PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Maj 2014 »


PWM na Targach Książki w Warszawie
PWM na Targach Książki w Warszawie
2014-05-20

W dniach 22-25 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie po raz piąty odbywać się będą Targi Książki. Będziemy na nich również i my – wraz z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina zaprezentujemy nowości wydawnicze. Na wizytujących czeka wiele atrakcyjnych promocji oraz spotkanie z Julią Hartwig i Aleksandrem Laskowskim!

Przewodnik operowy Józefa Kańskiego - spotkanie promocyjne (fotorelacja)
Przewodnik operowy Józefa Kańskiego - spotkanie promocyjne (fotorelacja)
2014-05-20

Dużym zainteresowaniem wśród miłosników opery cieszyło się, zorganizowane w ramach Nocy Muzeów, spotkanie z Józefem Kańskim w Białymstoku, na którym zaprezentowane zostało nowe, poszerzone o 30 dodatkowych oper, wydanie „Przewodnika operowego” - pozycji wydawniczej kultowej wśród melomanów.

Nowości wydawnicze PWM w Telewizji Katowice
Nowości wydawnicze PWM w Telewizji Katowice
2014-05-20

W dzisiejszym „Poranku z TVP Katowice” gościem Violetty Rotter-Kozery była Sylwia Religa, dyrektor Działu Handlu PWM, która opowiedziała o dwóch nowościach wydawniczych PWM – o nowym wydaniu „Przewodnika operowego” Józefa Kańskiego oraz o „Przewodniku po muzyce fortepianowej” Marcina Tadeusza Łukaszewskiego.

5-14 września 49. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans
5-14 września 49. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans
2014-05-20

Od 5 do 14 września 2014 roku po raz 49 uwaga muzycznego świata skupi się na Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans, który przyciągnie do Wrocławia i kilkunastu miast Dolnego Śląska artystów największego formatu. Już drugi raz autorem koncepcji festiwalu jest wybitny włoski dyrygent i instrumentalista, Giovanni Antonini, który poprowadzi słuchaczy muzyczną drogą „Z ciemności w światło”.

Spotkanie z Jadwigą Majewską w Lublinie
Spotkanie z Jadwigą Majewską w Lublinie
2014-05-14

14 maja o godz. 17.30 w Szklarni w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się spotkanie z Jadwiga Majewską, autorką książek "Świadomość ruchu”, „My Taniec. Antologia polskiej krytyki tańca po 1989" oraz tłumaczką książki Sally Banes „Terpsychora w tenisówkach”. 

Promocja nowego wydania
Promocja nowego wydania "Przewodnika operowego" Józefa Kańskiego
2014-05-14

17 maja w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się uroczysta promocja jedenastego wydania „Przewodnika operowego” autorstwa wybitnego krytyka muzycznego Józefa Kańskiego. W prezentacji weźmie udział autor, który podpisze swoje książki. 

30-lecie Sinfonii Varsovii - koncert jubileuszowy
30-lecie Sinfonii Varsovii - koncert jubileuszowy
2014-05-12

Z okazji jubileuszu 30-lecia, Orkiestra Sinfonia Varsovia wystąpiła w niedzielę 11 maja z uroczystym koncertem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Orkiestrę poprowadził znakomity skrzypek i dyrygent Andres Mustonen.

II Konwencja Muzyki Polskiej
II Konwencja Muzyki Polskiej
2014-05-12

W dniach 12-14 maja w Warszawie odbywa się II Konwencja Muzyki Polskiej, celem której jest ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli środowiska muzycznego i dyskusja na temat różnych dziedzin muzyki i infrastruktury polskiej kultury muzycznej, postawienie diagnozy i formułowanie strategii zmian.

Studencka premiera
Studencka premiera "Wesela Figara" W. A. Mozarta
2014-05-12

22 maja o godz. 11.00 zapraszamy na spektakl dyplomowy „Wesele Figara” W. A. Mozarta w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. W spektaklu w inscenizacji Laco Adamika, który znają już Państwo z naszego repertuaru, wystąpią dyplomanci Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Solistom będą towarzyszyły zespoły Chóru i Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją cenionego dyrygenta i pedagoga, prorektora Akademii Muzycznej w Krakowie prof. Rafała Jacka Delekty. 

Koncert
Koncert "Tadeusz Paciorkiewicz in memoriam" w Sierpcu
2014-05-07

11 maja w ramach II Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Indywidualności Muzycznych im. Tadeusza Paciorkiewicza w Sierpcu odbędzie się koncert polskiej muzyki, który wykona Płocka Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza.

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.