Archiwum aktualności
« Grudzień 2015
Spotkanie z Aleksandrą Kurzak
2015-12-29
We wtorek 29 grudnia w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się spektakl operowy "Rigoletto". W postać Gildy wcieli się światowej sławy sopranistka Aleksandra Kurzak. Po spektaklu artystka będzie podpisywać zbiór rozmów, które przeprowadził z nią Aleksander Laskowski. Publikacja będzie do kupienia na stoisku we Foyer Głównym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.
Życzenia Świąteczne
2015-12-22
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku pragniemy złożyć Naszym Klientom i Przyjaciołom serdeczne życzenia sukcesów, radości i uśmiechów.III Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Limie
2015-12-22
W dniach 9-15 grudnia 2015 roku w stolicy Peru odbył się III Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Sergio Escalera z Boliwii.
Płyta z kolędami w aranżacjach Marka Pawełka i Henryka Jana Botora
2015-12-18
18 grudnia w Rektoracie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie odbyła się konferencja prasowa związana z premierą płyty z kolędami „Gloria, gloria in excelsis Deo”, nagranej przez Chór Psalmodia pod dyrekcją profesora Włodzimierza Siedlika.
PWM przedstawicielem wydawnictw Josef Weinberger, Glocken Verlag oraz Octava Music
2015-12-18
Miło nam poinformować, że Polskie Wydawnictwo Muzyczne podpisało nową umowę na reprezentowanie w Polsce katalogu oficyny Josef Weinberger LTD oraz Glocken Verlag i Octava Music. Do tej pory byliśmy wyłącznym reprezentantem wspomnianych wydawnictw w zakresie wykonań koncertowych. Od kilku tygodni PWM posiada także prawa do obsługi przedstawień scenicznych tych wydawców zarówno w zakresie wypożyczeń, jak i w zakresie udzielania licencji na nie (czyli w zakresie tzw. Wielkich Praw).
Retrospektywa twórczości Alberto Ginastery
2015-12-16
Alberto Ginastera (1916–1983) jest uważany za jednego z najważniejszych kompozytorów XX wieku. W 2016 roku mija setna rocznica urodzin kompozytora. Z tej okazji cały muzyczny świat włącza się w celebrację, organizując koncerty, festiwale, spotkania, konferencje i wykłady poświęcone jego muzyce.
Zamówienia w okresie świątecznym
2015-12-16
Szanowni Państwo, Drodzy Klienci! Informujemy, że w okresie świątecznym zamówienia złożone do 23 grudnia do godziny 10:00 zostaną wysłane przed Świętami, natomiast zamówione po godz. 10:00 będą wysyłane 28 i 29 grudnia.
24 grudnia - dzień wolny od pracy w PWM
2015-12-16
Szanowni Państwo, informujemy, że decyzją Zarządu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego SA 24 grudnia jest dniem wolnym od pracy. W tym dniu wydawnictwo oraz księgarnia firmowa będą nieczynne.
Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Karola Szymanowskiego rozstrzygnięty
2015-12-16
Daniele Gasparini z Włoch zwyciężył w II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Nagrodę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego SA – komplet polskich partytur współczesnych – otrzymał Polak Andrzej Karałow.
Najczęściej czytane:
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.