Archiwum aktualności
« Czerwiec 2018 »
Lutosławski, unizm, minimalizm
2018-06-18
Tytułowe hasło jest zaczerpnięte z programu koncertu z cyklu Chain Ensemble w Nowym Teatrze w Warszawie, który odbędzie się 28 czerwca. W programie, oprócz utworów Witolda Lutosławskiego („Wariacja Sacherowska” oraz „Bukoliki”) zostaną wykonane: „Kwintet fortepianowy” Zygmunta Krauzego, „Sextuor à cordes" Elżbiety Sikory oraz „Shaker Loops” Johna Adamsa.
Koncert Laureatów XII Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców
2018-06-18
Najlepsi młodzi wykonawcy muzyki współczesnej zaprezentują się 27 czerwca w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.
Podążaj śladami Kopernika, a muzyką sięgaj gwiazd – Festiwal Per Musicam Ad Astra
2018-06-18
W dniach 26 czerwca – 1 lipca odbędzie się VI Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika Per Musicam Ad Astra, organizowany przez toruńskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium, Do udziału w tym roku zgłosiły się zespoły z Węgier, Norwegii, Danii, Szwecji, Czech oraz z Polski. Chóry poza przesłuchaniami konkursowymi wystąpią z koncertami przed publicznością w Toruniu i Chełmży.
Zmarła Joanna Kulmowa
2018-06-18
Z żalem przyjęliśmy wiadomość, że 17 czerwca odeszła Joanna Kulmowa − poetka, pisarka, autorka sztuk teatralnych, słuchowisk, librett operowych dla dzieci i dla dorosłych.
2018-06-18
Zapraszamy do śledzenia przebiegu konferencji prasowej zapowiadającej projekt "100 na 100. Muzyczne dekady wolności".
Zakończenie Festiwalu Cracovia Cantans
2018-06-13
W niedzielę, 10 czerwca, w Krakowskiej Filharmonii miało miejsce zakończenie IX Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Cracovia Cantans”. Podczas koncertu galowego zostały ogłoszone wyniki przesłuchań kilkudziesięciu zespołów śpiewaczych ocenianych w 8 kategoriach.
Imieniny Jana Kochanowskiego
2018-06-12
30 czerwca w warszawskim Ogrodzie Krasińskich odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego − pikniku literackiego, którego głównym bohaterem będzie w tym roku Zbigniew Herbert. Tradycyjnie zapraszamy na stoisko Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
Odeszła Helena Dunicz-Niwińska
2018-06-12
W pięknym wieku 103 lat zmarła Helena Dunicz-Niwińska - polska skrzypaczka, tłumaczka literatury z zakresu historii muzyki poważnej oraz wieloletnia redaktorka Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zapraszamy do lektury niezwykłych wspomnień pani Heleny, w których sięgała do swojego pobytu w Auschwitz-Birkenau, wyzwolenia i początków działalności PWM.
„For you, Anne-Lill” – utwory Góreckiego, Kilara i Lutosławskiego na płycie DUX
2018-06-07
Nakładem wydawnictwa DUX ukazała się płyta z utworami na flet i fortepian kompozytorów polskich. Wykonawcy, Agata Kielar-Długosz oraz Andrzej Jungiewicz, prezentują utwory kompozytorów, których twórczość zakorzeniona jest w różnych nurtach XX wieku. Na płycie znalazły się utwory z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: „Sonatina” Wojciecha Kilara, „Trzy fragmenty na flet i fortepian” Witolda Lutosławskiego oraz „For you, Anne-Lill” Henryka Mikołaja Góreckiego. Zestawione są z utworami Andrzeja Panufnika, Piotra Perkowskiego, Aleksandra Tansmana i Krzysztofa Pendereckiego.
Oferta pracy: specjalista ds. systemów informatycznych
2018-06-07
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zatrudni: specjalistę ds. systemów informatycznych. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar czasu pracy: pełny etat.
Najczęściej czytane:
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.