PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Maj 2013 »


IX Festiwal Muzyczny "W Krainie Chopina"
IX Festiwal Muzyczny "W Krainie Chopina"
2013-05-29
31 maja 2013 w Starych Babicach rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu, w ramach którego na miejsca koncertów wybierane są piękne okolice urodzenia Fryderyka Chopina.
Królewna Śnieżka Bogdana Pawłowskiego w Operze Śląskiej
Królewna Śnieżka Bogdana Pawłowskiego w Operze Śląskiej
2013-05-29
Z okazji Dnia Dziecka 1, a także 3 i 4 czerwca bytomscy młodzi melomani będą mogli podziwiać balet „Królewna Śnieżka”, a także zgłębić tajniki pracy artystów w teatrze operowym podczas specjalnych lekcji otwartych warsztatów artystycznych “Śpiewam, tańczę – będę artystą”.
Lutosławski dla dzieci w Poznaniu i Kielcach
Lutosławski dla dzieci w Poznaniu i Kielcach
2013-05-27
6 czerwca w Poznaniu, a 10 czerwca w Kielcach odbędą się koncerty z muzyką dziecięcą Witolda Lutosławskiego. Utwory wykona Dorota Miśkiewicz z zespołem Kwadrofonik.
Strona Lutoslawskidzieciom.pl
Strona Lutoslawskidzieciom.pl
2013-05-24
Uruchomiliśmy nową stronę, poświęconą piosenkom dziecięcym Witolda Lutosławskiego. Znaleźć można na niej informacje dotyczące przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych związanych z nowym wydaniem przez PWM dziecięcej twórczości Lutosławskiego.
Imieniny Jana Kochanowskiego z Tuwimem i Lutosławskim
Imieniny Jana Kochanowskiego z Tuwimem i Lutosławskim
2013-05-24
22 czerwca w warszawskim Ogrodzie Saskim odbędzie się wielkie święto kultury, literatury i muzyki. Okazją do tego są obchodzone -  po raz drugi w ten sposób - Imieniny Jana Kochanowskiego, na które zaproszenie otrzymali znakomici „goście”: Witold Lutosławski i Julian Tuwim.
"Paziowie królowej Marysieńki" znów na scenie
"Paziowie królowej Marysieńki" znów na scenie
2013-05-24
25 i 26 maja we wrocławskiej Akademii Muzycznej zostanie wystawiona opera komiczna „Paziowie Królowej Marysieńki” Stanisława Dunieckiego. Wystąpią studenci i absolwenci Wydziału Wokalnego z orkiestrą pod dyrekcją Tadeusza Zatheya.
PWM na 3. Targach Książek dla Dzieci
PWM na 3. Targach Książek dla Dzieci
2013-05-23
W dniach 7-9 czerwca odbywają się w Krakowie Targi Książki dla Dzieci. Wraz z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina zaprezentujemy najmłodszym czytelnikom i ich rodzicom bogatą ofertę edukacyjną.
Witold Lutosławski na Dzień Dziecka
Witold Lutosławski na Dzień Dziecka
2013-05-21
2 czerwca Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na koncert zatytułowany "Lutosławski nie tylko dla dzieci". Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00 w Parku im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach.
Chicago al fresco Elżbiety Sikory na Multimedialnej Majówce
Chicago al fresco Elżbiety Sikory na Multimedialnej Majówce
2013-05-20
Wczoraj 19 maja odbył się zorganizowany pod auspicjami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina koncert Międzyuczelnianej Specjalności Multimedialnej „Multimedialna Majówka”.
Kiermasz PWM na konkursie w Myślenicach
Kiermasz PWM na konkursie w Myślenicach
2013-05-20
W dniach 21-22 maja w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Myślenicach odbędzie się konkurs pianistyczny „Mały pianista”. W ciągu dwóch konkursowych dni będzie można nabyć publikacje PWM w atrakcyjnych cenach.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.