PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Październik 2013 »


Lutosławski XXI. Warsztaty dla nauczycieli
Lutosławski XXI. Warsztaty dla nauczycieli
2013-10-31
W dniach 7,8 oraz 14,15 listopada w Warszawie odbywają się warsztaty dla nauczycieli Lutosławski XXI organizowane przez Fundację „Muzyka jest dla wszystkich”. W programie - prezentacja naszej serii „Lutosławski dzieciom.”
Koncert symfoniczny z okazji Jubileuszu Elżbiety Sikory
Koncert symfoniczny z okazji Jubileuszu Elżbiety Sikory
2013-10-31
Prawykonaniem „Pięciu miniatur” na orkiestrę Elżbiety Sikory Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego uczci jubileusz 70. urodzin Kompozytorki.
Prawykonania utworów Pawła Łukaszewskiego
Prawykonania utworów Pawła Łukaszewskiego
2013-10-30
20 października w Lipsku prawykonany został utwór Pawła Łukaszewskiego „Lux aeterna”, a już 14 listopada w Warszawie odbędzie się premiera utworu „Idiom” na flet i organy.
Całodobowe maratony z muzyką Lutosławskiego i Kilara
Całodobowe maratony z muzyką Lutosławskiego i Kilara
2013-10-30
31 października słuchacze amerykańskiego radia Q2 Music będą mogli wysłuchać utworów Wojciecha Kilara (m.in. do filmów „Dracula” i „Dziewiąte wrota”), zaś 12 listopada – Witolda Lutosławskiego.
Koncert jubileuszowy Elżbiety Sikory
Koncert jubileuszowy Elżbiety Sikory
2013-10-30
8 listopada 2013 r. odbędzie się w Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku koncert jubileuszowy Krzysztofa Pendereckiego i Elżbiety Sikory pt. „Mistrzowie współczesności”, na którym zaprezentowany zostanie m.in. Koncert na saksofon i orkiestrę "Michelangelo" Sikory.
Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego
Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego
2013-10-30
W dniach 12 listopada – 6 grudnia odbywać się będą Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego. Daty ramowe festiwalu nie zostały wybrane przypadkowo – 12 listopada przypada 3. rocznica śmierci Kompozytora, zaś 6 grudnia – rocznica Jego 80. urodzin.
Agata Szymczewska gra Wieniawskiego w Chile
Agata Szymczewska gra Wieniawskiego w Chile
2013-10-29
12 listopada w Teatro Municipal de Las Condes w Santiago w Chile odbędzie się koncert, na którym Agata Szymczewska wraz z Orquesta de Conservatorio de Música Universidad Mayor wykona II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego.
Film o Encyklopedii Muzycznej w TVP Historia
Film o Encyklopedii Muzycznej w TVP Historia
2013-10-29
W czwartek 7 listopada o godz. 11:00 TVP Historia wyemituje film w reżyserii Maliny Malinowskiej-Wollen, opowiadający o dziejach jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć wydawniczych w Europie - Encyklopedii Muzycznej PWM pod redakcją Elżbiety Dziębowskiej.
Jubileusz prof. Adama Walacińskiego
Jubileusz prof. Adama Walacińskiego
2013-10-28
Dziś w siedzibie PWM w Krakowie gościliśmy prof. Adama Walacińskiego. Okazją do spotkania był jubileusz 85. urodzin Profesora, który uczciliśmy tortem, zaś prezes naszej oficyny Adam Radzikowski wręczył Jubilatowi medal Ad Honorem.
17. Targi Książki w Krakowie
17. Targi Książki w Krakowie
2013-10-24
W dniach 24-27 października w Krakowie odbędą się organizowane po raz siedemnasty Targi Książki. Na stoisku PWM (A24) miłośnicy muzyki znajdą wiele nowych publikacji w atrakcyjnych cenach, w ramach zaś imprez towarzyszących będa mogli wziąc udział w spotkaniu autorskim oraz koncercie muzyki z lat 50. i 60.

Najczęściej czytane:

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.