Archiwum aktualności
« Wrzesień 2018 »
Pierwsze polskie wykonanie „Swansong” Arvo Pärta
2018-09-28
Koncert 5 października NFM Filharmonia Wrocławska poświęci twórczości Arvo Pärta. W programie wieczoru znalazły się cztery symfonie kompozytora oraz – po raz pierwszy prezentowany w Polsce – utwór „Swansong”. Orkiestrę Narodowego Forum Muzyki poprowadzi Tõnu Kaljuste – przyjaciel i jeden z najbardziej zaufanych dyrygentów kompozytora.
Weekendowy Kurs Edytorstwa Muzycznego
2018-09-28
Bezpłatny kurs, adresowany do absolwentów studiów muzycznych I i II stopnia zainteresowanych edytorstwem muzycznym i chcących w przyszłości współpracować z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, rozpocznie się 13 października i potrwa do połowy czerwca. Zjazdy organizowane będą co drugą sobotę w Instytucie Muzykologii UJ w Krakowie w godzinach 10:15–16:30.
Zubel. Bildbeschreibung. Violin Concerto. Warszawska Jesień.
2018-09-26
27 września odbędzie się polska premiera „Bildbeschreibung” Agaty Zubel. To – jak wskazuje kompozytorka – forma operowa napisana na sopran, baryton i zespół z solistycznie potraktowanymi partiami fletów, klarnetu, saksofonu, trąbki, keybordu, wiolonczeli i saksofonu. Utwór wykonają: Agata Zubel. Frank Wörner oraz muzycy Klangforum Wien pod batutą Titusa Engela.
Prawykonanie „Blessing gentle breeze” Eugeniusza Knapika
2018-09-25
„Blessing gentle breeze” na chór mieszany i orkiestrę to najnowszy utwór Eugeniusza Knapika. Napisany został do słów angielskiego romantyka Williama Wordswortha. Prawykonanie „Blessing gentle breeze” odbędzie się 5 października podczas koncertu otwierającego sezon 2018/2019 Filharmonii Narodowej.
Gradus ad Parnassum – akademia mistrzowskiej pianistyki
2018-09-25
W dniach 5–7 października 2018 r. w budynku PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie przy ul. Basztowej odbędzie się kolejna edycja konferencji Gradus ad Parnassum – akademia mistrzowskiej pianistyki.
Utwory Chyrzyńskiego i Góreckiego w Korei Południowej
2018-09-25
Za tydzień, 2 października w Korei zabrzmią utwory kompozytorów polskich! „Ukiyo-e No. 4” Marcela Chyrzyńskiego oraz „Trio concerto” Mikołaja Góreckiego zostaną wykonane w Daegu Concert House.
Komunikat
2018-09-24
Z powodu awarii technicznej księgarnia muzyczna przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie oraz księgarnia internetowa będą nieczynne do 15 października. Przepraszamy za niedogodności!
TUTTI.pl – ostatni tydzień przyjmowania wniosków
2018-09-24
Filharmonie, zespoły, fundacje, organizacje, stowarzyszenia, producenci – przypominamy, że jeszcze przez tydzień przyjmujemy wnioski w drugim naborze II edycji TUTTI.pl!
Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”
2018-09-24
W dniach 25 – 29 września 2018 w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się XXIV Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”. Festiwal ten odbywa się cyklicznie od 1991 roku i jest związany z osobą Andrzeja Krzanowskiego – kompozytora, akordeonisty i pedagoga, twórcy polskiej nowoczesnej literatury akordeonowej, zmarłego w 1990 roku w wieku 39 lat.
Warszawska Jesień z „Audycją V” Andrzeja Krzanowskiego
2018-09-19
Legendarna „Audycja V” Andrzeja Krzanowskiego zabrzmi 23 września podczas Festiwalu Warszawska Jesień. To wydarzenie, którego wagi nie da się przecenić!
Najczęściej czytane:
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.