PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

Styczeń 2013 »


Światy Lutosławskiego - dodatek specjalny do "Tygodnika Powszechnego"
Światy Lutosławskiego - dodatek specjalny do "Tygodnika Powszechnego"
2013-01-22
Już jutro, 23 stycznia, ukaże się jako dodatek specjalny do „Tygodnika Powszechnego” zbiór artykułów i szkiców pt. "Światy Witolda Lutosławskiego”, pod redakcją Daniela Cichego i Andrzeja Franaszka, ukazujący „wielowymiarowość artystycznej osobowości kompozytora”.
Głosy z przeszłości z Witoldem Lutosławskim
Głosy z przeszłości z Witoldem Lutosławskim
2013-01-21
Od dzisiaj do piątku radiowa Dwójka zaprasza na audycję "Głosy z przeszłości", w których przypominane będą fragmenty wypowiedzi Witolda Lutosławskiego.
Nowa płyta z muzyką Romualda Twardowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara
Nowa płyta z muzyką Romualda Twardowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara
2013-01-18
Nakładem wydawnictwa DUX ukazała się płyta „Moryto, Górecki, Twardowski, Lutosławski, Kilar”.
Maria Stuarda Donizettiego w Kijów.Centrum w Krakowie
Maria Stuarda Donizettiego w Kijów.Centrum w Krakowie
2013-01-18
19 stycznia o 18:45 w krakowskim Kijów.Centrum odbedzie się transmisja na żywo z Metropolitan Opera. Usłyszeć i obejrzeć będzie można „Marię Stuardę” Gaetana Donizettiego.
Lutosławski Kontrolowany w Radomiu
Lutosławski Kontrolowany w Radomiu
2013-01-18
W dniach 23-25 stycznia w Radomiu odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Kontrolowanego, poświęcona Witoldowi Lutosławskiemu.
44. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz
44. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz
2013-01-17
Dziś, 17 stycznia, mijają 44 lata od śmierci Grażyny Bacewicz, jednej z najwybitniejszych kompozytorek i skrzypaczek na świecie.
Weekend z Witoldem Lutosławskim
Weekend z Witoldem Lutosławskim
2013-01-17
Wprawdzie do oficjalnej inauguracji obchodów Roku Lutosławskiego został jeszcze tydzień, ale w wielu muzycznych instytucjach w Polsce będzie można usłyszeć muzykę kompozytora już w ten weekend.
Muzyka Pałłasza, Czyża, Bairda i Łukaszewskiego na płycie
Muzyka Pałłasza, Czyża, Bairda i Łukaszewskiego na płycie "Polska Liryka Wokalna"
2013-01-17
Wydawnictwo Musica Sacra wydało płytę z utworami Edwarda Pałłasza, Henryka Czyża, Tadeusza Bairda i Pawła Łukaszewskiego.
Muzyka Chopina na koncercie charytatywnym w Japonii
Muzyka Chopina na koncercie charytatywnym w Japonii
2013-01-16
22 grudnia 2012 roku w Aristo Hall w Tokio odbył się koncert charytatywny, na którym zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina. Koncert połączony był z promocją Wydania Narodowego w Japonii.
Elżbieta i Krzysztof Pendereccy Kreatorami Kultury
Elżbieta i Krzysztof Pendereccy Kreatorami Kultury
2013-01-16
Podczas wczorajszej gali wręczania jubileuszowych Paszportów Polityki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej nagrodę specjalną dla Kreatora Kultury otrzymali Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?