PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Grudzień 2015


Chopin, Szymanowski i Mykietyn w wykonaniu Szymona Nehringa
Chopin, Szymanowski i Mykietyn w wykonaniu Szymona Nehringa
2015-12-15


18 grudnia w warszawskim Teatrze Studio recital fortepianowy da finalista XVII Konkursu Chopinowskiego – Szymon Nehring. Podczas koncertu zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego oraz Pawła Mykietyna.

Spotkanie wokół autobiografii Renée Fleming „Głos wewnętrzny”
Spotkanie wokół autobiografii Renée Fleming „Głos wewnętrzny”
2015-12-10

8 grudnia w siedzibie warszawskiego oddziału PWM odbyło się spotkanie promocyjne książki „Głos wewnętrzny” – autobiografii jednej z najsłynniejszych amerykańskich sopranistek Renée Fleming. Podczas spotkania, w którym udział wzięli Barbara Schabowska, Dorota Kozińska, Jacek Marczyński oraz tłumacz książki Janusz Ziolko, usłyszeliśmy fragmenty książki w interpretacji Danuty Stenki.

Nowe opracowania kolęd i pastorałek na chóry
Nowe opracowania kolęd i pastorałek na chóry
2015-12-10

W grudniu ukazało się kilka zbiorów tradycyjnych kolęd i pastorałek na chóry żeńskie, męskie i mieszane w opracowaniu dwóch znakomitych kompozytorów muzyki chóralnej - Henryka Jana Botora i Marka Pawełka.

Utwory Romualda Twardowskiego na YouTube
Utwory Romualda Twardowskiego na YouTube
2015-12-09

Na naszym kanale na Youtube (PWM Edition) umieściliśmy trzy utwory Romualda Twardowskiego, wykonane podczas koncertu jubileuszowego kompozytora 17 czerwca w warszawskim oddziale PWM.

Pozdrowienia od Renée Fleming do polskich czytelników
Pozdrowienia od Renée Fleming do polskich czytelników
2015-12-09

1 grudnia ukazało się polskie tłumaczenie "Głosu wewnętrznego" - autobiografii wybitnej śpiewaczki operowej Renée Fleming. Do lektury książki zaprasza sama artystka w króciutkim filmie z pozdrowieniami skierowanymi do polskich czytelników. 

Premiera „Strasznego dworu” w Operze Bałtyckiej
Premiera „Strasznego dworu” w Operze Bałtyckiej
2015-12-09

W listopadzie emocjonowaliśmy się stołeczną premierą „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki w reżyserii Davida Pountneya, w grudniu zaś będzie miała miejsce premiera tego spektaklu operowego w Operze Bałtyckiej. Dzieło wyreżyseruje Marek Weiss, orkiestrę poprowadzi Tadeusz Kozłowski.

„Miniatures sonoristiques” Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej zostaną wykonane w Wiedniu
„Miniatures sonoristiques” Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej zostaną wykonane w Wiedniu
2015-12-08

15 grudnia na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu odbędzie się koncert współczesnej muzyki polskiej i austriackiej „Neue Musik für Posaune und Klavier”. Jedną z bohaterek wieczoru będzie Ewa Fabiańska-Jelińska i jej utwory: Miniatures sonoristiques na puzon preparowany solo oraz Le Quai de Bercy na fortepian solo. Wykonawcami będą Wojciech Jeliński (puzon) oraz Tomasz Sośniak (fortepian).

Dzień Edukacji Muzycznej 2015 - fotorelacja
Dzień Edukacji Muzycznej 2015 - fotorelacja
2015-12-08

Tegoroczny Dzień Edukacji Muzycznej odbył się 7 października w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie przy ul. Miodowej 22c-d. Z przyjemnością wracamy pamięcią do tego wydarzenia, zapraszając do obejrzenia fotorelacji w ujęciu Waldemara Kielichowskiego.

Spotkanie z profesorem Romualdem Twardowskim
Spotkanie z profesorem Romualdem Twardowskim
2015-12-07

7 grudnia o godzinie 15:30 w Sali kameralnej Akademii Muzycznej w Krakowie odbędzie się sesja naukowa zatytułowana „Jedność w różnorodności. Romuald Twardowski o swojej muzyce chóralnej”.
 

Chóralne festiwale bożonarodzeniowe i adwentowe
Chóralne festiwale bożonarodzeniowe i adwentowe
2015-12-04

Już dziś rozpoczyna się trwający do 6 grudnia VI Krakowski Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych. Natomiast od 11 do 13 grudnia odbędzie się pierwsza warszawska odsłona tego festiwalu.
 

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Greli-Fedkowicz

Swoim brzmieniem przenosi do świata baśni, mchu i paproci. Tworzy światy równoległe, maluje dźwiękiem impresje. Trudno znaleźć bardziej magiczny i przyciągający tajemniczością instrument od harfy.


Poznajcie pięć publikacji dla harfistów, wydanych przez PWM, które przyniosą radość z tworzenia muzycznych opowieści. Wśród nich odnajdziecie m.in. perełkę polskiej literatury harfowej, którą wskaże Wam Agnieszka Grela-Fedkowicz – harfistka i kompozytorka o szerokich horyzontach gatunkowych i stylistycznych, pedagożka oraz połówka Fedkowicz Duo, zespołu tworzącego muzykę z dużą ilością przestrzeni i kolorów.

RETRO MODERNA. Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble zaprasza na koncert

Twórczość kompozytorów, którzy rewolucjonizowali pejzaż stylistyczny muzyki polskiej okresu po drugiej wojnie światowej, czasów naznaczonych wpływem Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i działalnością Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia zabrzmi 8 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.

 

Juliusz Zarębski w katalogu PWM - w 170. rocznicę urodzin

Na przełomie lutego i marca 2024 roku przypada 170. rocznica urodzin Juliusza Zarębskiego – jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich drugiej połowy XIX w. Ciekawy wybór twórczości fortepianowej tego twórcy – w tym dwie nowości wydawnicze – można znaleźć w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.