PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Czerwiec 2013 »


"Z pieśni kościelnych" Henryka M. Góreckiego już w sprzedaży
"Z pieśni kościelnych" Henryka M. Góreckiego już w sprzedaży
2013-06-28
Pierwsze wydanie znakomitego opracowania znanych pieśni religijnych, takich jak "O matko miłościwa" czy "Ludu, mój ludu" jest już gotowe - zapraszamy do naszej księgarni internetowej oraz do księgarni muzycznych.
Wywiad z Martą Ptaszyńską
Wywiad z Martą Ptaszyńską
2013-06-28
W portalu MeaKultura ukazał się wywiad z tegoroczną jubilatką, kompozytorką reprezentowaną przez nasze wydawnictwo. Marta Ptaszyńska opowiada mi.in. o niedawno prawykonanym "Of time and space", obecności czy też nieobecności muzyki w polskich szkołach, pracy na uniwersytecie w Chicago itd. Polecamy!
Miłość i świat, czyli rozrywkowe oblicze Witolda - piosenki Derwida w Katowicach
Miłość i świat, czyli rozrywkowe oblicze Witolda - piosenki Derwida w Katowicach
2013-06-26
7 lipca, w ramach cyklu Koncertów Promenadowych „Od Bacha do Beatlesów” organizowanych przez CKK, będzie miał miejsce koncert utworów rozrywkowych Witolda Lutosławskiego, które napisał dla Polskiego Radia pod pseudonimem Derwid.
13. Festiwal Ogrody Muzyczne  - Litwo, Ojczyzno moja /Tevyne Lietuva...
13. Festiwal Ogrody Muzyczne - Litwo, Ojczyzno moja /Tevyne Lietuva...
2013-06-26
W tym roku naczelną ideą Festiwalu będą związki polskiej kultury z kulturą Litwy. W sposób szczególny będzie też uświetniona setna rocznica urodzin W. Lutosławskiego – jego utwory zabrzmią podczas pięciu koncertów na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Niemiecki Konkurs Pianistyczny Muzyki Polskiej
Niemiecki Konkurs Pianistyczny Muzyki Polskiej
2013-06-26
Z inicjatywy Huberta Rutkowskiego w dniach 2-5 lipca 2013 roku odbędzie się 1. Niemiecki Konkurs Pianistyczny Muzyki Polskiej w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.
Ogłoszenie wyników Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego w 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego
Ogłoszenie wyników Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego w 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego
2013-06-24
Podczas konferencji prasowej 24.06.2013 w warszawskiej siedzibie PWM zostali ogłoszeni laureaci Konkursu. Zostali nimi: Thomas Simaku (I nagroda), Chris Roe (II nagroda) i Natalya Chepelyuk (III nagroda).
Maestro Antoni Wit w Krakowie
Maestro Antoni Wit w Krakowie
2013-06-20
W najbliższym czasie krakowscy melomani będą mieli kilka okazji, aby uczestniczyć w wydarzeniach, w których udział weźmie maestro Antoni Wit – wieloletni dyrektor Filharmonii Narodowej, a od przyszłego roku dyrygent honorowy Filharmonii Krakowskiej i dyrektor artystyczny Orquesta Sinfónica de Navarra w Pampelunie.
Urodziny Romualda Twardowskiego
Urodziny Romualda Twardowskiego
2013-06-17
Kompozytor związany z PWM Romuald Twardowski, którego zbiorek utworów dziecięcych na fortepian ”Mały wirtuoz” wydaliśmy ostatnio, świętuje dzisiaj urodziny. Będzie on również gościem na imieninach Jana Kochanowskiego, które obchodzimy w ten weekend.
Nowa "Scala" dla nauczycieli gry na skrzypcach i altówce
Nowa "Scala" dla nauczycieli gry na skrzypcach i altówce
2013-06-14
Właśnie ukazał się kolejny numer „Scali – Edukacyjnego Magazynu Muzycznego”. Tym razem kierujemy go do nauczycieli gry na skrzypcach i altówce.
Muzyczne pory roku - Wiosna 2013
Muzyczne pory roku - Wiosna 2013
2013-06-11
17 czerwca w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki odbędzie się koncert kameralny, zorganizowany przez warszawski oddział Związku Kompozytorów Polskich. Wstęp wolny.

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.