Archiwum aktualności
« Czerwiec 2015 »
Recenzje "Diagilewa" Richarda Buckle'a i "Kwintesencji" Dariusza Czai
2015-06-30
W ostatnim czasie ukazały się dwie recenzje nowych książek wydanych przez PWM. W jednej z nich "Diagilew" Richarda Buckle'a został określony przez Dorotę Kozińską jako "szczere wyznanie miłości", w drugiej zaś "Kwintesencje. Pasaże barokowe" Dariusza Czai Krzysztof Lipka nazwał "arcydziełem gatunku".
XIII Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
2015-06-24
Zachęcamy młodych kompozytorów do udziału w Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego. Przedmiotem tegorocznej edycji jest oryginalna kompozycja z tekstem fonetycznym przeznaczona na chór dziecięcy. Zgłoszenia przyjmujemy tylko do 31 sierpnia 2015 roku.
Polska muzyka w Chinach
2015-06-24
13 i 14 lipca na koncertach odbywających się w Szanghaju w ramach festiwalu Music in the Summer Air chińska publiczność usłyszy utwory polskich kompozytorów takich jak Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Dankowski i Karol Kurpiński w wykonaniu Młodej Polskiej Filharmonii pod dyrekcją Adama Klocka.
Rozstrzygnięcie konkursu Klubu Młodego Krytyka
2015-06-23
21 czerwca, podczas ostatniego spotkania Klubu Młodego Krytyka, ogłoszone zostały wyniki konkursu na najlepszą recenzję serii koncertów Orkiestry Muzyki Nowej, które odbywały się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Utwory Agaty Zubel i Pawła Mykietyna w Belgii
2015-06-22
Mons, tegoroczna Europejska Stolica Kultury, robiąc „ukłon” w stronę Wrocławia – przyszłorocznej stolicy – zaprasza polskich wykonawców, którzy w ramach projektu Contemporary Sounds of Poland przedstawią utwory kompozytorów związanych ze Śląskiem. Wśród zaplanowanych kompozycji znalazły się utwory: Agaty Zubel Not I oraz Pawła Mykietyna 3 for 13.
XI Festiwal Muzyki Polskiej z muzyką Marcela Chyrzyńskiego i Wojciecha Kilara
2015-06-22
Odbywający sie po raz 11 krakowski Festiwal Muzyki Polskiej to retrospekcja muzyki polskiej od wieków dawnych po współczesność. Koncert 10 lipca zdominowany zostanie przez muzykę nową, z utworami Marcela Chyrzyńskiego oraz Wojciecha Kilara.
Koncert jubileuszowy z okazji 85. urodzin Romualda Twardowskiego
2015-06-19
17 czerwca w warszawskim oddziale PWM odbył się jubileuszowy koncert z okazji 85. urodzin Romualda Twardowskiego. W programie koncertu znalazły się utwory pochodzące z różnych okresów twórczości Kompozytora. Koncert prowadziła pani Alicja Twardowska.
"Concerto-Notturno" Mikołaja Góreckiego w Suwałkach
2015-06-18
30 sierpnia w Suwałkach zabrzmi Concerto-Notturno Mikołaja Góreckiego. Utwór powstał w 2001 roku na zamówienie Towarzystwa Muzycznego Musica Viva. Od momentu powstania cieszy się dużą popularnością i znalazł się w repertuarze wielu skrzypków, m.in. Kai Danczowskiej, Patrycji Piekutowskiej, Krzysztofa Bąkowskiego czy Pawła Kuklińskiego.
Romuald Twardowski świętuje 85. urodziny
2015-06-17
Dziś, 17 czerwca, Romuald Twardowski świętuje 85. urodziny. Z tej okazji w Warszawie odbywa się koncert jubileuszowy, my zaś zadaliśmy Kompozytorowi kilka typowych i nietypowych pytań. Dzięki nim mogliśmy się dowiedzieć, kto miał największy wpływ na twórczość Romualda Twardowskiego, kim zostałby, gdyby nie był kompozytorem oraz... jakie jest jego ulubione danie. Zapraszamy do lektury!
"Muzyka kameralna nr 5" Aleksandra Lasonia w Katowicach
2015-06-17
Gdy w 2002 roku na Warszawskiej Jesieni Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Aleksandra Lasonia wykonała jego Muzykę kameralną nr 5 „Cztery pory roku”, publiczność domagała się bisu. O niezwykłej sile tej muzyki będzie można się przekonać w najbliższą niedzielę w Katowicach.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.