PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Sierpień 2013 »


Urodziny prof. Jana Ekiera świętują nie tylko Polacy
Urodziny prof. Jana Ekiera świętują nie tylko Polacy
2013-08-29
Profesor Jan Ekier to postać znana na całym świecie, stąd też Jego setne urodziny nie mogły przejść za granicą bez echa.
Ewa Podleś na festiwalu "Chopin i Jego Europa"
Ewa Podleś na festiwalu "Chopin i Jego Europa"
2013-08-29
Dziś w ramach festiwalu „Chopin i Jego Europa” odbędzie się koncert z muzyką Szymanowskiego, Lutosławskiego i Brahmsa. „Trzy fragmenty z poematów Jana Kasprowicza” zaśpiewa Ewa Podleś. Transmisja w Dwójce.
Setne urodziny prof. Jana Ekiera
Setne urodziny prof. Jana Ekiera
2013-08-27
W najbliższy czwartek, 29 sierpnia, prof. Jan Ekier świętował będzie swoje 100. urodziny. Na tak wspaniały jubileusz wespół z NIFCem przygotowaliśmy kilka niespodzianek.
Neptun 2013 dla Elżbiety Sikory
Neptun 2013 dla Elżbiety Sikory
2013-08-26
Elżbieta Sikora znalazła się w gronie trójki laureatów nagrody Neptun 2013, przyznawanej przez Prezydenta Miasta Gdańska w ramach festiwalu Solidarity of Arts. Oprócz kompozytorki nagrodę otrzymali również Janusz Głowacki i Andrzej Dudziński.
Piosenki taneczne Derwida w Krakowie
Piosenki taneczne Derwida w Krakowie
2013-08-22
30 sierpnia w Dworku Białoprądnickim w Krakowie odbędzie się koncert „Piosenek tanecznych” Derwida (Witolda Lutosławskiego), które wykonają Marta Saciuk i Przemysław Branny z akompaniamentem fortepianowym Konrada Mastyły.
Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej –- kolejna edycja
Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej –- kolejna edycja
2013-08-14
Do 10 września osoby związane ze środowiskiem muzycznym mogą zgłaszać kandydatów do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci zostaną nagrodzeni w trzech kategoriach: osobowość roku, wydarzenie roku oraz nagroda honorowa.
PWM zaprasza do składania ofert
PWM zaprasza do składania ofert
2013-08-12
Rada Nadzorcza Polskiego Wydawnictwa Muzycznego SA w Krakowie, działając na podstawie Zarządzenia nr 34 Ministra Skarbu Państwa z dnia 29 wrześœnia 2008 r. w sprawie zasad i trybu wyboru biegłych rewidentów do badania sprawozdań finansowych spółek z udziałem Skarbu Państwa (z póŸniejszymi zm.), zaprasza do składania ofert na badanie sprawozdania finansowego Spółki za rok 2013 oraz sporządzenie pisemnej opinii wraz z raportem.
Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju
Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju
2013-08-09
Galą Verdiowską rozpocznie się 10 sierpnia o godz. 20:00 już 47. Festiwal im. Jana Kiepury. Z okazji 200-lecia urodzin Giuseppe Verdiego wystąpi śpiewająca mezzosopranem Alicja Węgorzewska-Whiskerd oraz sopranistka Joanna Moskowicz. Będzie można też usłyszeć dysponującego sopranem i tenorem Jacka Laszczkowskiego, śpiewającego barytonem Leszka Skrlę, a także Orkiestrę Festiwalową pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.
XVII. Międzynarodowy Festiwal Europa-Toruń. Muzyka i Architektura
XVII. Międzynarodowy Festiwal Europa-Toruń. Muzyka i Architektura
2013-08-08
W najbliższą sobotę (10 sierpnia o godz. 20:00) w ramach toruńskiego Festiwalu odbędzie się koncert Wokół Lutosławskiego – muzyka i spotkanie. W Sali Wielkiej Dworu Artusa wystąpi znany skrzypek Krzysztof Jakowicz. Na fortepianie będzie mu akompaniował Robert Morawski.
16. edycja Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”
16. edycja Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”
2013-08-07
W œśrodę 7 sierpnia rozpoczyna się II etap ogólnopolskiego Konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej.

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.