PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Październik 2013 »


Lutosławski XXI. Warsztaty dla nauczycieli
Lutosławski XXI. Warsztaty dla nauczycieli
2013-10-31
W dniach 7,8 oraz 14,15 listopada w Warszawie odbywają się warsztaty dla nauczycieli Lutosławski XXI organizowane przez Fundację „Muzyka jest dla wszystkich”. W programie - prezentacja naszej serii „Lutosławski dzieciom.”
Koncert symfoniczny z okazji Jubileuszu Elżbiety Sikory
Koncert symfoniczny z okazji Jubileuszu Elżbiety Sikory
2013-10-31
Prawykonaniem „Pięciu miniatur” na orkiestrę Elżbiety Sikory Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego uczci jubileusz 70. urodzin Kompozytorki.
Prawykonania utworów Pawła Łukaszewskiego
Prawykonania utworów Pawła Łukaszewskiego
2013-10-30
20 października w Lipsku prawykonany został utwór Pawła Łukaszewskiego „Lux aeterna”, a już 14 listopada w Warszawie odbędzie się premiera utworu „Idiom” na flet i organy.
Całodobowe maratony z muzyką Lutosławskiego i Kilara
Całodobowe maratony z muzyką Lutosławskiego i Kilara
2013-10-30
31 października słuchacze amerykańskiego radia Q2 Music będą mogli wysłuchać utworów Wojciecha Kilara (m.in. do filmów „Dracula” i „Dziewiąte wrota”), zaś 12 listopada – Witolda Lutosławskiego.
Koncert jubileuszowy Elżbiety Sikory
Koncert jubileuszowy Elżbiety Sikory
2013-10-30
8 listopada 2013 r. odbędzie się w Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku koncert jubileuszowy Krzysztofa Pendereckiego i Elżbiety Sikory pt. „Mistrzowie współczesności”, na którym zaprezentowany zostanie m.in. Koncert na saksofon i orkiestrę "Michelangelo" Sikory.
Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego
Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego
2013-10-30
W dniach 12 listopada – 6 grudnia odbywać się będą Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego. Daty ramowe festiwalu nie zostały wybrane przypadkowo – 12 listopada przypada 3. rocznica śmierci Kompozytora, zaś 6 grudnia – rocznica Jego 80. urodzin.
Agata Szymczewska gra Wieniawskiego w Chile
Agata Szymczewska gra Wieniawskiego w Chile
2013-10-29
12 listopada w Teatro Municipal de Las Condes w Santiago w Chile odbędzie się koncert, na którym Agata Szymczewska wraz z Orquesta de Conservatorio de Música Universidad Mayor wykona II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego.
Film o Encyklopedii Muzycznej w TVP Historia
Film o Encyklopedii Muzycznej w TVP Historia
2013-10-29
W czwartek 7 listopada o godz. 11:00 TVP Historia wyemituje film w reżyserii Maliny Malinowskiej-Wollen, opowiadający o dziejach jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć wydawniczych w Europie - Encyklopedii Muzycznej PWM pod redakcją Elżbiety Dziębowskiej.
Jubileusz prof. Adama Walacińskiego
Jubileusz prof. Adama Walacińskiego
2013-10-28
Dziś w siedzibie PWM w Krakowie gościliśmy prof. Adama Walacińskiego. Okazją do spotkania był jubileusz 85. urodzin Profesora, który uczciliśmy tortem, zaś prezes naszej oficyny Adam Radzikowski wręczył Jubilatowi medal Ad Honorem.
17. Targi Książki w Krakowie
17. Targi Książki w Krakowie
2013-10-24
W dniach 24-27 października w Krakowie odbędą się organizowane po raz siedemnasty Targi Książki. Na stoisku PWM (A24) miłośnicy muzyki znajdą wiele nowych publikacji w atrakcyjnych cenach, w ramach zaś imprez towarzyszących będa mogli wziąc udział w spotkaniu autorskim oraz koncercie muzyki z lat 50. i 60.

Najczęściej czytane:

Fryderyk Chopin GRUDNIOWYM Kompozytorem Miesiąca

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. Nie można zatem zapomnieć o Fryderyku Chopinie, którego wspominamy w grudniu.

„Muzyka z Kraju Chopina” - tutoriale w języku japońskim

Zaczynamy czwarty tydzień kampanii „Muzyka z Kraju Chopina” promującej twórczość fortepianową kompozytorów polskich. 

Dla odbiorców materiałów w języku japońskim jest to druga odsłona projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy cykl spotkań edukacyjnych dla nauczycieli fortepianu w Japonii. Dzisiaj zachęcamy do korzystania z nowopowstałych tutoriali online.

Rozdział 11. 2016 – Instytucja kultury – zataczamy koło

PWM przez lata, nawet te najtrudniejsze finansowo, nie rezygnowało ze swoich najważniejszych przedsięwzięć edytorskich, podążając za misją, wręcz testamentem dyrektora Ochlewskiego, który nadał tej oficynie wydawniczej szeroki wymiar narodowy i kulturowy. Wydawnictwo było już bliskie sprywatyzowania. Mimo pokus natury ekonomicznej stale jednak było więcej obaw o to, czy ta szczególna misja PWM-u obroniłaby się przy obcym właścicielu.

Muzyka z Kraju Chopina - premiera tutoriali w języku włoskim

Zaczynamy trzeci tydzień kampanii międzynarodowego projektu "Muzyka z Kraju Chopina", promującego twórczość fortepianową kompozytorów polskich. W ramach projektu przygotowaliśmy tutoriale w pięciu różnych językach. Po materiałach w języku angielskim i francuskim, dzisiaj udostępniamy lekcje w języku włoskim.

Rok muzyki polskiej w szesnastu odsłonach – ANAKLASIS obchodzi pierwsze urodziny

Szesnaście albumów to wynik, którym może poszczycić się marka płytowa ANAKLASIS, powołana do życia przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaledwie rok temu (dokładnie 22 listopada 2019 roku!). Wydawca nie zwalnia tempa i zapowiada kolejne tytuły.

Agata Igras prawykona „II Koncert na flet i orkiestrę” Marty Ptaszyńskiej

Do instytucji przenoszących życie koncertowe do sieci dołącza Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. Jedna z zaplanowanych transmisji obejmuje prawykonanie II Koncertu na flet i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej – utworu znajdującego się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 
 

Premiera chińskiego wydania dzieł Fryderyka Chopina

Podczas tegorocznych targów Music China 2020, które są największymi targami muzycznymi na świecie, odbyła się premiera chińskiego wydania dzieł Fryderyka Chopina z serii Wydania Narodowego w wersji studyjnej. W ten sposób Shanghaj Music Publishing House uczciło 210. rocznicę urodzin kompozytora.

XIII Konkurs Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców – znamy laureatów

W ostatnim tygodniu października odbyły się przesłuchania uczestników XIII Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców 2020 organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Jury w składzie: Anna Dorota Władyczka, Dariusz Przybylski i Maciej Żółtowski wytypowało zwycięzców poszczególnych kategorii. Przyznano także specjalną nagrodę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

„Pieśń polska” - jedna z ostatnich książek Profesora Mieczysława Tomaszewskiego już w sprzedaży!

17 listopada obchodzimy rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych muzykologów polskich – Mieczysława Tomaszewskiego. Z tej okazji Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało dla wszystkich czytelników i melomanów wyjątkowy tom zatytułowany: „Pieśń polska”. Jak pisze w posłowiu sam autor: „nie jest to monografia ani podręcznik czy kompendium historyczne, lecz wybór tekstów, powstałych przy tym na przestrzeni wielu lat”.

„Muzyka z kraju Chopina” – materiały w języku francuskim

Zaczynamy drugi tydzień kampanii „Muzyka z kraju Chopina”. Od dzisiaj udostępniamy materiały dla odbiorców języka francuskiego. ‘Na warsztat’ wzięliśmy kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego, Juliusza Łuciuka, Karola Kurpińskiego, Zbigniewa Bargielskiego oraz – oczywiście – Fryderyka Chopina.