PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Czerwiec 2015 »


Recenzje
Recenzje "Diagilewa" Richarda Buckle'a i "Kwintesencji" Dariusza Czai
2015-06-30

W ostatnim czasie ukazały się dwie recenzje nowych książek wydanych przez PWM. W jednej z nich "Diagilew" Richarda Buckle'a został określony przez Dorotę Kozińską jako "szczere wyznanie miłości", w drugiej zaś "Kwintesencje. Pasaże barokowe" Dariusza Czai Krzysztof Lipka nazwał "arcydziełem gatunku".

XIII Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
XIII Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
2015-06-24

Zachęcamy młodych kompozytorów do udziału w Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego. Przedmiotem tegorocznej edycji jest oryginalna kompozycja z tekstem fonetycznym przeznaczona na chór dziecięcy. Zgłoszenia przyjmujemy tylko do 31 sierpnia 2015 roku.

Polska muzyka w Chinach
Polska muzyka w Chinach
2015-06-24

13 i 14 lipca na koncertach odbywających się w Szanghaju w ramach festiwalu Music in the Summer Air chińska publiczność usłyszy utwory polskich kompozytorów takich jak Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Dankowski i Karol Kurpiński w wykonaniu Młodej Polskiej Filharmonii pod dyrekcją Adama Klocka.

Rozstrzygnięcie konkursu Klubu Młodego Krytyka
Rozstrzygnięcie konkursu Klubu Młodego Krytyka
2015-06-23

21 czerwca, podczas ostatniego spotkania Klubu Młodego Krytyka, ogłoszone zostały wyniki konkursu na najlepszą recenzję serii koncertów Orkiestry Muzyki Nowej, które odbywały się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
 

Utwory Agaty Zubel i Pawła Mykietyna w Belgii
Utwory Agaty Zubel i Pawła Mykietyna w Belgii
2015-06-22

Mons, tegoroczna Europejska Stolica Kultury, robiąc „ukłon” w stronę Wrocławia – przyszłorocznej stolicy – zaprasza polskich wykonawców, którzy w ramach projektu Contemporary Sounds of Poland przedstawią utwory kompozytorów związanych ze Śląskiem. Wśród zaplanowanych kompozycji znalazły się utwory: Agaty Zubel Not I oraz Pawła Mykietyna 3 for 13.

XI Festiwal Muzyki Polskiej z muzyką Marcela Chyrzyńskiego i Wojciecha Kilara
XI Festiwal Muzyki Polskiej z muzyką Marcela Chyrzyńskiego i Wojciecha Kilara
2015-06-22

Odbywający sie po raz 11 krakowski Festiwal Muzyki Polskiej to retrospekcja muzyki polskiej od wieków dawnych po współczesność. Koncert 10 lipca zdominowany zostanie przez muzykę nową, z utworami Marcela Chyrzyńskiego oraz Wojciecha Kilara.

Koncert jubileuszowy z okazji 85. urodzin Romualda Twardowskiego
Koncert jubileuszowy z okazji 85. urodzin Romualda Twardowskiego
2015-06-19

17 czerwca w warszawskim oddziale PWM odbył się jubileuszowy koncert z okazji 85. urodzin Romualda Twardowskiego. W programie koncertu znalazły się utwory pochodzące z różnych okresów twórczości Kompozytora. Koncert prowadziła pani Alicja Twardowska.

"Concerto-Notturno" Mikołaja Góreckiego w Suwałkach
2015-06-18

30 sierpnia w Suwałkach zabrzmi Concerto-Notturno Mikołaja Góreckiego. Utwór powstał w 2001 roku na zamówienie Towarzystwa Muzycznego Musica Viva. Od momentu powstania cieszy się dużą popularnością i znalazł się w repertuarze wielu skrzypków, m.in. Kai Danczowskiej, Patrycji Piekutowskiej, Krzysztofa Bąkowskiego czy Pawła Kuklińskiego.

Romuald Twardowski świętuje 85. urodziny
Romuald Twardowski świętuje 85. urodziny
2015-06-17

Dziś, 17 czerwca, Romuald Twardowski świętuje 85. urodziny. Z tej okazji w Warszawie odbywa się koncert jubileuszowy, my zaś zadaliśmy Kompozytorowi kilka typowych i nietypowych pytań. Dzięki nim mogliśmy się dowiedzieć, kto miał największy wpływ na twórczość Romualda Twardowskiego, kim zostałby, gdyby nie był kompozytorem oraz... jakie jest jego ulubione danie. Zapraszamy do lektury!

"Muzyka kameralna nr 5" Aleksandra Lasonia w Katowicach
2015-06-17

Gdy w 2002 roku na Warszawskiej Jesieni Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Aleksandra Lasonia wykonała jego Muzykę kameralną nr 5 „Cztery pory roku”, publiczność domagała się bisu. O niezwykłej sile tej muzyki będzie można się przekonać w najbliższą niedzielę w Katowicach.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Karol Kurpiński

Cześć! Dla najmłodszych (także duchem) mistrzów kredek i pędzli zamieszczamy dzisiaj kolejny portret do pokolorowania. Na artystyczne opracowanie czeka podobizna Karola Kurpińskiego.

#TUTTIwdomu – ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Przypominamy, że do końca maja przyjmujemy wnioski do projektu #TUTTIwdomu – specjalnej edycji TUTTI.pl przygotowanej na czas ograniczonego dostępu do wydarzeń muzycznych na żywo. Projekt zakłada dofinansowanie w wysokości 70% należnej opłaty za zawieszenie w Internecie nagranych przez Państwa utworów kompozytorów polskich z katalogu PWM.

„Po Cichu. O muzyce i literaturze”. Daniel Cichy w najnowszym cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Czy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Jak pisać, by zainteresować nią dzieci – najbardziej wymagających odbiorców? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Co oznacza tajemnicze słowo „rytmetyka”? I, last but not least, czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Po Cichu. O muzyce i literaturze” to pasmo wyjątkowych rozmów o czytaniu i słuchaniu, o muzyce i literaturze. Z czołowymi postaciami polskiej kultury rozmawia dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

Rusza Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020

Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Stowarzyszenie Warsaw Wind Music zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. To pierwsza edycja międzynarodowego konkursu dla kompozytorów, którego przedmiotem jest napisanie premierowej kompozycji przeznaczonej na koncertową orkiestrę dętą. 
 

Księgarnia firmowa PWM wznawia działalność stacjonarną

Po 9 tygodniach zamknięcia wznawia działalność księgarnia firmowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zachowując normy i stosując się do zaleceń sanitarnych oraz dbając o zdrowie i bezpieczeństwo klientów, PWM zaprasza do odwiedzania księgarni przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie, gdzie od 18 maja będzie można zakupić znane i cenione publikacje oraz zapoznać się z interesującymi nowościami. Dla pierwszych 50 klientów mamy niespodziankę, rabat 50% na publikacje PWM! 
 

Kredki w dłoń! Jan Stefani

Cześć! Pokolorowaliście już portret Stanisława Moniuszki? Dzisiaj mamy dla Was nowy obrazek, na którym jest inny kompozytor: Jan Stefani. Wydrukujcie grafikę i bawcie się w malarzy! Może zachęcicie rodziców by do Was dołączyli? Kolorowanie jest świetną zabawą!

Trwa druga edycja Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej

Podczas pierwszej edycji Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej 254 muzyków z Polski,Tajlandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hong Kongu wspólnie wykonało Taniec Eleny Michała Lorenca w opracowaniu na orkiestrę dętą. Odpowiadając na międzynarodowe zainteresowanie i wychodząc naprzeciw prośbom muzyków, a także wspierając ideę wspólnego muzykowania Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz ze Stowarzyszeniem Polskie Orkiestry Dęte zaprasza po raz drugi do współtworzenia Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej. 
 

Poprawnie w muzyce. Premiera książki „Muzyka w prawie autorskim” Grzegorza Manii już 21 maja

Relacja prawa autorskiego i muzyki bywa określana mianem „małżeństwa z rozsądku”, ponieważ związek ten nigdy nie był ani dobrze dobrany, ani tak szczęśliwy, jakby się tego chciało. W książce Muzyka w prawie autorskim dr hab. Grzegorz Mania – prawnik i pianista – w przystępny sposób objaśnia zawiłe paragrafy z kodeksów. Dzięki klarownym podsumowaniom i rozbudowanym wątkom praktycznym książka zyskuje charakter uniwersalny – sięgać po nią mogą nie tylko prawnicy, ale także kompozytorzy, wykonawcy i wszyscy ci, którzy zajmują się rozpowszechnianiem muzyki. Pogłębiona analiza dotyczy nie tylko samych przepisów. W pierwszym rozdziale autor z eseistyczną sprawnością opisuje fenomen muzyki i jej relację z prawem.

Zmarła Anna Sackiewicz-Steckiewicz

Z głębokim żalem informujemy, że 7 maja w wieku 92 lat zmarła Anna Sackiewicz-Steckiewicz, przez wiele lat związana z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
 

Kredki w dłoń! Stanisław Moniuszko

Cześć! Przygotowaliśmy dla Was – najmłodszych melomanów i muzyków – zabawę, polegającą na kolorowaniu portretów polskich kompozytorów. Wydrukujcie załączony poniżej obrazek (możecie poprosić o to rodziców), kredki w dłoń i… do dzieła: pokolorujcie najpiękniej jak umiecie! Do rysunku dołączamy portret w oryginalnych kolorach: może być dla Was inspiracją. Oczywiście Wy możecie użyć całkiem innych kolorów – malujcie jak Wam w duszy gra!