PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Maj 2015 »


Prawykonanie
Prawykonanie "Naninana" Aleksandra Nowaka
2015-05-28

29 maja w Warszawie prawykonany zostanie utwór utwór „Naninana” na amplifikowany instrument klawiszowy i orkiestrę smyczkową w dwóch grupach (2015) Aleksandra Nowaka. Został on skomponowany na koncert z okazji uroczystego otwarcia nowej siedziby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. 

„Mała Uwertura” Wojciecha Kilara na płycie promującej krakowski FMF
„Mała Uwertura” Wojciecha Kilara na płycie promującej krakowski FMF
2015-05-28

Z nieukrywaną radością informujemy, że „Mała Uwertura” Wojciecha Kilara znalazła się na płycie promującej 8. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.

 

Płyta jest kompilacją muzyki filmowej, serialowej oraz do gier video. Oprócz utworu Wojciecha Kilara, fani Festiwalu znajdą na niej kompozycje Bartosza Chajdeckiego, Michała Jacaszka, Trevora Morrisa, Ramina, Djawadiego, Jeffa Beala oraz laureatów Oscarów: Michaela Giacchina i Stephena Warbecka. Album został wydany przez ekskluzywną wytwórnię płytową Varèse Sarabande Records.

VIII Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
VIII Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
2015-05-27

Już po raz ósmy odbędzie się Festiwal Muzyki Filmowej, jedno z najważniejszych muzycznych spotkań dla miłośników X muzy. Organizatorzy zapraszają w dniach 27-31 maja do Krakowa na koncerty muzyki do filmów, seriali i gier komputerowych. 

Oferta wypożyczeniowa dla orkiestr szkolnych
Oferta wypożyczeniowa dla orkiestr szkolnych
2015-05-26

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom bardzo szczególnej grupy odbiorców, jakimi są orkiestry szkół muzycznych I i II stopnia, Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalną ofertę, która ułatwi zaprogramowanie pracy w kolejnym roku szkolnym.

Prawykonanie utworu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej
Prawykonanie utworu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej
2015-05-25

3 czerwca 2015 roku w Poznaniu będzie miał swoją premierę utwór „Pranie” na chór dziecięcy a cappella Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej. Kompozycja zostanie wykonana podczas koncertu podsumowującego jubileuszowy, 65. sezon działalności Chóru Dziewczęcego „Skowronki”.

Festiwal Muzyki Współczesnej wyróżniony certyfikatem EFFE
Festiwal Muzyki Współczesnej wyróżniony certyfikatem EFFE
2015-05-22

Miło nam poinformować, że Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, którego partnerem jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne, otrzymał międzynarodowy certyfikat EFFE – Europa dla Festiwali, Festiwale dla Europy. Certyfikat przyznawany jest przez grono ekspertów zgromadzonych przy Komisji Europejskiej.
 

"Młodzi na poważnie" - koncert na Festiwalu Muzyki Filmowej
2015-05-21

Już po raz drugi w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie (27-31 maja) odbędzie się koncert "Młodzi na poważnie", podczas którego orkiestra młodzieżowa pod dyrekcją Moniki Bachowskiej wykona kompozycje Michala Lorenca i Krzesimira Dębskiego, napisane dla czołowych polskich hitów filmowych ostatnich kilkunastu lat.

Szkolenie dla dyrygentów orkiestr szkolnych
Szkolenie dla dyrygentów orkiestr szkolnych
2015-05-20

19 maja odbyło się szkolenie dla dyrygentów orkiestr szkolnych organizowane przez Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych i Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Tematyka szkolenia wzbudziła duże zainteresowanie i gorącą dyskusję, podczas której uczestnicy i prelegenci mogli podzielić się swoimi doświadczeniami w pracy z orkiestrami. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i aktywny udział w szkoleniu.

95. urodziny Janiny Garści - koncert
95. urodziny Janiny Garści - koncert
2015-05-20

27 maja o godzinie 10:00 w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie (ul. Basztowa 9) odbędzie się Koncert z okazji rocznicy 95-lecia urodzin Janiny Garści. Koncert wykonają uczniowie szkół muzycznych oraz zespół „Z harfą w tle”.

Koncert monograficzny Zygmunta Krauzego
Koncert monograficzny Zygmunta Krauzego
2015-05-18

Już jutro w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert monograficzny „Portret kompozytora – Zygmunt Krauze”, prezentujący przekrój twórczości jednego z najoryginalniejszych polskich twórców muzyki współczesnej. 

Najczęściej czytane:

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.