PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Grudzień 2017


Prof. Krzysztof Penderecki w gronie jurorów XV Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego
Prof. Krzysztof Penderecki w gronie jurorów XV Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego
2017-12-14

Z ogromną radością dzielimy się informacją, że prof. Krzysztof Penderecki przyjął zaproszenie do grona jurorów XV Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego.

 

Laureata Konkursu wyłaniać będzie zatem jury sześcioosobowe:

• dr Daniel Cichy

• prof. zw. dr hab. Eugeniusz Knapik

• Jerzy Kornowicz

• Paweł Mykietyn

• prof. Krzysztof Penderecki

• dr Elżbieta Sikora

Oferta pracy: bibliotekarz
Oferta pracy: bibliotekarz
2017-12-14

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: bibliotekarza. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar pracy: pełny etat.

Komunikat − 18 i 22 grudnia
Komunikat − 18 i 22 grudnia
2017-12-11

Uprzejmie informujemy, że dnia 18 grudnia Dział Zbiorów Nutowych − Oddział w Warszawie oraz księgarnia firmowa w Krakowie będą nieczynne, a centrala PWM w Krakowie czynna będzie do godziny 11:30. W dniu 22 grudnia zarówno centrala i księgarnia firmowa w Krakowie, jak i Oddział w Warszawie będą zamknięte.

„Herr Thaddäus” – wkrótce prawykonanie nowego utworu Pawła Mykietyna
„Herr Thaddäus” – wkrótce prawykonanie nowego utworu Pawła Mykietyna
2017-12-11

17 grudnia odbędzie się w Filharmonii w Szczecinie prawykonanie najnowszego utworu Pawła Mykietyna „Herr Thaddäus” na elektronikę i orkiestrę symfoniczną w przestrzeni. Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej poprowadzi Wiktor Kociuban. Partie solowe (głosy z taśmy) zabrzmią w wykonaniu Łukasza Koniecznego (bas) i Barbary Sierosławski (rec.). Nazwisko Mirosława Bałki jest gwarancją niecodziennej scenografii i efektów specjalnych.

Sam pomysł na utwór jest niezwykle intrygujący: warstwę tekstową stanowi Inwokacja do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w dziewiętnastowiecznym tłumaczeniu Siegfrieda Lipinera.

 

Koncert zostanie powtórzony 19 grudnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Poznańskie spotkania z Mistrzem Nowowiejskim
Poznańskie spotkania z Mistrzem Nowowiejskim
2017-12-06

Najbliższe dni upłyną w Poznaniu pod znakiem Feliksa Nowowiejskiego. W piątek, 8 grudnia w Teatrze Wielkim zaprezentowana zostanie opera „Legenda Bałtyku”, zaś w sobotę, 9 grudnia młodszych i starszych melomanów zapraszamy do Salonu Muzycznego Feliksa Nowowiejskiego, gdzie odbędzie się spotkanie promujące książkę „Siedem dni w Willi wśród róż. Opowieść o Feliksie Nowowiejskim”.

„Musica Concertante” Krzysztofa Meyera – prawykonanie w Lusławicach
„Musica Concertante” Krzysztofa Meyera – prawykonanie w Lusławicach
2017-12-05

17 grudnia odbędzie się w Lusławicach prawykonanie nowego utworu Krzysztofa Meyera „Musica Concertante” na wiolonczelę, fortepian, perkusję i smyczki. Utwór wykona Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała. Solistami będą Jan Kalinowski (vc) i Marek Szlezer (pf).

I Ogólnopolska Konferencja dla Nauczycieli Muzyki Szkół Powszechnych
I Ogólnopolska Konferencja dla Nauczycieli Muzyki Szkół Powszechnych
2017-12-05

W dniach 8-9 grudnia w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach odbędzie się konferencja dla nauczycieli muzyki szkół powszechnych. Głównym tematem będzie słuchanie muzyki klasycznej oraz sposoby przybliżania jej uczniom.

„Legenda Bałtyku” na zwieńczenie obchodów 140. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego
„Legenda Bałtyku” na zwieńczenie obchodów 140. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego
2017-12-04

8 grudnia, niemal sto lat od światowej premiery, „Legenda Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego powróci na deski Teatru Wielkiego w Poznaniu. Partie solowe wykonają Pavlo Tolstoy (Doman), Wioletta Chodowicz (Bogna), Aleksander Teliga (Mestwin), Szymon Komasa (Tomir), Magdalena Wilczyńska-Goś (Swatawa), Robert Gierlach (Lubor), Karol Bochański (Sambor) i Tomasz Mazur (głos Peruna). Chór, orkiestrę i balet Teatru Wielkiego w Poznaniu poprowadzi Tadeusz Kozłowski.

Hej kolęda, kolęda!
Hej kolęda, kolęda!
2017-12-04

W najbliższy weekend kolęda w całym swoim bogactwie opracowań chóralnych zabrzmi w wielu kościołach Krakowa. Już po raz ósmy odbędzie się Krakowski Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych. 

GÓRECKI. STOP. PRAWYKONANIE. STOP.
GÓRECKI. STOP. PRAWYKONANIE. STOP.
2017-12-01

Już dzisiaj (1 grudnia 2017) odbędzie się prawykonanie „II Koncertu na flet i orkiestrę smyczkową” Mikołaja Góreckiego!

Utwór wykona Jadwiga Kotnowska z towarzyszeniem Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Roberta Kabary.

 

 

Filharmonia Śląska, godz. 19.00.

Do zobaczenia!

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.