PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Kwiecień 2013 »


Partytura Canzony  Zygmunta Krauzego do obejrzenia w internecie
Partytura Canzony Zygmunta Krauzego do obejrzenia w internecie
2013-04-26
Już w najbliższą niedzielę (28 sierpnia) o godzinie 18.00 na Festiwalu Prawykonań w Katowicach po raz pierwszy w Polsce zabrzmi Canzona Zygmunta Krauzego. Koncert będzie transmitowany na antenie Radiowej Dwójki. Zachęcamy do zapoznania się z partyturą Canzony jeszcze przed koncertem lub do słuchania transmisji śledząc nuty w domu.
Krystian Brodacki i Stanisław Danielewicz na obchodach Dnia Jazzu
Krystian Brodacki i Stanisław Danielewicz na obchodach Dnia Jazzu
2013-04-25
Krystian Brodacki, autor „Historii jazzu w Polsce” oraz Stanisław Danielewicz, autor „Jazzowiska Trójmiasta” będą gośćmi konferencji "Znaczenie jazzu dla kultury europejskiej XX wieku", która odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Jazzu, 30 kwietnia.
Co słychać w PWM? - wywiad z redaktorem naczelnym Danielem Cichym
Co słychać w PWM? - wywiad z redaktorem naczelnym Danielem Cichym
2013-04-25
W najnowszym numerze „Muzyki w Mieście” ukazał się wywiad z redaktorem naczelnym PWM, dr. Danielem Cichym, który mówił o planach wydawniczych i kondycji naszej oficyny.
Nowe otwarcie Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem
Nowe otwarcie Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem
2013-04-24
Atma na nowo otwiera podwoje dla turystów i melomanów - uroczyste otwarcie Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem nastąpi 10 maja 2013 roku.
Bydgoski Festiwal Operowy i nowa
Bydgoski Festiwal Operowy i nowa "Halka"
2013-04-24
Nowym wykonaniem opery „Halka” Stanisława Moniuszki zainaugurowany zostanie XX Bydgoski Festiwal Operowy „Opera Nova” w Bydgoszczy (27 kwietnia – 12 maja).
PWM i Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"
PWM i Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"
2013-04-23
Już po raz dwunasty w dniach 23 i 24 kwietnia odbędą się Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”. PWM bierze w nich czynny udział. W tych dniach każdy, kto odwiedzi naszą księgarnię (al. Krasińskiego 11a, Kraków) i zakupi książkę, otrzyma różę oraz rabat na zakupy.
Missa de Maria a Magdala Pawła Łukaszewskiego na CD
Missa de Maria a Magdala Pawła Łukaszewskiego na CD
2013-04-23
W wydawnictwie DUX ukazała się właśnie kolejna płyta Pawła Łukaszewskiego – Musica Sacra 4, na której znalazła się „Missa de Maria a Magdala” w wykonaniu Chóru Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej i Śląskiej Orkiestry Kameralnej.
IV Włocławskie Spotkania Skrzypcowe "Śpiewające skrzypce"
IV Włocławskie Spotkania Skrzypcowe "Śpiewające skrzypce"
2013-04-22
W dniach 24-25 kwietnia w Zespole Szkół Muzycznych im.Czesława Niemena we Włocławku odbędą się IV Włocławskie Spotkania Skrzypcowe „Śpiewające skrzypce”, w trakcie których można będzie zakupić publikacje PWM w atrakcyjnych cenach.
V Festiwal Prawykonań - Polska Muzyka Najnowsza
V Festiwal Prawykonań - Polska Muzyka Najnowsza
2013-04-22
W najbliższy weekend (26-28 kwietnia) odbędzie się w Katowicach jeden z najważniejszych polskich festiwali poświęcony muzyce najnowszej – Festiwal Prawykonań organizowany przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Podczas tegorocznej edycji festiwalu zostanie prawykonanych blisko 30 dzieł polskich twórców.
V Ogólnopolska Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki
V Ogólnopolska Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki
2013-04-17
W dniach 19-20 kwietnia w Kielcach odbędzie się V Ogólnopolska Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki. PWM zaprezentuje na niej swoją ofertę pedagogiczną, a gościem specjalnym będzie Grzegorz Turnau.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.