PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Wrzesień 2013 »


Muzyka filmowa na fortepian Macieja Zielińskiego już w sprzedaży
Muzyka filmowa na fortepian Macieja Zielińskiego już w sprzedaży
2013-09-30
Właśnie ukazała się długo oczekiwana „Muzyka filmowa na fortepian” Macieja Zielińskiego – opracowanie na fortepian tematów muzycznych z wielu najpopularniejszych polskich filmów i seriali.
Prawykonanie utworu "Twiling-Sonosphere" Elżbiety Sikory - recenzja
Prawykonanie utworu "Twiling-Sonosphere" Elżbiety Sikory - recenzja
2013-09-30
"Miękki, ciepły, zostający w pamięci dźwięk oboju Heleny Devilleneuve służył jako siła ekspresyjna i główna dramatyczna linia, podkreślona we wspaniały sposób przez kwintet smyczkowy" - tak o prawykonanym 6 września 2013 r. nowym utworze Elżbiety Sikory pisze prasa francuska.
Elżbieta Sikora laureatką nagrody Związku Kompozytorów Polskich
Elżbieta Sikora laureatką nagrody Związku Kompozytorów Polskich
2013-09-23
10 czerwca Związek Kompozytorów Polskich przyznał Doroczną Nagrodę Elżbiecie Sikorze „za wybitną twórczość kompozytorską, operę Madame Curie i działalność kuratorską”. W najbliższą środę - 25 września - odbędzie się jej uroczyste wręczenie.
Promocja książki "Jan Ekier" Anety Teichman w Rzeszowie
Promocja książki "Jan Ekier" Anety Teichman w Rzeszowie
2013-09-23
28 września w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się sesja naukowa „Musica Resoviana”. Jeden z odczytów wygłosi dr Aneta Teichman, autorka monografii „Jan Ekier”. Książkę poświęconą prof. Ekierowi będzie można nabyć podczas sesji.
Spotkanie promocyjne książki "Górecki. Portret w pamięci" Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej
Spotkanie promocyjne książki "Górecki. Portret w pamięci" Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej
2013-09-23
26 września o godz. 16:00 w Sali Kameralnej PWM w Warszawie (ul. Fredry 8) odbędzie się spotkanie promocyjne książki „Górecki. Portret w pamięci” – zbioru 42 rozmów o Kompozytorze, które przeprowadziła Beata Bolesławska-Lewandowska.
Nowa płyta Macieja Zielińskiego
Nowa płyta Macieja Zielińskiego
2013-09-19
20 września 2013 do sklepów trafia nowa płyta jednego z najciekawszych kompozytorów muzyki współczesnej - Macieja Zielińskiego pod tytułem „V Symphony”, wydana przez wytwórnię DUX.
75. urodziny Zygmunta Krauzego
75. urodziny Zygmunta Krauzego
2013-09-19
Zygmunt Krauze - niezwykle interesująca postać współczesnej światowej sceny muzycznej, kompozytor i pianista, będący niezmiennie symbolem nowatorstwa i eksperymentu, śmiałych propozycji, zaskakujących rozwiązań, ujętych w oryginalne artystyczne ramy – kończy dziś 75 lat!
Krystian Zimerman gra Witolda Lutosławskiego
Krystian Zimerman gra Witolda Lutosławskiego
2013-09-19
Krystian Zimerman, światowej sławy pianista, przyjedzie do Polski na jeden koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Koncert odbędzie się 22 września 2013 w Sali Filharmonii Narodowej w Warszawie. Artysta wykona Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego z okazji 100-lecia urodzin kompozytora, dokładnie 25 lat po polskim prawykonaniu utworu.
Promocja książki Andrzeja Chłopeckiego o Albanie Bergu
Promocja książki Andrzeja Chłopeckiego o Albanie Bergu
2013-09-19
23 września o godz. 16:00 w sali warszawskiego oddziału PWM (ul. Fredry 8) odbędzie się promocja dwóch książek z tekstami Andrzeja Chłopeckiego, w tym książki „Alban Berg. Człowiek i dzieło czasu młodości. Od pieśni solowej do orkiestrowej”.
Utwory Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej na międzynarodowych festiwalach
Utwory Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej na międzynarodowych festiwalach
2013-09-19
Utwór Miniatures sonoristiques na puzon preparowany solo, którym w 2011 roku Ewa Fabiańska -Jelińska zwyciężyła w Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego, zabrzmi 3 października w Wiedniu podczas Międzynarodowego Festiwalu dla młodych kompozytorów Marathon V.

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?