PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Marzec 2014 »


Festiwal Musica Polonica Nova
Festiwal Musica Polonica Nova
2014-03-31

W dniach 4-12 kwietnia we Wrocławiu odbywać się będzie 29. Musica Polonica Nova, festiwal będący prawdziwym świętem polskiej muzyki współczesnej. Na koncertach zabrzmią utwory m.in. Agaty Zubel, Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka, Wojciecha Kilara i Tadeusza Wieleckiego.

Srebrny Kluczyk dla Sławomira Kupczaka
Srebrny Kluczyk dla Sławomira Kupczaka
2014-03-31

Srebrny Kluczyk – nagrodę Kapituły i Nowin Jeleniogórskich - otrzymał w tym roku Sławomir Kupczak za „za osiągnięcia twórcze i edukacyjne oraz kreowanie muzyki, która łączy i uszlachetnia”.

Festiwal
Festiwal "KRoki" i promocja "Terpsychory w tenisówkach" Sally Banes
2014-03-31

W dniach 22-30 marca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego, w ramach którego zaprezentowane zostanie polskie tłumaczenie fundamentalnej książki z dziedziny tańca współczesnego „Terpsychora w tenisówkach” Sally Banes.

Książka na wiosnę? Może
Książka na wiosnę? Może "Lutosławski. Skrywany wulkan"
2014-03-27

Książka „Lutosławski. Skrywany wulkan” Aleksandra Laskowskiego została nominowana przez Internautów i Jury do kolejnego etapu plebiscytu na „Najlepszą książkę na wiosnę". 

Nominacje do Gwarancji Kultury 2014
Nominacje do Gwarancji Kultury 2014
2014-03-27

TVP Kultura ogłosiła nominowanych do tegorocznej nagrody „Gwarancje kultury”. W kategorii „muzyka poważna” są to: Apollon Musagete Quartett, Mariusz Kwiecień i Motion Trio.

Wystawa poświęcona Oskarowi Kolbergowi
Wystawa poświęcona Oskarowi Kolbergowi
2014-03-24

W związku z obchodami Roku Oskara Kolberga Instytut Muzyki i Tańca przygotował wystawę poświęconą wybitnemu etnografowi i folkloryście na 2,3 i 4 piętrze budynku należącego do PWM przy ul. Fredry 8 w Warszawie. 

21-25 marca - Poznańska Wiosna Muzyczna
21-25 marca - Poznańska Wiosna Muzyczna
2014-03-20

W dniach 21-25 marca w Poznaniu odbędzie się 43. Międzynarodowy festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”. W tym roku w programie znalazły się utwory m.in. Wojciecha Kilara, Andrzeja Koszewskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Aleksandra Nowaka, Witolda Szalonka, Kazimierza Serockiego, Jana Astriaba czy Tadeusza Wieleckiego.

Konkurs mYear oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
Konkurs mYear oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
2014-03-19

Podczas Festiwalu Wyobraźni Muzycznej mYear we Wrocławiu Katarzyna Broj (PSM I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Koninie) zaprezentowała lekcję „Od Epitafium Witolda Lutosławskiego do komórkowego ronda”. Wykorzystując początek utworu polskiego kompozytora jako refren (zapis poniżej), podczas zajęć nagrano rondo za pomocą dźwięków telefonów komórkowych jako kupletów.

Utwory Witolda Lutosławskiego na naszym kanale na YouTube
Utwory Witolda Lutosławskiego na naszym kanale na YouTube
2014-03-05
Na naszym kanale na YouTube można wysłuchać 10 pieśni ludowych na tematy żołnierskie Witolda Lutosławskiego w wykonaniu zespołu pro MODERN.
3 marca - rocznica urodzin Kazimierza Serockiego
3 marca - rocznica urodzin Kazimierza Serockiego
2014-03-04
Wczoraj minęła 92. rocznica urodzin Kazimierza Serockiego. W jego dorobku najważniejszą pozycję stanowią utwory orkiestrowe, w tym także z udziałem instrumentów solowych, jak fortepian, organy, czy flet. Istotnym nurtem odzwierciedlającym jego zainteresowania twórcze są cykle pieśni do tekstów współczesnych poetów polskich.

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Prawykonanie tryptyku „Drach. Dramma per musica” Aleksandra Nowaka

Jedną z osi wydarzeń tegorocznego festiwalu Auksodrone będzie prawykonanie tryptyku Drach. Dramma per musica, Alka Nowaka do libretta Szczepana Twardocha. Podczas każdego z trzech dni festiwalu zaprezentowany zostanie jeden z trzech aktów dzieła. Drach wykonywany będzie codziennie, od 4 do 6 października w tyskiej Mediatece.

W partiach solowych usłyszymy Joannę Freszel, Jana Jakuba Monowida i Sebastiana Szumskiego. Śpiewakom akompaniować będzie orkiestra AUKSO z Marcinem Świątkiewiczem (basso continuo) pod batutą Marka Mosia.

Otwieramy jesienny nabór trzeciej edycji TUTTI.pl

Zaczynamy! Od dzisiaj przyjmujemy wnioski do jesiennej odsłony trzeciej edycji TUTTI.pl – przedsięwzięcia wspierającego wykonawstwo muzyki polskiej. Inicjatywa niezmiennie kierowana jest do orkiestr i zespołów muzycznych, szkół i akademii oraz instytucji, fundacji i stowarzyszeń zajmujących się organizowaniem koncertów, festiwali i nagrań.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne partnerem 62. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

62. „Warszawska Jesień” to ponad 50 festiwalowych wydarzeń. Współpraca Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z „Warszawską Jesienią” trwa od 1956 roku, jednak podczas tegorocznej edycji będzie wyjątkowo intensywna. PWM jako partner festiwalu obecne będzie podczas prawykonań utworów kompozytorów z katalogu Wydawnictwa, spotkań z twórcami, pokazów filmowych, a także wydarzeń skierowanych do najmłodszych melomanów.

Wojciech Widłak wrześniowym kompozytorem miesiąca PWM

Wrześniowym kompozytorem miesiąca jest Wojciech Widłak. Artysta mieszka i pracuje w Krakowie. Więcej szczegółów nie zdradzamy, ponieważ kompozytor przedstawił siebie i swoje życie w alfabecie, który zamieszczamy poniżej.

Agata Zubel nominowana do Nagrody Mediów Publicznych

Nagrody Mediów Publicznych – Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej przyznane zostaną w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Listę nominowanych ogłoszono 27 sierpnia. Nagrodę w kategorii Muzyka przyzna Polskie Radio.

Box 100 na 100 już w sprzedaży!

Ekskluzywne wydawnictwo dokumentujące ostatnie 100 lat polskiej muzyki już od dziś znaleźć można w księgarni stacjonarnej PWM i w krakowskiej księgarni muzycznej Kurant, a także w księgarni muzycznej Sawart w Warszawie.

TUTTI.pl 2019 – jesienny nabór wniosków

9 września otwieramy drugi i ostatni w tym roku nabór do projektu TUTTI.pl. Szkoły i uczelnie muzyczne, zespoły, producenci koncertów i festiwali oraz instytucje muzyczne ponownie zapraszamy do składania wniosków i dołączenia do grona wykonawców promujących muzykę kompozytorów polskich. Najciekawsze propozycje uzyskają wsparcie PWM w postaci rabatu na wypożyczenia materiałów wykonawczych.

Stypendia projektu composer.pl przyznane!

Agata Zubel i Michał Moc – fundatorzy stypendiów kompozytorskich na Islandii ogłosili nazwiska dwóch pierwszych beneficjentów programu composer.pl. Pierwszymi rezydentami projektu będą Kamil Kruk oraz Andrzej Ojczenasz. Serdecznie gratulujemy!

Józef Świder sierpniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Józef Świder – ceniony pedagog, kompozytor i pianista – to kolejny Artysta, który w sierpniu dołącza do grona naszych KOMPOZYTORÓW MIESIĄCA!