PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Grudzień 2018


Przerwa inwentaryzacyjna w sklepie internetowym
Przerwa inwentaryzacyjna w sklepie internetowym
2018-12-27

Przerwa inwentaryzacyjna w sklepie internetowym PWM potrwa od 31.12.2018 do 11.01.2019 stycznia. 

Paweł Mykietyn nagrodzony na 11. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia
Paweł Mykietyn nagrodzony na 11. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia
2018-12-19

16 grudnia ogłoszono wyniki 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Jury obradowało w składzie Anamarta de Pizarro, Ivan Medenica, Igor Lozada oraz António Araújo. Jurorzy przyznali aż dwie nagrody ex aequo za najlepszą produkcję (Zapiski z wygnania Magdy Umer oraz Pod presją Mai Kleczewskiej) i za najlepszą rolę kobiecą (Sandra Korzeniak oraz Krystyna Janda).

Ruszyły zapisy na Box „100 na 100”
Ruszyły zapisy na Box „100 na 100”
2018-12-19

Prace nad limitowanym Box-em „100 na 100” dobiegają końca. Publikacja ukaże się na początku 2019 roku, ale w związku z Państwa ogromnym zainteresowaniem już teraz wprowadzamy system rezerwacji.

Góreccy – premiera nowej płyty
Góreccy – premiera nowej płyty
2018-12-14

Dla wszystkich, którzy szukają wyjątkowego prezentu na świąteczny czas mamy dobrą wiadomość: nakładem Warner Classics ukazała się płyta z utworami Henryka Mikołaja oraz Mikołaja Góreckich!

Na krążku zarejestrowano utwory wykonane podczas koncertu, który odbył się w październiku 2016 roku. To był wyjątkowy koncert: Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka dokonała wówczas światowego prawykonania ostatniego z niewykonanych dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego, „Dwóch Postludiów Tristanowskich i Chorału”, dokończonych pośmiertnie przez jego syna, Mikołaja. Swoją premierę miał wówczas również utwór Mikołaja Góreckiego „Orfeusz i Eurydyka”. Program koncertu, a zarazem płyty, dopełniło "Małe requiem dla pewnej Polki" Henryka Mikołaja Góreckiego z udziałem córki Anny Góreckiej, jako solistki.

Komunikat
Komunikat
2018-12-12

Podajemy godziny pracy księgarni firmowej i księgarni internetowej PWM w okresie świątecznym i noworocznym. 

Nagrania „100 na 100” już dostępne w serwisach streamingowych!
Nagrania „100 na 100” już dostępne w serwisach streamingowych!
2018-12-07

47 nowych nagrań wybitnych polskich artystów realizowanych na zamówienie PWM w ramach projektu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" jest już dostępnych w najważniejszych serwisach muzycznych, takich jak iTunes, Spotify czy Tidal. 

Oferta pracy: administrator systemu – informatyk
Oferta pracy: administrator systemu – informatyk
2018-12-06

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zatrudni administratora systemu - informatyka. Miejsce pracy: Kraków.

Alek Nowak z nominacją do Paszportu Polityki
Alek Nowak z nominacją do Paszportu Polityki
2018-12-05

TAK, TAK, TAK! Trzy tegoroczne prawykonania na trzech dużych festiwalach z trzema nowościami: „ahat ilī – siostra bogów” (Sacrum Profanum), „Do słów” (Warszawska Jesień) i „La, la, la” (Auksodrone) – Alek Nowak został zasłużenie nominowany do Paszportu Polityki w kategorii muzyka poważna.

 

Ogromnie cieszymy się z tej decyzji jury. Czekamy na finał!

Gala Finałowa IV Edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych
Gala Finałowa IV Edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych
2018-12-05

Do rąk autorów trafiły nagrody za najlepsze teksty, najciekawszą książkę o muzyce, ale także za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej – w środę, 5 grudnia, w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie wręczono nagrody Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA.

Romuald Twardowski grudniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA
Romuald Twardowski grudniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA
2018-12-03

W ostatnim miesiącu 2018 roku bohaterem akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA jest Romuald Twardowski.

Muzyka Twardowskiego, jakkolwiek bardzo nowoczesna, jest mimo to nader komunikatywna, pełna wewnętrznego dramatyzmu i posiadająca rys indywidualny. Stanowi oryginalne zjawisko w powojennej muzyce polskiej.

Gorąco zachęcamy do jej odkrywania, studiowania i słuchania.

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

CANTICUM PROFUGORUM – oratorium Krzysztofa Knittla o uchodźstwie i wojnie na najnowszej płycie ANAKLASIS

Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.

Muzyczne spotkania. Czas radości i świętowania

Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną. 

Muzyka, której słuchał Jagiełło. Nowe życie słynnego rękopisu

Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Poznaj Moc muzyki – odkryj radość ze słuchania

Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Knittlem i Michałem Mendykiem wokół książki „Granice niczego”

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie wokół książki Granice niczego. Podczas 11 edycji Festiwalu Prawykonań, 15 marca 2025 o godzinie 13.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Krzysztof Knittel wraz z Michałem Mendykiem opowiedzą o pracy nad książką, o towarzyszących im inspiracjach, a także spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: gdzie są granice niczego? 

Muzyczne spotkania PWM na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia

Dołącz do nas we wspólnym świętowaniu dzięki radiowej Dwójce! Zapraszamy do słuchania transmisji radiowej nadawanej na żywo prosto z jubileuszu osiemdziesięciolecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a także retransmisji koncertów jubileuszowych na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia. 

FRYDERYKI 2025: 6 nominacji dla ANAKLASIS!

#wyostrzsłuch na nominowane albumy od ANAKLASIS! Po raz kolejny płyty wydane przez wytwórnię płytową działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego nominowano do prestiżowych nagród fonograficznych Fryderyk.

11. Festiwal Prawykonań. Polska Muzyka Najnowsza

Katowice ponownie staną się centrum polskiej muzyki współczesnej. 11. Festiwal Prawykonań, który odbędzie się w dniach 14-16 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, będzie okazją do wyjątkowych odkryć – tych najnowszych, ale także tych, które na swój czas musiały poczekać. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Marzec 2025 czasem wyjątkowych premier muzycznych

Rozpoczynający się miesiąc ma szansę zapisać się w historii muzyki polskiej nie tylko ze względu na dużą liczbę prawykonań. Uwagę entuzjastów muzyki skupią wydarzenia w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie. Swoje premiery będą miały tam zarówno utwory najnowsze, jak i dzieła starsze, które po wielu latach zapomnienia zostaną włączone do życia koncertowego. 

Balet ma wielu Ojców. Kto jest autorem „Wesela w Ojcowie”? – Historia pewnego utworu

Bezprecedensowy hit teatralny – w samej Warszawie w ciągu 50 lat od prapremiery doczekał się 800 przedstawień. Kiedy Polacy nie posiadali własnego państwa, rozpowszechniał rodzimą kulturę i tańce, docierając m.in. do Paryża, Pragi, Lwowa, Mińska, Kijowa, Wilna, Petersburga czy Moskwy. W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu bierzemy pod lupę Wesele w Ojcowie, szukając Ojca (a raczej Ojców!) jego sukcesu.