PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Listopad 2014 »


Utwory polskiego kompozytora Aleksandra Lasonia zabrzmią 18 listopada w Nowym Jorku
Utwory polskiego kompozytora Aleksandra Lasonia zabrzmią 18 listopada w Nowym Jorku
2014-11-14

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zaprasza na koncert, który odbędzie się 18 listopada w sali (Le) Poisson Rouge o godz. 19.30.

Zygmunta Krauze odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Zygmunta Krauze odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
2014-11-14

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Zygmunt Krauze, jeden z najważniejszych artystów swojego pokolenia, uznany kompozytor, ceniony pianista, pedagog, organizator życia muzycznego, otrzymał od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej. 

12 listopada - czwarta rocznica śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego
12 listopada - czwarta rocznica śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego
2014-11-12

„Mając przekonanie o wartości własnej twórczości, czuł się pewnie niedoceniony, pomijany i chyba gdzieś go to uwierało. Nie zamierzał jednak niczego w swej muzyce zmieniać, aby cokolwiek osiągnąć. Pozostał bezkompromisowy” – wspominał początki drogi artystycznej Henryka Mikołaja Góreckiego jego uczeń Eugeniusz Knapik. „Na studiach profesor wyleczył mnie z (…) syndromu wunderkinda (…). Nauczył mnie słuchać siebie i dokonywać wyboru. I brać odpowiedzialność za decyzje. Przyniosłem mu kiedyś moje pierwsze Kaligramy do słów Apollinaire’a i najpierw zapytał mnie, dlaczego nie piszę do polskiego tekstu. 'Po prostu lubię Apollinaire’a i język francuski wydaje mi się wdzięcznym materiałem muzycznym' – odpowiedziałem. On na to, że francuszczyzna dobrze brzmi, ale żeby pisać do tekstu w obcym języku, trzeba go dobrze znać – a ja tam faktycznie zaraz na początku zrobiłem kilka błędów w wokalizacji. Sam używał do swoich utworów wyłącznie języka polskiego i łaciny.” (Rafał Augustyn)

II Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego
II Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego
2014-11-07

 

Zapraszamy na koncert w ramach projektu ONE - an Orchestra Network for Europe, który odbędzie się 12 listopada 2014, o godz. 19.00 w sali koncertowej im. Karola Stryji, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
 

Listopadowe prawykonania
Listopadowe prawykonania
2014-11-07


28 listopada 2014
Miejsce: Kraków, Filharmonia im. K. Szymanowskiego, ul. Zwierzyniecka 1, godz. 19:00

"Cyrulik sewilski” – transmisja z Metropolitan Opera
2014-11-07

W niedzielę 23 listopada o godzinie 18:00 na ekranie Kina Kijów będziemy mogli zobaczyć kolejną transmisję z MET.
Będzie to „Cyrulik sewilski” G. Rossiniego. W tej muzycznej opowieści o wszędobylskim i wszystkomogącym „golibrodzie” wystąpią: Isabel Leonard jako zadziorna Rozyna, Lawrence Brownlee oraz Christopher Maltman jako nieskończenie pomysłowy i uroczy fryzjer, a sam Michele Mariotti prowadzi orkiestrę.
 

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Twórczość Wojciecha Kilara na tle współczesnej muzyki religijnej”
Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Twórczość Wojciecha Kilara na tle współczesnej muzyki religijnej”
2014-11-07

Zakład Chóralistyki i Muzyki Religijnej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Polski Związek Chórów i Orkiestr Odział Rzeszowski oraz Dziekan Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Mirosław Dymon prof. UR mają przyjemność zaprosić do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Twórczość Wojciecha Kilara na tle współczesnej muzyki religijnej”, która odbędzie się w Rzeszowie, w dniach 10-11 grudnia 2014 roku, na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Konferencja ma charakter międzynarodowy.
 

Kolejne spotkanie czwartej serii cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”
Kolejne spotkanie czwartej serii cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”
2014-11-06


Zapraszamy na spotkanie z Romualdem Twardowskim, autorem wielu publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Kołcz - absolwentka klasy kontrabasu gdańskiej AM oraz filologii klasycznej poznańskiego UAM.
 

GŁOSY GÓR W MUZYCE KAROLA SZYMANOWSKIEGO, HENRYKA MIKOŁAJA GÓRECKIEGO, WOJCIECHA KILARA ORAZ FOTOGRAFII MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA
GŁOSY GÓR W MUZYCE KAROLA SZYMANOWSKIEGO, HENRYKA MIKOŁAJA GÓRECKIEGO, WOJCIECHA KILARA ORAZ FOTOGRAFII MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA
2014-11-06

Fascynacja krajobrazem, polskimi górami, ludźmi i muzyką, połączyła wielkich polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara oraz Mieczysława Karłowicza.

Wywiad z Henrykiem Janem Botorem
Wywiad z Henrykiem Janem Botorem
2014-11-06

21 kwietnia 2014 r. w Warszawie prawykonany został utwór Henryka Jana Botora „Confido. Zawierzenie” na chór mieszany a cappella. Z tej okazji kompozytor udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział o swojej twórczości.

Znany jako kompozytor i organista, Henryk Jan Botor odkrywa nowe oblicze swojego muzycznego świata. Nakładem wydawnictwa PWM ukazały się dwie kompozycje na chór a cappella, zapytaliśmy więc artystę, co go inspiruje i… co będzie dalej?

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.