Archiwum aktualności
« Październik 2014 »
Śląskie Dni Muzyki Współczesnej
2014-10-31
Śląskie Dni Muzyki Współczesnej organizowane są przez katowicki oddział Związku Kompozytorów Polskich od 1984 r. W ostatnich edycjach wykonywano premiery utworów kompozytorów związanych ze Śląskiem, m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara czy Eugeniusza Knapika.
X edycja Zaduszek Jazzowych w Pińczowie
2014-10-31
Festiwal gościł w pińczowskim Belwederze najwybitniejszych muzyków jazzowych.
Transmisje Przedstawień z The Metropolitan Opera w Nowym Yorku
2014-10-29
Za pośrednictwem kina Kijów.Centrum miłośnicy opery, mogą obejrzeć i usłyszeć na żywo najznamienitsze arie, najdoskonalsze uwertury i mistrzowskie układy choreograficzne. Warto poczuć te emocje i docenić maestrię wykonawców. O wyjątkowej atmosferze związanej z odbiorem wspaniałych muzycznych dzieł na wielkim ekranie przekonali się już uczestnicy poprzednich sezonów transmisji z MET. Warto dodać, że przed każdym Sezonem Operowym w Kijów.Centrum list polecający przesyła Mariusz Kwiecień, światowej sławy śpiewak operowy, pochodzący z Krakowa.
Wywiad z Pawłem Łukaszewskim
2014-10-29
Karolina Kolinek-Siechowicz: Requiem jest kontynuacją tematyki żałobnej podjętej we wcześniejszych Pana utworach. Czy również w warstwie stylistycznej Requiem podobne jest do Vesperae pro defunctis czy Salve Regina? A może zastosował Pan w nim nowe środki?
Prawykonanie Requiem Pawła Łukaszewskiego w Krakowie
2014-10-29
31 października w Krakowie Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego i chórmistrzem Teresy Majki-Pacanek oraz z solistami: Martą Boberską (sopran) i Jarosławem Brękiem (baryton) prawykonali symfoniczną wersję „Requiem” – utworu, którego wersja kameralna spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności podczas pierwszego wykonania w Presteigne w sierpniu tego roku.
Kompozycję mieliśmy także okazję usłyszeć w Oxfordzie w wykonaniu Hertford College Choir&Orchestra pod dyrekcją Nicka Grahama. Koncert odbył się w Hertford College Chapel w niedzielę 9 Listopada 2014.
O "Stylu klasycznym" Charlesa Rosena w audycji "Wybieram dwójkę"
2014-10-27
"Styl klasyczny. Haydn, Mozart, Beethoven" Charlesa Rosena to kluczowa książka dla współczesnego rozumienia muzyki trzech największych kompozytorów epoki. Jest pozycją niezbędną dla muzyków, dyrygentów, muzykologów, ale i tych, którzy muzykę kochają i chcą ją lepiej poznać.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne już po raz 18. na Targach Książki w Krakowie
2014-10-24
Zapraszamy melomanów, muzyków, uczniów i studentów szkół muzycznych oraz dzieci na stoisko PWM nr B35 w Hali Dunaj. W naszej ofercie znajdą Państwo nuty z muzyką klasyczną i rozrywkową, szkoły gry na instrumentach, podręczniki dla uczniów i studentów szkół muzycznych, książki naukowe i popularnonaukowe o tematyce muzycznej, audiobooki, bajki dla dzieci, leksykony, przewodniki i encyklopedie muzyczne.
Dariusz Czaja gościem Festiwalu Conrada
2014-10-24
W ramach tegorocznego Festiwalu Conrada odbędzie się spotkanie z antropologiem kultury, redaktorem, eseistą i recenzentem muzycznym Dariuszem Czają. Serdecznie zapraszamy 26.10.2014 r. na godz. 18:30 do Pałacu Pod Baranami w Krakowie.
Spotkanie promocyjne z udziałem Lady Camilli Panufnik i Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej
2014-10-24
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Lady Camillą Panufnik oraz z Beatą Bolesławską-Lewandowską, autorką książki „Panufnik. Architekt emocji”.
26 października 2014 r. godz. 16:00
Księgarnia Muzyczna „Kurant”
Kraków, Rynek Główny 36
Wstęp wolny
Spotkanie dla dzieci z Profesorem Wiolinkiem
2014-10-24
Profesor Wiolinek i chochlik
Figaro Hokus pokus
Operokus pstryk!
W piątej przygodzie Profesora Wiolinka, pochodzącego z Krainy Muzyki, który na prośbę Dyrektora Opery przybywa, aby rozwiązywać trudne i dziwne zadania, poznamy psotnego chochlika Figara, któremu zła Królowa Nocy zabrała jego dobry charakter.
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.