Archiwum aktualności
« Kwiecień 2018 »
Już dzisiaj prawykonanie „Cleopatra’s Songs” Agaty Zubel
2018-04-27
Pierwszy dzień Festiwalu Wittener Tage für neue Kammermusik z mocnym polskim akcentem: prawykonaniem „Cleopatra’s Songs” Agaty Zubel. Utwór usłyszymy w interpretacji kompozytorki z towarzyszeniem Klangforum Wien pod dyrekcją Emilio Pomàrico
Film dokumentalny o Mieczysławie Karłowiczu
2018-04-27
3 maja 2018 roku wszystkich melomanów i wielbicieli twórczości Mieczysława Karłowicza czeka wyjątkowe muzyczne święto. Na antenie TVP Kultura wyemitowany zostanie blok poświęcony życiu i twórczości wybitnego polskiego kompozytora: premierowy film dokumentalny pt. „Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka” w reżyserii Tomasza Knittla oraz koncert muzyki Karłowicza, na który złoży się m.in. jeden z poematów symfonicznych, jakie artysta po sobie pozostawił.
Alfabet Zygmunta Krauzego
2018-04-25
Intrygujący, inspirujący, wzruszający…
Alfabet Zygmunta Krauzego – kwietniowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA – to lektura, obok której nie da się przejść obojętnie. Nie zdradzamy jej szczegółów, pozostawiając Państwu całą przyjemność śledzenia ścieżek wytyczonych przez kompozytora.
„Cleopatra’s Songs” – nowy utwór Agaty Zubel
2018-04-20
„Jeśli mielibyśmy spalić wszystkie sztuki Szekspira prócz jednej, ocaliłbym Antoniusza i Kleopatrę” powiedział Wystan Hugh Auden, brytyjski poeta i pisarz. To wybitne pod względem poetyckim i teatralnym dzieło nie mogło znaleźć lepszej interpretatorki niż Agata Zubel – kompozytorka i śpiewaczka, która swoją drogę artystyczną niemal całkowicie związała ze słowem. Zubel, przywołując oryginalne fragmenty dzieła Szekspira, nie opowiada historii starożytnej królowej, ale w swojej muzyce wyraża jej miłość, gniew, strach, żal, odwagę, dumę. Ukazuje prawdę o kobiecie-bogini uwikłanej w sprzeczne namiętności.
PWM zmieni oblicze kulturalne Warszawy
2018-04-19
Pracownia wybitnego architekta Andrzeja Chołdzyńskiego rozpoczęła prace projektowe związane z przebudową stołecznej siedziby Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Inwestycja zmieni kulturowy krajobraz Warszawy.
II Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”
2018-04-19
W dniach 24 kwietnia – 13 maja w Krakowie rozbrzmi muzyka Romana Maciejewskiego. Przed nami II Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”, któremu towarzyszyć będzie sesja naukowo – artystyczna „Polski duet fortepianowy. Roman Maciejewski in Memoriam”.
Trwa 30. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich
2018-04-18
W dniach 14-22 kwietnia trwa tegoroczny, jubileuszowy 30. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich. Organizatorzy – krakowski oddział ZKP – wypełnili program Festiwalu jedenastoma koncertami. Są to w przeważającej większości koncerty kameralne, z bardzo bogatym i różnorodnym repertuarem. Jednym z nurtów tegorocznego festiwalu jest poetyka i oddziaływanie słowa na muzykę. Temu zagadnieniu – oprócz koncertów – poświęcona została całodniowa sesja naukowa.
Odszedł Zbigniew Bujarski
2018-04-14
Z ogromnym smutkiem informujemy, że 13 kwietnia odszedł Zbigniew Bujarski – znakomity kompozytor, pedagog, artysta malarz. Twórca muzyki osobnej, osadzonej w licznych kulturowych kontekstach, wypływającej z przyrodniczych inspiracji, o szerokiej kolorystycznej palecie.
Audycja kontrabasowa z Grzegorzem Frankowskim - galeria zdjęć
2018-04-12
11 kwietnia Krakowskim Forum Kultury niepodzielnie rządziły kontrabasy! Zapraszamy do galerii zdjęć z audycji kontrabasowej z Grzegorzem Frankowskim, autorem trzytomowej „Szkoły na kontrabas – mini, midi, maxi”.
Marcin Stańczyk kompozytorem-rezydentem festiwalu Musica Polonica Nova
2018-04-11
W dniach 20-28 kwietnia we Wrocławiu odbędzie się 31. edycja festiwalu Musica Polonica Nova, który, obok Warszawskiej Jesieni, jest najstarszą w Polsce imprezą poświęconą muzyce nowej. Jeden z pomysłów Pawła Hendricha, nowego Dyrektora Artystycznego zakłada, że każdorazowa edycja będzie w szczególny sposób przybliżać twórczość jednego kompozytora. Pierwszym artystą zaproszonym w charakterze Kompozytora Rezydenta festiwalu jest Marcin Stańczyk. Gratulujemy!
Najczęściej czytane:
Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność Ewy Demarczyk w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego. Najnowszy album ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali jest już dostępny w sprzedaży.
W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Polskie Książki 2024, w którym Jury docenia m.in. koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji, wyróżnienie w kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa zdobyła książka Muzyka polska po Szymanowskim Adriana Thomasa.
W maju do swojej pracowni zaprasza nas Jerzy Kornowicz – kompozytor, pianista-improwizator, pedagog i działacz muzyczny, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Autor muzyki wielu gatunków – twórca interdyscyplinarny, który potrafi komponować w rozmaitych miejscach.
Od początku istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, serie pedagogiczne stanowiły istotną i liczną grupę powstających publikacji. Oficyna nawiązywała współpracę z cenionymi twórcami, dzięki czemu powstały utwory nie tylko licznie nagradzane na konkursach i festiwalach, budujące tym prestiż PWM-u, ale przede wszystkim ponadczasowe. Świadczą o tym wznowienia wielu tytułów.
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.