PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Listopad 2014 »


Po prawykonaniu
Po prawykonaniu "Requiem" Pawła Łukaszewskiego w Krakowie. Rozmowa z kompozytorem.
2014-11-28

Wojciech Kilar, John Tavener, Kardynał Józef Glemp, a także przyjaciele i rodzina Pawła Łukaszewskiego to osoby, którym kompozytor zadedykował Requiem

Spotkanie dla dzieci z Profesorem Wiolinkiem
Spotkanie dla dzieci z Profesorem Wiolinkiem
2014-11-28

Profesor Wiolinek i grający Wieloryb

W siódmej przygodzie Profesora Wiolinka (7, 8 grudnia), pochodzącego z Krainy Muzyki, który na prośbę Dyrektora Opery przybywa, aby rozwiązywać trudne i dziwne zadania na strych przypłynie grający wieloryb. Stwór posiada aż 88 zębów i trzy nogi. Skąd on przybył i jak go okiełznać wie tylko Profesor Wiolinek. Na szczęście Profesor potrafi nie tylko leczyć instrumenty, ale również czarować i rozmawiać z operowym Duchem! Spróbuje on odczarować wieloryba i wszystkie pływające na strychu ryby. Wraz z młodymi widzami Wiolinek postara się znaleźć odpowiedź na zagadki i wykonać stawiane przed nimi zadania. Czy jednak uda mu się pokonać czary Królowej Nocy?
 

Spotkanie promocyjne książki
Spotkanie promocyjne książki "Styl klasyczny"
2014-11-28

W imieniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina serdecznie zapraszamy na promocję książki Charlesa Rosena Styl klasyczny: Haydn, Mozart, Beethoven. Spotkanie odbędzie się 3 grudnia 2014 r. o godz. 17:00 w Sali konferencyjnej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (Warszawa, ul. Tamka 43).
 

Retransmisja koncertu Motion Trio na antenie TVP Kultura
Retransmisja koncertu Motion Trio na antenie TVP Kultura
2014-11-27

Serdecznie zapraszamy, Już dzisiaj o godz. 22:05 na antenie TVP Kultura retransmitowany będzie koncert Motion Trio. Muzycy (w składzie Janusz Wojtarowicz, Marcin Gałażyn, Paweł Baranek) zagrają m.in. Bukoliki  W. Lutosławskiego oraz Orawę W. Kilara. 

Zapraszamy na cykl audycji poświęconych felietonom Andrzeja Chłopeckiego
Zapraszamy na cykl audycji poświęconych felietonom Andrzeja Chłopeckiego
2014-11-25

Od poniedziałku do piątku (24-28 listopada) o godz. 13.00 na antenie radiowej Dwójki będziemy mieli okazję posłuchać fragmentów felietonów Andrzeja Chłopeckiego, zawierających wiele prowokujących opinii oraz celnych spostrzeżeń na temat muzyki współczesnej.

Paweł Łukaszewski laureatem nagrody im. Kurczewskiego
Paweł Łukaszewski laureatem nagrody im. Kurczewskiego
2014-11-25

 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wspaniały kompozytor, dyrygent i chórmistrz Paweł Łukaszewski otrzymał nagrodę im. Jerzego Kurczewskiego za wybitne osiągnięcia w twórczości chóralnej. 

Zapraszamy na cykl koncertów z okazji 20. lecia orkiestry Sinfonietta Cracovia
Zapraszamy na cykl koncertów z okazji 20. lecia orkiestry Sinfonietta Cracovia
2014-11-25

W dniach 25-30 listopada, 20 muzyków Sinfonietty wykona na 20-lecie 20 koncertów-niespodzianek w bardzo nietypowych lokalizacjach Krakowa.


 

Felietony Andrzeja Chłopeckiego - Zaproszenie na spotkanie
Felietony Andrzeja Chłopeckiego - Zaproszenie na spotkanie
2014-11-19

Serdecznie zapraszamy na dyskusję o felietonach Andrzeja Chłopeckiego. W gronie rozmówców zasiądą: Rafał Ciesielski, Joanna Grotkowska, Paweł Krzaczkowski, Katarzyna Naliwajek-Mazurek, Kamila Stępień-Kutera oraz Sławomir Wieczorek. Spotkanie odbędzie się 22 listopada o godz. 17:00 w Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wstęp wolny.
 

Fotorelacja z prawykonania Requiem Pawła Łukaszewskiego
Fotorelacja z prawykonania Requiem Pawła Łukaszewskiego
2014-11-19

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Klaudyny Schubert z prawykonania Requiem Pawła Łukaszewskiego.

II Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego
II Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego
2014-11-18


Za nami już dwa koncerty w ramach Dni Muzyki H. M. Góreckiego. Usłyszeliśmy utwory Henryka Mikołaja Góreckiego – Szeroka woda op. 39, Wieczór ciemny się uniża op. 45 oraz Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40, Dymitra Szostakowicza – VII Symfonia C-dur "Leningradzka" op. 60 , Wojciecha Kilara – Orawa a także Josefa Suka – Serenada Es-dur op.6 na orkiestrę smyczkową. 

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: kim jest Zbigniew Bargielski?

Dziś swoje 85. urodziny obchodzi Zbigniew Bargielski – twórca, którego działalność przybliżamy w ramach styczniowej edycji akcji Kompozytor miesiąca. Jubilatowi składamy serdeczne życzenia, a odbiorcom przybliżamy ciekawostki na temat jego muzyki.
 

Zbigniew Bargielski styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Jednym ze stałych tematów powracających rok w rok wraz z dobiegającym końca grudniem są noworoczne postanowienia. Jedni z wyprzedzeniem przygotowują plan wytrwania w nich, inni w ogóle rezygnują z nakładania na siebie takich zobowiązań. Naszym zdaniem jednak Nowy Rok to dobry czas, by rozpocząć naukę gry na instrumencie lub podszlifować swoje umiejętności. Dlatego w 2022 roku będziemy motywować Was do ćwiczeń wraz z 12 Kompozytorami miesiąca, których utwory pedagogiczne (i nie tylko!) znajdziecie w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zaczynamy od Zbigniewa Bargielskiego. 
 

Daniel Cichy dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na kolejną kadencję

Minister kultury i dziedzictwa narodowego ponownie powołał dr. Daniela Cichego na dyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Czteroletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2022 r. 
 

Przerwa inwentaryzacyjna w Księgarni PWM w Krakowie

W dniach 3–14.01.2022 r. Księgarnia Firmowa PWM przy al. Krasińskiego 11 a w Krakowie będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji.
 

#Powtórkazmuzyki 12. Muzyka multimedialna / przestrzenna / performance

Ostatni wpis z serii #Powtórkazmuzyki poświęcamy twórczośc z pogranicza muzyki i sztuk audio-wizualnych.
 

Godziny pracy księgarni firmowej PWM w okresie świątecznym

Pragniemy poinformować, że w Wigilię 24 grudnia księgarnia firmowa PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie będzie nieczynna. Na zakupy zapraszamy po Świętach, w poniedziałek 27 grudnia od godziny 10:00.

PWM 2021: muzyka w liczbach

Po pełnym nieoczekiwanych wyzwań 2020 roku przez ostatnie 12 miesięcy kultura szukała nie tylko nowych, cyfrowych dróg dotarcia do odbiorców, ale wykorzystywała szanse na spotkanie z melomanami w salach koncertowych. Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspierało działania artystów-solistów, zespołów i orkiestr, angażując się w podejmowane inicjatywy, wykonania i premiery utworów polskich kompozytorów. Był to też rok świętowania jubileuszu 75-lecia Oficyny. Zobaczcie, jak działało Polskie Wydawnictwo Muzyczne w 2021 roku.
 

Mikołajkowa premiera animacji dla dzieci o Chopinie

Z okazji Mikołajek Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny prezent dla najmłodszych. Od 6 grudnia na kanale YouTube oficyny będzie można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci – Impro Frycek – jest Chopin jakiego nie znacie.
 

Nowa Rada Programowa PWM rozpoczyna swoją kadencję

Po zakończeniu 5-letniej kadencji Rady Programowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński powołał przedstawicieli środowiska muzycznego do współpracy z PWM-em przez najbliższe 5 lat. W listopadzie doświadczeni muzykologowie i teoretycy muzyki, artyści-wykonawcy i menedżerowie kultury spotkali się w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, by porozmawiać o planach, celach i oczekiwaniach związanych z rozwojem Oficyny. 
 

Kwartet Śląski i Lutosławski Piano Duo dla Zygmunta Krauzego

W tym roku niejedno wydarzenie wiązało się z Zygmuntem Krauzem. Trudno się dziwić – 60-lecie pracy twórczej obchodzi się raz w życiu. Zapraszamy na być może ostatni koncert w tym roku poświęcony jubilatowi, podczas którego Kwartet Śląski i Lutosławski Piano Duo prawykonają jego Tren pamięci Krzysztofa Pendereckiego. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem koncertu.