PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Marzec 2022 »


Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. projektów marketingowych
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. projektów marketingowych
2022-03-14

Miejsce pracy: Kraków, al. Krasińskiego 11a.
Forma pracy: umowa o pracę na czas określony.
Wymiar pracy: pełny etat.

Kompozytor miesiąca: urodziny Janiny Garści
Kompozytor miesiąca: urodziny Janiny Garści
2022-03-12

W marcu w ramach akcji Kompozytor miesiąca wspominamy Janinę Garścię – szczególnie dziś, w dniu urodzin artystki. Jakim była pedagogiem i kompozytorką? Czym wyróżnia się pisana przez nią muzyka?
 

Drugie wydanie Uwodziciela Danuty Gwizdalanki już w sprzedaży!
Drugie wydanie Uwodziciela Danuty Gwizdalanki już w sprzedaży!
2022-03-05

Popularność całkiem niedawno wydanej książki Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim Danuty Gwizdalanki przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Publikacja stała się pretekstem do wielu rozmów i polemik. Czyta się ją z prawdziwymi wypiekami na twarzy. Nakład pierwszego wydania i paru dodruków został błyskawicznie wyczerpany, dlatego podjęliśmy decyzję o stworzeniu drugiego, uzupełnionego wydania. Już od dziś dostępne jest w naszej księgarni stacjonarnej, internetowej, a także w dobrych księgarniach muzycznych. Uwodziciel to biografia Karola Szymanowskiego, jakiej jeszcze nie było!

Polska muzyka zapomniana w Filharmonii Opolskiej
Polska muzyka zapomniana w Filharmonii Opolskiej
2022-03-04

Repertuar piątkowego (4.03) koncertu Filharmonii Opolskiej wypełniony jest utworami kompozytorów polskich. Wieczór rozpocznie dobrze znana uwertura do opery Halka Stanisława Moniuszki. Pozostałe dwa utwory zdecydowanie rzadziej wybrzmiewają na scenach. To Koncert fortepianowy Es-dur op. 60 Władysława Żeleńskiego oraz Symfonia c-moll Franciszka Mireckiego.

Nowak, Sikora i Chyrzyński: marcowe prawykonania pod znakiem PWM-u
Nowak, Sikora i Chyrzyński: marcowe prawykonania pod znakiem PWM-u
2022-03-03

Wkraczamy w marzec z zapowiedzią trzech prawykonań utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Tych, którzy chcą być na bieżąco z muzyką polską i najnowszymi utworami, zapraszamy na dwie premiery w Polsce oraz jedną zagranicą – w słonecznym Los Angeles. 
 

Sto lat Kazimierza Serockiego
Sto lat Kazimierza Serockiego
2022-03-03

Gdyby żył, świętowałby dziś swoje setne urodziny. I zapewne, jak można wnioskować z zachowanych relacji jego rodziny i przyjaciół, byłoby to świętowanie radosne, pełne kawałów i anegdot. Kazimierz Serocki, bo o nim mowa, był człowiekiem nieśmiałym w kontakcie z publicznością, a jednocześnie serdecznym i wrażliwym. Choć sam nie lubił mówić o swojej muzyce, warto w tym wyjątkowym dniu przypomnieć ciekawostki dotyczące jego życia i twórczości. 
 

Dziękujemy za Wasze zgłoszenia do konkursu na napisanie Małej Monografii!
Dziękujemy za Wasze zgłoszenia do konkursu na napisanie Małej Monografii!
2022-03-03

Koniec! 28 lutego zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do konkursu na napisanie Małej Monografii o Ignacym Janie Paderewskim. Na naszą skrzynkę spłynęło ponad 30 prac, które już w kwietniu oceniać będzie jury w składzie: Danuta Gwizdalanka, Antonii Libera, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Justyna Szombara, Daniel Cichy.


Zwycięzcę poznamy 13 maja 2022. 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne symbolicznie dla Ukrainy
Polskie Wydawnictwo Muzyczne symbolicznie dla Ukrainy
2022-03-02

Instytucje kultury podejmują działania, aby solidarnie okazać wsparcie dotkniętym wojną mieszkańcom Ukrainy i przybywającym do Polski uchodźcom. Mając świadomość, jak ważne są także symboliczne gesty w sferze kulturalnej, Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało profesjonalne opracowanie hymnu Ukrainy na orkiestrę symfoniczną do swobodnego wykorzystania.
 

Janina Garścia marcową KOMPOZYTORKĄ MIESIĄCA
Janina Garścia marcową KOMPOZYTORKĄ MIESIĄCA
2022-03-01

Pisząc muzykę pedagogiczną trzeba rozumieć potrzeby, problemy i oczekiwania młodych adeptów sztuki muzycznej. Utwory muszą być nie tylko melodyjne (żeby chętnie je grano i ich słuchano), ale też odpowiadać określonym umiejętnościom wykonawców. Ba! Trzeba brać pod uwagę nawet wielkość ich rąk i rozpiętość palców. Mało kto potrafił tak zgrabnie łączyć atrakcyjność brzmieniową z walorami edukacyjnymi, jak Janina Garścia, marcowa Kompozytorka miesiąca. 
 

W urodziny Fryderyka Chopina. Wznowienie książki Chopin. Życie i droga twórcza Tadeusza Andrzeja Zielińskiego
W urodziny Fryderyka Chopina. Wznowienie książki Chopin. Życie i droga twórcza Tadeusza Andrzeja Zielińskiego
2022-03-01

Świętując urodziny Fryderyka Chopina, Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje najnowsze wydanie bestsellerowej monografii Chopin. Życie i droga twórcza autorstwa Tadeusza Andrzeja Zielińskiego. To kompendium wiedzy o wspaniałym kompozytorze, które od lat podziwiane jest przez muzyczne środowisko. 

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Muzyczne spotkania. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania!

To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia! 

Prawykonania utworów Agaty Zubel i Zygmunta Krauze inspirowanych malarstwem współczesnym

W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.

Polifonia epok i osobowości: płyta LAETA MUNDUS dostępna także na LP

Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.

Podwójna tożsamość zaginionej partytury – Historia pewnego utworu

Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.

Wywiad z autorkami „Wiolinkowych opowieści”

Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.