Archiwum aktualności
« Grudzień 2017
Prof. Krzysztof Penderecki w gronie jurorów XV Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego
2017-12-14
Z ogromną radością dzielimy się informacją, że prof. Krzysztof Penderecki przyjął zaproszenie do grona jurorów XV Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego.
Laureata Konkursu wyłaniać będzie zatem jury sześcioosobowe:
• dr Daniel Cichy
• prof. zw. dr hab. Eugeniusz Knapik
• Jerzy Kornowicz
• Paweł Mykietyn
• prof. Krzysztof Penderecki
• dr Elżbieta Sikora
Oferta pracy: bibliotekarz
2017-12-14
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: bibliotekarza. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar pracy: pełny etat.
Komunikat − 18 i 22 grudnia
2017-12-11
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 grudnia Dział Zbiorów Nutowych − Oddział w Warszawie oraz księgarnia firmowa w Krakowie będą nieczynne, a centrala PWM w Krakowie czynna będzie do godziny 11:30. W dniu 22 grudnia zarówno centrala i księgarnia firmowa w Krakowie, jak i Oddział w Warszawie będą zamknięte.
„Herr Thaddäus” – wkrótce prawykonanie nowego utworu Pawła Mykietyna
2017-12-11
17 grudnia odbędzie się w Filharmonii w Szczecinie prawykonanie najnowszego utworu Pawła Mykietyna „Herr Thaddäus” na elektronikę i orkiestrę symfoniczną w przestrzeni. Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej poprowadzi Wiktor Kociuban. Partie solowe (głosy z taśmy) zabrzmią w wykonaniu Łukasza Koniecznego (bas) i Barbary Sierosławski (rec.). Nazwisko Mirosława Bałki jest gwarancją niecodziennej scenografii i efektów specjalnych.
Sam pomysł na utwór jest niezwykle intrygujący: warstwę tekstową stanowi Inwokacja do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w dziewiętnastowiecznym tłumaczeniu Siegfrieda Lipinera.
Koncert zostanie powtórzony 19 grudnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Poznańskie spotkania z Mistrzem Nowowiejskim
2017-12-06
Najbliższe dni upłyną w Poznaniu pod znakiem Feliksa Nowowiejskiego. W piątek, 8 grudnia w Teatrze Wielkim zaprezentowana zostanie opera „Legenda Bałtyku”, zaś w sobotę, 9 grudnia młodszych i starszych melomanów zapraszamy do Salonu Muzycznego Feliksa Nowowiejskiego, gdzie odbędzie się spotkanie promujące książkę „Siedem dni w Willi wśród róż. Opowieść o Feliksie Nowowiejskim”.
„Musica Concertante” Krzysztofa Meyera – prawykonanie w Lusławicach
2017-12-05
17 grudnia odbędzie się w Lusławicach prawykonanie nowego utworu Krzysztofa Meyera „Musica Concertante” na wiolonczelę, fortepian, perkusję i smyczki. Utwór wykona Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała. Solistami będą Jan Kalinowski (vc) i Marek Szlezer (pf).
I Ogólnopolska Konferencja dla Nauczycieli Muzyki Szkół Powszechnych
2017-12-05
W dniach 8-9 grudnia w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach odbędzie się konferencja dla nauczycieli muzyki szkół powszechnych. Głównym tematem będzie słuchanie muzyki klasycznej oraz sposoby przybliżania jej uczniom.
„Legenda Bałtyku” na zwieńczenie obchodów 140. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego
2017-12-04
8 grudnia, niemal sto lat od światowej premiery, „Legenda Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego powróci na deski Teatru Wielkiego w Poznaniu. Partie solowe wykonają Pavlo Tolstoy (Doman), Wioletta Chodowicz (Bogna), Aleksander Teliga (Mestwin), Szymon Komasa (Tomir), Magdalena Wilczyńska-Goś (Swatawa), Robert Gierlach (Lubor), Karol Bochański (Sambor) i Tomasz Mazur (głos Peruna). Chór, orkiestrę i balet Teatru Wielkiego w Poznaniu poprowadzi Tadeusz Kozłowski.
Hej kolęda, kolęda!
2017-12-04
W najbliższy weekend kolęda w całym swoim bogactwie opracowań chóralnych zabrzmi w wielu kościołach Krakowa. Już po raz ósmy odbędzie się Krakowski Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych.
GÓRECKI. STOP. PRAWYKONANIE. STOP.
2017-12-01
Już dzisiaj (1 grudnia 2017) odbędzie się prawykonanie „II Koncertu na flet i orkiestrę smyczkową” Mikołaja Góreckiego!
Utwór wykona Jadwiga Kotnowska z towarzyszeniem Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Roberta Kabary.
Filharmonia Śląska, godz. 19.00.
Do zobaczenia!
Najczęściej czytane:
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.