PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Kwiecień 2018 »


Już dzisiaj prawykonanie „Cleopatra’s Songs” Agaty Zubel
Już dzisiaj prawykonanie „Cleopatra’s Songs” Agaty Zubel
2018-04-27

Pierwszy dzień Festiwalu Wittener Tage für neue Kammermusik z mocnym polskim akcentem: prawykonaniem „Cleopatra’s Songs” Agaty Zubel. Utwór usłyszymy w interpretacji kompozytorki z towarzyszeniem Klangforum Wien pod dyrekcją Emilio Pomàrico

Film dokumentalny o Mieczysławie Karłowiczu
Film dokumentalny o Mieczysławie Karłowiczu
2018-04-27

3 maja 2018 roku wszystkich melomanów i wielbicieli twórczości Mieczysława Karłowicza czeka wyjątkowe muzyczne święto. Na antenie TVP Kultura wyemitowany zostanie blok poświęcony życiu i twórczości wybitnego polskiego kompozytora: premierowy film dokumentalny pt. „Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka” w reżyserii Tomasza Knittla oraz koncert muzyki Karłowicza, na który złoży się m.in. jeden z poematów symfonicznych, jakie artysta po sobie pozostawił.

Alfabet Zygmunta Krauzego
Alfabet Zygmunta Krauzego
2018-04-25

Intrygujący, inspirujący, wzruszający…

Alfabet Zygmunta Krauzego – kwietniowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA – to lektura, obok której nie da się przejść obojętnie. Nie zdradzamy jej szczegółów, pozostawiając Państwu całą przyjemność śledzenia ścieżek wytyczonych przez kompozytora.

„Cleopatra’s Songs”  – nowy utwór Agaty Zubel
„Cleopatra’s Songs” – nowy utwór Agaty Zubel
2018-04-20

„Jeśli mielibyśmy spalić wszystkie sztuki Szekspira prócz jednej, ocaliłbym Antoniusza i Kleopatrę” powiedział Wystan Hugh Auden, brytyjski poeta i pisarz. To wybitne pod względem poetyckim i teatralnym dzieło nie mogło znaleźć lepszej interpretatorki niż Agata Zubel – kompozytorka i śpiewaczka, która swoją drogę artystyczną niemal całkowicie związała ze słowem. Zubel, przywołując oryginalne fragmenty dzieła Szekspira, nie opowiada historii starożytnej królowej, ale w swojej muzyce wyraża jej miłość, gniew, strach, żal, odwagę, dumę. Ukazuje prawdę o kobiecie-bogini uwikłanej w sprzeczne namiętności.

PWM zmieni oblicze kulturalne Warszawy
PWM zmieni oblicze kulturalne Warszawy
2018-04-19

Pracownia wybitnego architekta Andrzeja Chołdzyńskiego rozpoczęła prace projektowe związane z przebudową stołecznej siedziby Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Inwestycja zmieni kulturowy krajobraz Warszawy.

II Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”
II Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”
2018-04-19

W dniach 24 kwietnia – 13 maja w Krakowie rozbrzmi muzyka Romana Maciejewskiego. Przed nami II Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”, któremu towarzyszyć będzie sesja naukowo – artystyczna „Polski duet fortepianowy. Roman Maciejewski in Memoriam”.

Trwa 30. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich
Trwa 30. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich
2018-04-18

W dniach 14-22 kwietnia trwa tegoroczny, jubileuszowy 30. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich. Organizatorzy – krakowski oddział ZKP – wypełnili program Festiwalu jedenastoma koncertami. Są to w przeważającej większości koncerty kameralne, z bardzo bogatym i różnorodnym repertuarem. Jednym z nurtów tegorocznego festiwalu jest poetyka i oddziaływanie słowa na muzykę. Temu zagadnieniu – oprócz koncertów – poświęcona została całodniowa sesja naukowa.

Odszedł Zbigniew Bujarski
Odszedł Zbigniew Bujarski
2018-04-14

Z ogromnym smutkiem informujemy, że 13 kwietnia odszedł Zbigniew Bujarski – znakomity kompozytor, pedagog, artysta malarz. Twórca muzyki osobnej, osadzonej w licznych kulturowych kontekstach, wypływającej z przyrodniczych inspiracji, o szerokiej kolorystycznej palecie.

Audycja kontrabasowa z Grzegorzem Frankowskim - galeria zdjęć
Audycja kontrabasowa z Grzegorzem Frankowskim - galeria zdjęć
2018-04-12

11 kwietnia Krakowskim Forum Kultury niepodzielnie rządziły kontrabasy! Zapraszamy do galerii zdjęć z audycji kontrabasowej z Grzegorzem Frankowskim, autorem trzytomowej „Szkoły na kontrabas – mini, midi, maxi”.

Marcin Stańczyk kompozytorem-rezydentem festiwalu Musica Polonica Nova
Marcin Stańczyk kompozytorem-rezydentem festiwalu Musica Polonica Nova
2018-04-11

W dniach 20-28 kwietnia we Wrocławiu odbędzie się 31. edycja festiwalu Musica Polonica Nova, który, obok Warszawskiej Jesieni, jest najstarszą w Polsce imprezą poświęconą muzyce nowej. Jeden z pomysłów Pawła Hendricha, nowego Dyrektora Artystycznego zakłada, że każdorazowa edycja będzie w szczególny sposób przybliżać twórczość jednego kompozytora. Pierwszym artystą zaproszonym w charakterze Kompozytora Rezydenta festiwalu jest Marcin Stańczyk. Gratulujemy!

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.

Krauze spotyka Gombrowicza – absurd życia wyśpiewany

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

WIELKIE DZIEŁA polskiej muzyki współczesnej na EUFONIACH

Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.

Spółdzielnia Muzyczna zaprasza do INTERAKCJI

Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.

Podwójny portret śląskiego mistrza. Witold Szalonek w poszukiwaniu muzycznej duszy głosu i instrumentu

Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.