie (27-31 maja) odbędzie się koncert "Młodzi na poważnie", podczas którego orkiestra młodzieżowa pod dyrekcją Moniki Bachowskiej wykona kompozycje Michala Lorenca i Krzesimira Dębskiego, napisane dla czołowych polskich hitów filmowych ostatnich kilkunastu lat.

Szkolenie dla dyrygentów orkiestr szkolnych
Szkolenie dla dyrygentów orkiestr szkolnych
2015-05-20

19 maja odbyło się szkolenie dla dyrygentów orkiestr szkolnych organizowane przez Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych i Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Tematyka szkolenia wzbudziła duże zainteresowanie i gorącą dyskusję, podczas której uczestnicy i prelegenci mogli podzielić się swoimi doświadczeniami w pracy z orkiestrami. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i aktywny udział w szkoleniu.

95. urodziny Janiny Garści - koncert
95. urodziny Janiny Garści - koncert
2015-05-20

27 maja o godzinie 10:00 w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie (ul. Basztowa 9) odbędzie się Koncert z okazji rocznicy 95-lecia urodzin Janiny Garści. Koncert wykonają uczniowie szkół muzycznych oraz zespół „Z harfą w tle”.

Koncert monograficzny Zygmunta Krauzego
Koncert monograficzny Zygmunta Krauzego
2015-05-18

Już jutro w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert monograficzny „Portret kompozytora – Zygmunt Krauze”, prezentujący przekrój twórczości jednego z najoryginalniejszych polskich twórców muzyki współczesnej. 

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Karol Kurpiński

Cześć! Dla najmłodszych (także duchem) mistrzów kredek i pędzli zamieszczamy dzisiaj kolejny portret do pokolorowania. Na artystyczne opracowanie czeka podobizna Karola Kurpińskiego.

#TUTTIwdomu – ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Przypominamy, że do końca maja przyjmujemy wnioski do projektu #TUTTIwdomu – specjalnej edycji TUTTI.pl przygotowanej na czas ograniczonego dostępu do wydarzeń muzycznych na żywo. Projekt zakłada dofinansowanie w wysokości 70% należnej opłaty za zawieszenie w Internecie nagranych przez Państwa utworów kompozytorów polskich z katalogu PWM.

„Po Cichu. O muzyce i literaturze”. Daniel Cichy w najnowszym cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Czy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Jak pisać, by zainteresować nią dzieci – najbardziej wymagających odbiorców? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Co oznacza tajemnicze słowo „rytmetyka”? I, last but not least, czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Po Cichu. O muzyce i literaturze” to pasmo wyjątkowych rozmów o czytaniu i słuchaniu, o muzyce i literaturze. Z czołowymi postaciami polskiej kultury rozmawia dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

Rusza Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020

Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Stowarzyszenie Warsaw Wind Music zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. To pierwsza edycja międzynarodowego konkursu dla kompozytorów, którego przedmiotem jest napisanie premierowej kompozycji przeznaczonej na koncertową orkiestrę dętą. 
 

Księgarnia firmowa PWM wznawia działalność stacjonarną

Po 9 tygodniach zamknięcia wznawia działalność księgarnia firmowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zachowując normy i stosując się do zaleceń sanitarnych oraz dbając o zdrowie i bezpieczeństwo klientów, PWM zaprasza do odwiedzania księgarni przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie, gdzie od 18 maja będzie można zakupić znane i cenione publikacje oraz zapoznać się z interesującymi nowościami. Dla pierwszych 50 klientów mamy niespodziankę, rabat 50% na publikacje PWM! 
 

Kredki w dłoń! Jan Stefani

Cześć! Pokolorowaliście już portret Stanisława Moniuszki? Dzisiaj mamy dla Was nowy obrazek, na którym jest inny kompozytor: Jan Stefani. Wydrukujcie grafikę i bawcie się w malarzy! Może zachęcicie rodziców by do Was dołączyli? Kolorowanie jest świetną zabawą!

Trwa druga edycja Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej

Podczas pierwszej edycji Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej 254 muzyków z Polski,Tajlandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hong Kongu wspólnie wykonało Taniec Eleny Michała Lorenca w opracowaniu na orkiestrę dętą. Odpowiadając na międzynarodowe zainteresowanie i wychodząc naprzeciw prośbom muzyków, a także wspierając ideę wspólnego muzykowania Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz ze Stowarzyszeniem Polskie Orkiestry Dęte zaprasza po raz drugi do współtworzenia Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej. 
 

Poprawnie w muzyce. Premiera książki „Muzyka w prawie autorskim” Grzegorza Manii już 21 maja

Relacja prawa autorskiego i muzyki bywa określana mianem „małżeństwa z rozsądku”, ponieważ związek ten nigdy nie był ani dobrze dobrany, ani tak szczęśliwy, jakby się tego chciało. W książce Muzyka w prawie autorskim dr hab. Grzegorz Mania – prawnik i pianista – w przystępny sposób objaśnia zawiłe paragrafy z kodeksów. Dzięki klarownym podsumowaniom i rozbudowanym wątkom praktycznym książka zyskuje charakter uniwersalny – sięgać po nią mogą nie tylko prawnicy, ale także kompozytorzy, wykonawcy i wszyscy ci, którzy zajmują się rozpowszechnianiem muzyki. Pogłębiona analiza dotyczy nie tylko samych przepisów. W pierwszym rozdziale autor z eseistyczną sprawnością opisuje fenomen muzyki i jej relację z prawem.

Zmarła Anna Sackiewicz-Steckiewicz

Z głębokim żalem informujemy, że 7 maja w wieku 92 lat zmarła Anna Sackiewicz-Steckiewicz, przez wiele lat związana z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
 

Kredki w dłoń! Stanisław Moniuszko

Cześć! Przygotowaliśmy dla Was – najmłodszych melomanów i muzyków – zabawę, polegającą na kolorowaniu portretów polskich kompozytorów. Wydrukujcie załączony poniżej obrazek (możecie poprosić o to rodziców), kredki w dłoń i… do dzieła: pokolorujcie najpiękniej jak umiecie! Do rysunku dołączamy portret w oryginalnych kolorach: może być dla Was inspiracją. Oczywiście Wy możecie użyć całkiem innych kolorów – malujcie jak Wam w duszy gra!