PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Listopad 2018 »


Odszedł Jan Rybarski
Odszedł Jan Rybarski
2018-11-29

Z ogromnym smutkiem żegnamy dziś zmarłego 21 listopada śp. Jana Rybarskiego – wybitnego chórmistrza, niezwykłego organistę, dyrygenta, pedagoga, kompozytora, autora aranżacji, doktora sztuki, inicjatora wielu ważnych wydarzeń polskiego, zwłaszcza krakowskiego życia muzycznego, człowieka o wielkich zasługach, wielokrotnie odznaczanego. 

mini Dzień Edukacji Muzycznej w Gdyni
mini Dzień Edukacji Muzycznej w Gdyni
2018-11-28

Minął już ponad miesiąc od Dnia Edukacji Muzycznej, który w tym roku organizowaliśmy w Katowicach. Jeszcze gdy trwały zapisy, zwróciła się do nas pani Alina Zielińska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 52 w Gdyni, z prośbą o pozwolenie na użycie nazwy Dzień Edukacji Muzycznej dla organizowanego w szkole wydarzenia: „Chcemy zorganizować koncert muzyczno-taneczny, aby zwrócić naszym uczniom uwagę, że muzyka jest obecna w naszym życiu”. Zaproponowaliśmy, że obejmiemy tę imprezę honorowym patronatem.

Dyplom Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina dla Arvo Pärta
Dyplom Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina dla Arvo Pärta
2018-11-27

Wczoraj, 26 listopada 2018 r. odbła się ceremonia wręczenia dyplomu doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Maestro Arvo Pärtowi. Dyplom wręczył JM Rektor UMCF prof. zw. dr hab. Klaudiusz Baran. Uroczystą laudację wygłosił prof. zw. dr hab. Paweł Łukaszewski. W części artystycznej wystąpiła uniwersytecka orkiestra kameralna, która pod batutą Rafała Janiaka wykonała „Cantus in memory of Benjamin Britten” autorstwa nowo wypromowanego Doktora Honoris Causa.

„Unseen” – prawykonanie nowego utworu Marcina Stańczyka
„Unseen” – prawykonanie nowego utworu Marcina Stańczyka
2018-11-26

28 listopada odbędzie się w Kolonii prawykonanie najnowszego utworu Marcina Stańczyka „Unseen” na mezzosopran i orkiestrę. Utwór wykona E-Mex Ensemble pod batutą Christopha Marii Wagnera. Partia solowa zabrzmi w interpretacji Agaty Zubel.

 

Wspominany koncert dedykowany jest Zygmuntowi Krauzemu z okazji jubileuszu osiemdziesiątych urodzin kompozytora. Oprócz nowego utworu Marcina Stańczyka, tego wieczoru zostaną wykonane kompozycje Jubilata („Poemat Apollinaire’a”, „Quatuor pour la naissance”) oraz Helmuta Lachenmanna.

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin kompozytora
Festiwal Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin kompozytora
2018-11-23

Dzisiaj, w dniu 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej koncert finałowy Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego, zrealizowanego dla uczczenia tej rocznicy. Od 16 listopada muzyka mistrza brzmiała w Warszawie wykonaniu najlepszych zespołów i muzyków z kraju i z zagranicy.

„Okruchy pamięci” – nowy utwór Zygmunta Krauzego
„Okruchy pamięci” – nowy utwór Zygmunta Krauzego
2018-11-22

Na półmetku trwającego właśnie 13. Gorczycki Festiwal, 25 listopada odbędzie się prawykonanie nowego utworu Zygmunta Krauzego „Okruchy pamięci” na klawesyn solo, napisanego dla Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz. Podczas recitalu usłyszymy także utwory Elżbiety Sikory oraz Artura Zagajewskiego.

IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Konteksty kultury, konteksty edukacji. Początku kształcenia muzycznego”
IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Konteksty kultury, konteksty edukacji. Początku kształcenia muzycznego”
2018-11-14

Już w najbliszy piątek w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym im. Burmistrza Marcina Pawlaka w Dobczycach odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt. „Konteksty kutury, konteksty edukacji. Początki kształcenia muzycznego”. Ponieważ Polskie Wydawnictwo Muzyczne coraz prężniej rozwija swoją gałąź edukacyjną (w projekcie „100 na 100” również jest przecież komponent dydaktyczny), to podczas konferencji nie zabraknie również naszego reprezentanta. Zapraszamy serdecznie do udziału w tym wydarzeniu i do konstruktywnej krytyki polskiej myśli metodycznej oraz polskiego systemu edukacji muzycznej.

Franciszek Lilius: XVII-wieczny celebryta
Franciszek Lilius: XVII-wieczny celebryta
2018-11-14

Franciszek Lilius był jednym z najwybitniejszych kompozytorów XVII wieku, kapelmistrzem krakowskiej katedry na Wawelu. Jego działalność artystyczna miała niezwykle silny wpływ na kształtowanie kultury muzycznej w dawnej Polsce. O kompozycje Franciszka Liliusa zabiegały dwory polskich magnatów i arystokratów, a o jego sławie świadczą liczne odpisy kompozycji zachowane w wielu archiwach polskich i zagranicznych oraz wpisy do inwentarzy i katalogów księgarskich.

Premiera „Manru” w Operze Krakowskiej
Premiera „Manru” w Operze Krakowskiej
2018-11-13

Nie opadły jeszcze emocje związane z koncertami 11 listopada w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” a my już zapraszamy na kolejne duże wydarzenie.

 

16 listopada odbędzie się w Operze Krakowskiej premiera „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego. Spektakl wyreżyserował Laco Adamik. Solistów i zespoły Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk.

Prawykonanie „Koncertu na klarnet” Mikołaja Góreckiego
Prawykonanie „Koncertu na klarnet” Mikołaja Góreckiego
2018-11-13

W najbliższy piątek, 16 listopada, podczas inauguracji VI Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, odbędzie się prawykonanie „Koncertu na klarnet i orkiestrę” Mikołaja Góreckiego. Koncert wykona Roman Widaszek, któremu utwór został zadedykowany. Klarneciście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Jacka Rogali.

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.