PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Wrzesień 2013 »


Muzyka filmowa na fortepian Macieja Zielińskiego już w sprzedaży
Muzyka filmowa na fortepian Macieja Zielińskiego już w sprzedaży
2013-09-30
Właśnie ukazała się długo oczekiwana „Muzyka filmowa na fortepian” Macieja Zielińskiego – opracowanie na fortepian tematów muzycznych z wielu najpopularniejszych polskich filmów i seriali.
Prawykonanie utworu "Twiling-Sonosphere" Elżbiety Sikory - recenzja
Prawykonanie utworu "Twiling-Sonosphere" Elżbiety Sikory - recenzja
2013-09-30
"Miękki, ciepły, zostający w pamięci dźwięk oboju Heleny Devilleneuve służył jako siła ekspresyjna i główna dramatyczna linia, podkreślona we wspaniały sposób przez kwintet smyczkowy" - tak o prawykonanym 6 września 2013 r. nowym utworze Elżbiety Sikory pisze prasa francuska.
Elżbieta Sikora laureatką nagrody Związku Kompozytorów Polskich
Elżbieta Sikora laureatką nagrody Związku Kompozytorów Polskich
2013-09-23
10 czerwca Związek Kompozytorów Polskich przyznał Doroczną Nagrodę Elżbiecie Sikorze „za wybitną twórczość kompozytorską, operę Madame Curie i działalność kuratorską”. W najbliższą środę - 25 września - odbędzie się jej uroczyste wręczenie.
Promocja książki "Jan Ekier" Anety Teichman w Rzeszowie
Promocja książki "Jan Ekier" Anety Teichman w Rzeszowie
2013-09-23
28 września w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się sesja naukowa „Musica Resoviana”. Jeden z odczytów wygłosi dr Aneta Teichman, autorka monografii „Jan Ekier”. Książkę poświęconą prof. Ekierowi będzie można nabyć podczas sesji.
Spotkanie promocyjne książki "Górecki. Portret w pamięci" Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej
Spotkanie promocyjne książki "Górecki. Portret w pamięci" Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej
2013-09-23
26 września o godz. 16:00 w Sali Kameralnej PWM w Warszawie (ul. Fredry 8) odbędzie się spotkanie promocyjne książki „Górecki. Portret w pamięci” – zbioru 42 rozmów o Kompozytorze, które przeprowadziła Beata Bolesławska-Lewandowska.
Nowa płyta Macieja Zielińskiego
Nowa płyta Macieja Zielińskiego
2013-09-19
20 września 2013 do sklepów trafia nowa płyta jednego z najciekawszych kompozytorów muzyki współczesnej - Macieja Zielińskiego pod tytułem „V Symphony”, wydana przez wytwórnię DUX.
75. urodziny Zygmunta Krauzego
75. urodziny Zygmunta Krauzego
2013-09-19
Zygmunt Krauze - niezwykle interesująca postać współczesnej światowej sceny muzycznej, kompozytor i pianista, będący niezmiennie symbolem nowatorstwa i eksperymentu, śmiałych propozycji, zaskakujących rozwiązań, ujętych w oryginalne artystyczne ramy – kończy dziś 75 lat!
Krystian Zimerman gra Witolda Lutosławskiego
Krystian Zimerman gra Witolda Lutosławskiego
2013-09-19
Krystian Zimerman, światowej sławy pianista, przyjedzie do Polski na jeden koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Koncert odbędzie się 22 września 2013 w Sali Filharmonii Narodowej w Warszawie. Artysta wykona Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego z okazji 100-lecia urodzin kompozytora, dokładnie 25 lat po polskim prawykonaniu utworu.
Promocja książki Andrzeja Chłopeckiego o Albanie Bergu
Promocja książki Andrzeja Chłopeckiego o Albanie Bergu
2013-09-19
23 września o godz. 16:00 w sali warszawskiego oddziału PWM (ul. Fredry 8) odbędzie się promocja dwóch książek z tekstami Andrzeja Chłopeckiego, w tym książki „Alban Berg. Człowiek i dzieło czasu młodości. Od pieśni solowej do orkiestrowej”.
Utwory Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej na międzynarodowych festiwalach
Utwory Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej na międzynarodowych festiwalach
2013-09-19
Utwór Miniatures sonoristiques na puzon preparowany solo, którym w 2011 roku Ewa Fabiańska -Jelińska zwyciężyła w Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego, zabrzmi 3 października w Wiedniu podczas Międzynarodowego Festiwalu dla młodych kompozytorów Marathon V.

Najczęściej czytane:

Fryderyk Chopin GRUDNIOWYM Kompozytorem Miesiąca

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. Nie można zatem zapomnieć o Fryderyku Chopinie, którego wspominamy w grudniu.

„Muzyka z Kraju Chopina” - tutoriale w języku japońskim

Zaczynamy czwarty tydzień kampanii „Muzyka z Kraju Chopina” promującej twórczość fortepianową kompozytorów polskich. 

Dla odbiorców materiałów w języku japońskim jest to druga odsłona projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy cykl spotkań edukacyjnych dla nauczycieli fortepianu w Japonii. Dzisiaj zachęcamy do korzystania z nowopowstałych tutoriali online.

Rozdział 11. 2016 – Instytucja kultury – zataczamy koło

PWM przez lata, nawet te najtrudniejsze finansowo, nie rezygnowało ze swoich najważniejszych przedsięwzięć edytorskich, podążając za misją, wręcz testamentem dyrektora Ochlewskiego, który nadał tej oficynie wydawniczej szeroki wymiar narodowy i kulturowy. Wydawnictwo było już bliskie sprywatyzowania. Mimo pokus natury ekonomicznej stale jednak było więcej obaw o to, czy ta szczególna misja PWM-u obroniłaby się przy obcym właścicielu.

Muzyka z Kraju Chopina - premiera tutoriali w języku włoskim

Zaczynamy trzeci tydzień kampanii międzynarodowego projektu "Muzyka z Kraju Chopina", promującego twórczość fortepianową kompozytorów polskich. W ramach projektu przygotowaliśmy tutoriale w pięciu różnych językach. Po materiałach w języku angielskim i francuskim, dzisiaj udostępniamy lekcje w języku włoskim.

Rok muzyki polskiej w szesnastu odsłonach – ANAKLASIS obchodzi pierwsze urodziny

Szesnaście albumów to wynik, którym może poszczycić się marka płytowa ANAKLASIS, powołana do życia przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaledwie rok temu (dokładnie 22 listopada 2019 roku!). Wydawca nie zwalnia tempa i zapowiada kolejne tytuły.

Agata Igras prawykona „II Koncert na flet i orkiestrę” Marty Ptaszyńskiej

Do instytucji przenoszących życie koncertowe do sieci dołącza Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. Jedna z zaplanowanych transmisji obejmuje prawykonanie II Koncertu na flet i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej – utworu znajdującego się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 
 

Premiera chińskiego wydania dzieł Fryderyka Chopina

Podczas tegorocznych targów Music China 2020, które są największymi targami muzycznymi na świecie, odbyła się premiera chińskiego wydania dzieł Fryderyka Chopina z serii Wydania Narodowego w wersji studyjnej. W ten sposób Shanghaj Music Publishing House uczciło 210. rocznicę urodzin kompozytora.

XIII Konkurs Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców – znamy laureatów

W ostatnim tygodniu października odbyły się przesłuchania uczestników XIII Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców 2020 organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Jury w składzie: Anna Dorota Władyczka, Dariusz Przybylski i Maciej Żółtowski wytypowało zwycięzców poszczególnych kategorii. Przyznano także specjalną nagrodę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

„Pieśń polska” - jedna z ostatnich książek Profesora Mieczysława Tomaszewskiego już w sprzedaży!

17 listopada obchodzimy rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych muzykologów polskich – Mieczysława Tomaszewskiego. Z tej okazji Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało dla wszystkich czytelników i melomanów wyjątkowy tom zatytułowany: „Pieśń polska”. Jak pisze w posłowiu sam autor: „nie jest to monografia ani podręcznik czy kompendium historyczne, lecz wybór tekstów, powstałych przy tym na przestrzeni wielu lat”.

„Muzyka z kraju Chopina” – materiały w języku francuskim

Zaczynamy drugi tydzień kampanii „Muzyka z kraju Chopina”. Od dzisiaj udostępniamy materiały dla odbiorców języka francuskiego. ‘Na warsztat’ wzięliśmy kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego, Juliusza Łuciuka, Karola Kurpińskiego, Zbigniewa Bargielskiego oraz – oczywiście – Fryderyka Chopina.