Archiwum aktualności
« Marzec 2018 »
„Via Crucis” Pawła Łukaszewskiego na obchody Triduum Sacrum
2018-03-29
30 i 31 marca, w Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę zostanie wykonana we Wrocławskiej Operze „Via Crucis” Pawła Łukaszewskiego. To dzieło wzbogaca okres duchowych przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Oratorium zakomponowane zgodnie z układem stacji drogi krzyżowej w każdej części kontempluje muzycznie jedną ze scen ostatniej drogi Jezusa Chrystusa.
Prawykonanie nowego utworu Mikołaja Góreckiego
2018-03-21
Niezwykle ciekawie zapowiada się najbliższy koncert kameralny z cyklu „Muzyka polska za mało znana” w siedzibie NOSPR w Katowicach.
W piątek 23 marca, w ramach tego cyklu, swoje prawykonanie będzie miał nowy utwór Mikołaja Góreckiego, „Burlesca” na flet, obój, klarnet, róg, fagot i fortepian. Utwór usłyszymy w wykonaniu Beaty Bilińskiej i muzyków Krakowskiego Kwintetu Dętego w składzie Katarzyna Kurowska-Mleczko (fl), Marek Mleczko (ob), Roman Widaszek (cl), Paweł Solecki (fg), Tadeusz Tomaszewski (cr).
Kompozytor zadedykował utwór jego pierwszym wykonawcom.
Nagroda Teatralna Miasta Gdańska 2017 dla Krzysztofa Knittla
2018-03-20
Z wielką radością dzielimy się informacją, że Krzysztof Knittel został uhonorowany Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska 2017 za muzykę do opery „Sąd Ostateczny”.
Nagroda Teatralna Miasta Gdańska przyznawana jest od 2008 roku autorom najcenniejszych teatralnych kreacji artystycznych stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Laureatów wybiera Kapituła Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska.
Tegoroczna uroczysta gala odbyła się w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w poniedziałek, 19 marca.
Audycje kontrabasowe
2018-03-20
Przez najbliższy miesiąc w różnych miastach Polski odbywać się będą audycje muzyczne dotyczące nauczania gry na kontrabasie. Poprowadzi je Grzegorz Frankowski – ceniony pedagog i wykonawca, autor wydanej przez PWM „Szkoły na kontrabas – mini, midi, maxi”.
Pierwsze spotkanie odbędzie się już 21 marca o godzinie 15:45 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy podczas X Regionalnego Konkursu Skrzypcowego, Wiolonczelowego i Kontrabasowego „Dźwięki Smyczkiem Malowane”.
Odeszła Anna Papierzowa
2018-03-20
10 lutego 2018 roku zmarła w Krakowie Anna Papierzowa, z domu Tarasin, ur. 26 lipca 1925 roku w Kaliszu. Magister filologii polskiej, w latach 1946-1950 studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim u prof. prof. Stanisława Pigonia, Kazimierza Wyki i Kazimierza Nitscha.
Oferta pracy: referent ds. administracyjnych
2018-03-19
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni referenta ds. administracyjnych. Miejsce pracy: Kraków.
„Muzyka Naszych Czasów” po raz drugi
2018-03-19
11 marca 2018 roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbył się koncert otwarcia II edycji programu „Muzyka Naszych Czasów” – 4-letniego programu promocji twórczości młodych kompozytorów polskich XXI wieku.
Oferta pracy: bibliotekarz
2018-03-15
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: bibliotekarza. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar pracy: pełny etat, umowa na czas określony.
Wokół TUTTI.pl, zinfonia.com, UIC, nKODA – szczegóły spotkania
2018-03-14
Niezmiernie się cieszymy na nadchodzący tydzień! Dlaczego?
W najbliższy poniedziałek (19 marca) oraz środę (21 marca) spotykamy się z Państwem, by przedstawić i porozmawiać o wprowadzanych przez PWM zmianach i nowościach, które mają usprawnić wzajemną komunikację.
Dziękujemy za tak duży odzew na nasze zaproszenie.
PWM na Targach Książki w Lipsku
2018-03-14
Od 15 do 18 marca Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje swoją ofertę wydawniczą podczas jednych z największych targów książki w Europie – Leipziger Buchmesse.
Najczęściej czytane:
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.