PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Lipiec 2015 »


Amerykanin w… Sopocie – utwory George’a Gershwina na inauguracji Energa Sopot Classic
Amerykanin w… Sopocie – utwory George’a Gershwina na inauguracji Energa Sopot Classic
2015-07-31

2 sierpnia, podczas koncertu inauguracyjnego piątej edycji festiwalu Energa Sopot Classic zabrzmią utwory George’a Gerwshwina, m. in. Amerykanin w Paryżu, Błękitna rapsodia oraz fragmenty z opery Porgy and Bess.

Obchody 90. rocznicy urodzin Pierre’a Bouleza w Salzburgu
Obchody 90. rocznicy urodzin Pierre’a Bouleza w Salzburgu
2015-07-30
W ramach odsłony „Contemporary” festiwalu w Salzburgu, który odbywa się w dniach 18 lipca – 30 sierpnia, świętowana jest przypadająca na 2015 rok dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Pierre’a Bouleza.
Prawykonania
Prawykonania "Elegii" oraz "Trio concerto" Mikołaja Góreckiego
2015-07-29

Koniec tygodnia upływać będzie pod znakiem twórczości Mikołaja Góreckiego. Od czwartku do niedzieli wykonane zostaną trzy utwory kompozytora, w tym aż dwa (!) będą miały swoje premiery. Prawdziwa uczta dla melomanów!

ABC Mikołaja Góreckiego
ABC Mikołaja Góreckiego
2015-07-28
Swoje osobiste ABC odkrywa dla Państwa Mikołaj Górecki. Lektura bardzo przyjemna, aczkolwiek skłaniająca do refleksji. Jaki obraz kompozytora zachowacie Państwo po wybrzmieniu ostatniej litery?
Raport o obecności muzyki Andrzeja Panufnika w roku jubileuszowym 2014
Raport o obecności muzyki Andrzeja Panufnika w roku jubileuszowym 2014
2015-07-27
W 2014 roku obchodzona była pod auspicjami UNESCO 100. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika. Z tej okazji na całym świecie dużo częściej niż zazwyczaj wykonywano utwory kompozytora. Częściej, czyli jak często?
IV Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego na płycie Nonesuch Records
IV Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego na płycie Nonesuch Records
2015-07-24
25 września nakładem wytwórni Nonesuch Records ukaże się płyta z ostatnią, IV Symfonią Henryka Mikołaja Góreckiego „Tansman Epizody”. Nagranie zrealizowano podczas koncertu premierowego w 2014 w Royal Festival Hall z udziałem London Philharmonic Orchestra pod batutą Andrzeja Borejki.
Tadeusz Baird, Tomasz Sikorski i Witold Szalonek – biogramy kompozytorów na muzykotekaszkolna.pl
Tadeusz Baird, Tomasz Sikorski i Witold Szalonek – biogramy kompozytorów na muzykotekaszkolna.pl
2015-07-24
Biogramy kolejnych trzech kompozytorów związanych z PWM: Tadeusza Bairda, Tomasza Sikorskiego i Witolda Szalonka znalazły się w galerii kompozytorów XX i XXI wieku na portalu muzykotekaszkolna.pl. Autorką biografii jest dr hab. Iwona Lindstedt.
Zachwycający renesans w Zakopanem
Zachwycający renesans w Zakopanem
2015-07-23

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem serdecznie zaprasza na koncert muzyki dawnej połączony z prezentacją strojów pt. „Zachwycający renesans – muzyka i moda w XVI stuleciu”, który odbędzie się 1 sierpnia (sobota) 2015r. o godz. 19:00 w Hotelu Belvedere w Zakopanem ( ul. Droga do Białego 3).

Archiwum osobiste Sergiusza Prokofiewa w Nowym Jorku
Archiwum osobiste Sergiusza Prokofiewa w Nowym Jorku
2015-07-16

Dokumenty Sergiusza Prokofiewa, w tym rękopisy, szkice, notatki, korespondencja oraz publikacje dotyczące życia i twórczości kompozytora, wcześniej znajdujące się częściowo w paryskiej Bibliotece Narodowej, a częściowo w Goldsmiths College w Londynie, zostały przekazane przez spadkobierców kompozytora bibliotece Rare Book and Manuscript Library of Columbia University w Nowym Jorku.

Nowy numer
Nowy numer "Scali" poświęcony wiolonczeli
2015-07-15

Najnowszy numer naszego Edukacyjnego Magazynu Muzycznego "Scala", przeznaczonego dla nauczycieli, poświęciliśmy wiolonczeli. Znaleźć w nim można ciekawe artykuły i wywiady, rekomendacje materiałów edukacyjnych oraz porady dla pedagogów.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Karol Kurpiński

Cześć! Dla najmłodszych (także duchem) mistrzów kredek i pędzli zamieszczamy dzisiaj kolejny portret do pokolorowania. Na artystyczne opracowanie czeka podobizna Karola Kurpińskiego.

#TUTTIwdomu – ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Przypominamy, że do końca maja przyjmujemy wnioski do projektu #TUTTIwdomu – specjalnej edycji TUTTI.pl przygotowanej na czas ograniczonego dostępu do wydarzeń muzycznych na żywo. Projekt zakłada dofinansowanie w wysokości 70% należnej opłaty za zawieszenie w Internecie nagranych przez Państwa utworów kompozytorów polskich z katalogu PWM.

„Po Cichu. O muzyce i literaturze”. Daniel Cichy w najnowszym cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Czy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Jak pisać, by zainteresować nią dzieci – najbardziej wymagających odbiorców? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Co oznacza tajemnicze słowo „rytmetyka”? I, last but not least, czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Po Cichu. O muzyce i literaturze” to pasmo wyjątkowych rozmów o czytaniu i słuchaniu, o muzyce i literaturze. Z czołowymi postaciami polskiej kultury rozmawia dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

Rusza Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020

Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Stowarzyszenie Warsaw Wind Music zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. To pierwsza edycja międzynarodowego konkursu dla kompozytorów, którego przedmiotem jest napisanie premierowej kompozycji przeznaczonej na koncertową orkiestrę dętą. 
 

Księgarnia firmowa PWM wznawia działalność stacjonarną

Po 9 tygodniach zamknięcia wznawia działalność księgarnia firmowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zachowując normy i stosując się do zaleceń sanitarnych oraz dbając o zdrowie i bezpieczeństwo klientów, PWM zaprasza do odwiedzania księgarni przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie, gdzie od 18 maja będzie można zakupić znane i cenione publikacje oraz zapoznać się z interesującymi nowościami. Dla pierwszych 50 klientów mamy niespodziankę, rabat 50% na publikacje PWM! 
 

Kredki w dłoń! Jan Stefani

Cześć! Pokolorowaliście już portret Stanisława Moniuszki? Dzisiaj mamy dla Was nowy obrazek, na którym jest inny kompozytor: Jan Stefani. Wydrukujcie grafikę i bawcie się w malarzy! Może zachęcicie rodziców by do Was dołączyli? Kolorowanie jest świetną zabawą!

Trwa druga edycja Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej

Podczas pierwszej edycji Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej 254 muzyków z Polski,Tajlandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hong Kongu wspólnie wykonało Taniec Eleny Michała Lorenca w opracowaniu na orkiestrę dętą. Odpowiadając na międzynarodowe zainteresowanie i wychodząc naprzeciw prośbom muzyków, a także wspierając ideę wspólnego muzykowania Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz ze Stowarzyszeniem Polskie Orkiestry Dęte zaprasza po raz drugi do współtworzenia Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej. 
 

Poprawnie w muzyce. Premiera książki „Muzyka w prawie autorskim” Grzegorza Manii już 21 maja

Relacja prawa autorskiego i muzyki bywa określana mianem „małżeństwa z rozsądku”, ponieważ związek ten nigdy nie był ani dobrze dobrany, ani tak szczęśliwy, jakby się tego chciało. W książce Muzyka w prawie autorskim dr hab. Grzegorz Mania – prawnik i pianista – w przystępny sposób objaśnia zawiłe paragrafy z kodeksów. Dzięki klarownym podsumowaniom i rozbudowanym wątkom praktycznym książka zyskuje charakter uniwersalny – sięgać po nią mogą nie tylko prawnicy, ale także kompozytorzy, wykonawcy i wszyscy ci, którzy zajmują się rozpowszechnianiem muzyki. Pogłębiona analiza dotyczy nie tylko samych przepisów. W pierwszym rozdziale autor z eseistyczną sprawnością opisuje fenomen muzyki i jej relację z prawem.

Zmarła Anna Sackiewicz-Steckiewicz

Z głębokim żalem informujemy, że 7 maja w wieku 92 lat zmarła Anna Sackiewicz-Steckiewicz, przez wiele lat związana z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
 

Kredki w dłoń! Stanisław Moniuszko

Cześć! Przygotowaliśmy dla Was – najmłodszych melomanów i muzyków – zabawę, polegającą na kolorowaniu portretów polskich kompozytorów. Wydrukujcie załączony poniżej obrazek (możecie poprosić o to rodziców), kredki w dłoń i… do dzieła: pokolorujcie najpiękniej jak umiecie! Do rysunku dołączamy portret w oryginalnych kolorach: może być dla Was inspiracją. Oczywiście Wy możecie użyć całkiem innych kolorów – malujcie jak Wam w duszy gra!