Archiwum aktualności
« Marzec 2018 »
„Via Crucis” Pawła Łukaszewskiego na obchody Triduum Sacrum
2018-03-29
30 i 31 marca, w Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę zostanie wykonana we Wrocławskiej Operze „Via Crucis” Pawła Łukaszewskiego. To dzieło wzbogaca okres duchowych przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Oratorium zakomponowane zgodnie z układem stacji drogi krzyżowej w każdej części kontempluje muzycznie jedną ze scen ostatniej drogi Jezusa Chrystusa.
Prawykonanie nowego utworu Mikołaja Góreckiego
2018-03-21
Niezwykle ciekawie zapowiada się najbliższy koncert kameralny z cyklu „Muzyka polska za mało znana” w siedzibie NOSPR w Katowicach.
W piątek 23 marca, w ramach tego cyklu, swoje prawykonanie będzie miał nowy utwór Mikołaja Góreckiego, „Burlesca” na flet, obój, klarnet, róg, fagot i fortepian. Utwór usłyszymy w wykonaniu Beaty Bilińskiej i muzyków Krakowskiego Kwintetu Dętego w składzie Katarzyna Kurowska-Mleczko (fl), Marek Mleczko (ob), Roman Widaszek (cl), Paweł Solecki (fg), Tadeusz Tomaszewski (cr).
Kompozytor zadedykował utwór jego pierwszym wykonawcom.
Nagroda Teatralna Miasta Gdańska 2017 dla Krzysztofa Knittla
2018-03-20
Z wielką radością dzielimy się informacją, że Krzysztof Knittel został uhonorowany Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska 2017 za muzykę do opery „Sąd Ostateczny”.
Nagroda Teatralna Miasta Gdańska przyznawana jest od 2008 roku autorom najcenniejszych teatralnych kreacji artystycznych stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Laureatów wybiera Kapituła Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska.
Tegoroczna uroczysta gala odbyła się w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w poniedziałek, 19 marca.
Audycje kontrabasowe
2018-03-20
Przez najbliższy miesiąc w różnych miastach Polski odbywać się będą audycje muzyczne dotyczące nauczania gry na kontrabasie. Poprowadzi je Grzegorz Frankowski – ceniony pedagog i wykonawca, autor wydanej przez PWM „Szkoły na kontrabas – mini, midi, maxi”.
Pierwsze spotkanie odbędzie się już 21 marca o godzinie 15:45 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy podczas X Regionalnego Konkursu Skrzypcowego, Wiolonczelowego i Kontrabasowego „Dźwięki Smyczkiem Malowane”.
Odeszła Anna Papierzowa
2018-03-20
10 lutego 2018 roku zmarła w Krakowie Anna Papierzowa, z domu Tarasin, ur. 26 lipca 1925 roku w Kaliszu. Magister filologii polskiej, w latach 1946-1950 studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim u prof. prof. Stanisława Pigonia, Kazimierza Wyki i Kazimierza Nitscha.
Oferta pracy: referent ds. administracyjnych
2018-03-19
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni referenta ds. administracyjnych. Miejsce pracy: Kraków.
„Muzyka Naszych Czasów” po raz drugi
2018-03-19
11 marca 2018 roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbył się koncert otwarcia II edycji programu „Muzyka Naszych Czasów” – 4-letniego programu promocji twórczości młodych kompozytorów polskich XXI wieku.
Oferta pracy: bibliotekarz
2018-03-15
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: bibliotekarza. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar pracy: pełny etat, umowa na czas określony.
Wokół TUTTI.pl, zinfonia.com, UIC, nKODA – szczegóły spotkania
2018-03-14
Niezmiernie się cieszymy na nadchodzący tydzień! Dlaczego?
W najbliższy poniedziałek (19 marca) oraz środę (21 marca) spotykamy się z Państwem, by przedstawić i porozmawiać o wprowadzanych przez PWM zmianach i nowościach, które mają usprawnić wzajemną komunikację.
Dziękujemy za tak duży odzew na nasze zaproszenie.
PWM na Targach Książki w Lipsku
2018-03-14
Od 15 do 18 marca Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje swoją ofertę wydawniczą podczas jednych z największych targów książki w Europie – Leipziger Buchmesse.
Najczęściej czytane:
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.