PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Maj 2018 »


Oferta pracy: kierownik Działu Promocji i Edukacji
Oferta pracy: kierownik Działu Promocji i Edukacji
2018-05-28

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: kierownika Działu Promocji i Edukacji. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar czasu pracy: pełny etat.

Znamy zwycięzców Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców
Znamy zwycięzców Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców
2018-05-25

23 maja w Radziejowicach zakończyły się przesłuchania XII Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców. Do trzeciego etapu Konkursu zakwalifikowało się 3 uczniów szkół muzycznych II stopnia oraz 8 studentów uczelni muzycznych.

3. Festiwal Trzy-Czte-Ry Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje.
3. Festiwal Trzy-Czte-Ry Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje.
2018-05-24

Sześć wieczorów, sześć koncertów i cały wachlarz emocji pełnych kontrastów. Takie będą warszawskie spotkania muzyczne w ramach trzeciej odsłony Festiwalu Trzy Czte-ry. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje, który rozpocznie się już 22 maja.

Ogólnopolski Konkurs Nauczyciel Muzyki 2017
Ogólnopolski Konkurs Nauczyciel Muzyki 2017
2018-05-24

Trwa trzecia edycja Ogólnopolskiego Konkursu Nauczyciel Muzyki, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzyki. Ideą przyświecającą temu wydarzeniu jest promocja i uznanie dla nauczycieli, którzy przekazują swoją pasję i miłość do muzyki − sztuki pięknej, lecz wymagającej. 

Marcin Stańczyk polskim reprezentantem w programie 16+1
Marcin Stańczyk polskim reprezentantem w programie 16+1
2018-05-24

Marcin Stańczyk po raz kolejny będzie reprezentował Polskę w drugiej edycji programu współpracy między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej 16+1, która odbywa się w latach 2018-2019. Sukces pierwszej odsłony programu zaowocował drugą edycją, zakłada pogłębianie wiedzy o kulturze oraz tradycyjnej muzyce Chin oraz rozwijanie bilateralnych relacji kulturalnych.

Tristan Murail: „Le lac” – po raz pierwszy w Polsce
Tristan Murail: „Le lac” – po raz pierwszy w Polsce
2018-05-23

27 maja polscy melomani będą mieli okazję usłyszeć utwór „Le lac” Tristana Muraila. Utwór wykona Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca. Koncert odbędzie się w siedzibie NOSPR.

Nowa opera Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk – zwyciężczyni Man Booker Prize 2018!
Nowa opera Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk – zwyciężczyni Man Booker Prize 2018!
2018-05-23

Man Booker International Prize to obok Pulitzera czy Literackiej Nagrody Nobla jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie literatury. Wśród 13 nominowanych autorów znalazła się Olga Tokarczuk i jej powieść „Bieguni”. 22 maja ogłoszono zwycięzców tegorocznej edycji – Olgę Tokarczuk oraz tłumaczkę jej powieści na język angielski – Jennifer Croft.

Utwory Zubel i Lutosławskiego na Beijing Modern Music Festival 2018
Utwory Zubel i Lutosławskiego na Beijing Modern Music Festival 2018
2018-05-23

Od 19 maja trwa Beijing Modern Music Festival – największe święto nowej muzyki w Chinach. Dwa ostatnie dni festiwalu zabrzmią mocnym polskim akcentem: 25 maja zaplanowano „Violin Concerto” Agaty Zubel, a w koncercie finałowym usłyszymy „Trzy postludia” Witolda Lutosławskiego.

Festiwal chóralny Cracovia Cantans
Festiwal chóralny Cracovia Cantans
2018-05-23

Już po raz dziewiąty krakowscy miłośnicy muzyki chóralnej będą mieli okazję do spotkania z wielobarwnym śpiewem i radością chórów z różnych zakątków świata podczas Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Cracovia Cantans. 

„Squeaking Wings” Martina Smolki – pierwsze polskie wykonanie
„Squeaking Wings” Martina Smolki – pierwsze polskie wykonanie
2018-05-22

Najbliższy koncert Sinfonietty Cracovii w ramach cyklu „Muzyka bez poklasku” odbędzie się pod hasłem „Nikt nic nie wie… Franz Kafka i czeska muzyka”. Jednym z wykonywanych utworów, oprócz kompozycji Kryštofa Mařatki oraz Macieja Bałenkowskiego, będzie „Squeaking Wings” Martina Smolki. W Polsce nie mieliśmy jeszcze okazji wysłuchać „Squeaking Wings”, tym goręcej zapraszamy na koncert 27 maja do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Najczęściej czytane:

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.