Archiwum aktualności
« Wrzesień 2014 »
Koryfeusz Muzyki Polskiej dla prof. Mieczysława Tomaszewskiego
2014-09-30
Prof. Mieczysław Tomaszewski otrzymał Nagrodę Honorową Koryfeusz Muzyki Polskiej w uznaniu znamienitych zasług na polu polskiej kultury muzycznej.
Nagroda im. Wojciecha Kilara
2014-09-29
Wojciech Kilar, jeden z najznakomitszych kompozytorów muzyki filmowej, będzie patronem nagrody, przyznawanej twórcom oryginalnych ścieżek muzycznych do filmów za całokształt twórczości. List intencyjny w sprawie nagrody podpisali wczoraj Prezydenci Krakowa Jacek Majchrowski i Katowic Piotr Uszok oraz Prezes wytwórni filmowej Alvernia Studios Stanisław Tyczyński.
Promocja książki Andrzeja Chłopeckiego "Dziennik ucha. Słuchane na ostro" (fotorelacja)
2014-09-26
22 września w Sali Bankowej PWM w Warszawie odbyło się spotkanie promocyjne zbioru felietonów Andrzeja Chłopeckiego zatytułowanego Dziennik ucha. Słuchane na ostro. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego spotkania.
XXII Jesienny Festiwal Muzyczny Alkagran 2014
2014-09-26
W dniach 29 września – 4 października w Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej odbywa się XXII Jesienny Festiwal Muzyczny Alkagran 2014 połączony z VIII Konkursem Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego.
Promocja książki "Panufnik. Architekt emocji"
2014-09-25
Wczoraj w Sali Bankowej PWM w Warszawie odbyła się uroczysta promocja książki Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej "Panufnik. Architekt emocji", połączona z inauguracją internetowej kolekcji przygotowanej przez NInA, poświęconej twórczości Andrzeja Panufnika. W spotkaniu udział wzięły Lady Camilla Panufnik i minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska.
Październikowe prawykonania
2014-09-24
Jesienią odbędzie się kilka światowych prawykonań utworów kompozytorów związanych z PWM: Pawła Łukaszewskiego, Mikołaja Góreckiego i Pawła Mykietyna.
"Hagith" - zwieńczenie serii wydawniczej Dzieł Karola Szymanowskiego
2014-09-24
Blisko pół wieku zajęła realizacja przedsięwzięcia, jakim było przygotowywanie i publikacja kompletnej kompozytorskiej spuścizny Szymanowskiego: 26 tomów wersji polskiej i 17 wersji niemiecko-angielskiej. Dziś, w 2014 roku, Polskie Wydawnictwo Muzyczne kończy edycję Dzieł Karola Szymanowskiego partyturą opery Hagith.
"Panufnik. Architekt emocji" - spotkanie promocyjne książki
2014-09-22
24 września w Sali Bankowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie odbędzie się spotkanie promujące książkę Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej "Panufnik. Architekt emocji", będącą zapisem rozmów o kompozytorze. W spotkaniu wezmą udział m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska i Lady Camilla Panufnik.
Not I Agaty Zubel na Warszawskiej Jesieni
2014-09-22
Już dzisiaj w ramach trwającego od piątku 57. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień zabrzmi wyróżniony w tym roku nagrodą Polonica Nova oraz najwyższą notą na Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO utwór Agaty Zubel Not I.
Spotkanie promocyjne zbioru felietonów Andrzeja Chłopeckiego
2014-09-18
Już 22 września 2014 roku o godz. 16.00, w Sali Bankowej PWM w Warszawie (ul. Aleksandra Fredry 8), odbędzie się spotkanie poświęcone publikacji pierwszego tomu pism Andrzeja Chłopeckiego pt. „Dziennik ucha. Słuchane na ostro”.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.