PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Listopad 2013 »


"Kwartet Śląski i jego goście" z muzyką Góreckiego i Pendereckiego
"Kwartet Śląski i jego goście" z muzyką Góreckiego i Pendereckiego
2013-11-26
Od 23 listopada do 8 grudnia 2013 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach odbywa się XXI Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście” pod hasłem „Na urodziny Mistrzów II”.
Bujarski, Górecki, Penderecki - Pokolenie'33
Bujarski, Górecki, Penderecki - Pokolenie'33
2013-11-26
W dniach 26-28 listopada 2013 Akademia Muzyczna w Krakowie organizuje międzynarodową konferencję ... Pokolenie ’33. Bujarski, Górecki, Penderecki. W ramach konferencji odbędą się wykłady, spotkania i koncerty z utworami Z. Bujarskiego, K. Pendereckiego, H.M. Góreckiego, M. Góreckiego.
Zapraszamy na koncerty kameralne
Zapraszamy na koncerty kameralne
2013-11-25
27 i 28 listopada 2013 r. odbędzie się cykl koncertów kameralnych, realizowanych w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prawykonanie "Dance of Death" Marcela Chyrzyńskiego w Meksyku
Prawykonanie "Dance of Death" Marcela Chyrzyńskiego w Meksyku
2013-11-21
26 listopada w Ciudad de México będzie miało miejsce prawykonanie utworu Marcela Chyrzyńskiego “Dance of Death” na klarnet i fortepian (2013). Premiera odbędzie się podczas XXI Festival Universitario de Clarinete.
Debata o powszechnej edukacji muzycznej (on-line)
Debata o powszechnej edukacji muzycznej (on-line)
2013-11-21
Dzisiaj o godz. 11:00 w serwisie prezydent.pl transmitowana będzie debata ekspercka poświęcona powszechnej edukacji muzycznej.
Muzyka Szymanowskiego, Kilara i Góreckiego pod batutą Antoniego Wita
Muzyka Szymanowskiego, Kilara i Góreckiego pod batutą Antoniego Wita
2013-11-19
30 listopada i 1 grudnia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach odbędą się koncerty z muzyką Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego. Akademicką Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Antoni Wit.
Pięciolecie Sinfonii Iuventus
Pięciolecie Sinfonii Iuventus
2013-11-19
30 listopada w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert jubileuszowy z okazji pięciolecia istnienia Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.
Koncerty "Na polską nutę" w Filharmonii Krakowskiej
Koncerty "Na polską nutę" w Filharmonii Krakowskiej
2013-11-19
21 i 22 listopada Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego oraz Julia Kociuban (fortepian) wykonają utwory Wojciecha Kilara, Karola Szymanowskiego, Zygmunta Noskowskiego i Fryderyka Chopina.
Spotkanie z Beatą Bolesławską-Lewandowską w Katowicach (fotorelacja)
Spotkanie z Beatą Bolesławską-Lewandowską w Katowicach (fotorelacja)
2013-11-19
15 listopada w Katowicach miało miejsce spotkanie z autorką książki "Górecki. Portret w pamięci" Beatą Bolesławską-Lewandowską. Spotkanie stanowiło część festiwalu Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, które potrwają do 6 grudnia.
60 lat Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO
60 lat Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO
2013-11-18
Z okazji 60-lecia Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO, która w tym roku wyróżniła kompozycję Agaty Zubel „Not I”, w Programie 2 Polskiego Radia odbędzie się dzisiaj audycja Joanny Grotkowskiej poświęcona temu opiniotwórczemu forum (Dwójka, godz. 23:35).

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.