PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Czerwiec 2017 »


Znamy uczestników X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga
Znamy uczestników X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga
2017-06-30

W piątek 30 czerwca br. o godz. 12 w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach odbyła się konferencja prasowa poświęcona jubileuszowemu, X Międzynarodowemu Konkursowi Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, podczas której ogłoszono listę uczestników zakwalifikowanych do I etapu.

PWM na Imieninach Kochanowskiego
PWM na Imieninach Kochanowskiego
2017-06-27

Od 2012 roku, z początkiem wakacji Biblioteka Narodowa zaprasza do Ogrodu Krasińskich na wspólne świętowanie Imienin Jana Kochanowskiego. Na tym wyjątkowym literackim pikniku goszczą pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a także najciekawsze polskie wydawnictwa. W tym roku wydarzenie odbędzie się w sobotę 1 lipca i będzie na nim obecne również Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

7. Festiwal Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza [REPORTAŻ]
7. Festiwal Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza [REPORTAŻ]
2017-06-20

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia reportażu z premierowych wykonań utworów Zygmunta Krauzego, Sławomira Kupczaka i Marcina Stańczyka, które odbyły się w ramach 7. Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w dniu 26 marca 2017 roku.

Koncert monograficzny Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej
Koncert monograficzny Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej
2017-06-19

21 czerwca 2017 roku o godzinie 18.00 w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego „Willa wśród róż” w Poznaniu odbędzie się koncert monograficzny Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

„super [PǀPE(s)] DEMO” Andrzeja Kwiecińskiego na antenie France Musique
„super [PǀPE(s)] DEMO” Andrzeja Kwiecińskiego na antenie France Musique
2017-06-19

Od dzisiaj do końca tygodnia radio France Musique emitować będzie kolejne fragmenty nowego utworu Andrzeja Kwiecińskiego "super [PǀPE(s)] DEMO". Formuła tej muzycznej układanki sprawdza się od lat – po każdej kolejnej emisji części utworu jest ona na bieżąco omawiana i komentowana przez kompozytora. Podczas niedzielnego finału (25 czerwca) utwór zaprezentowany zostanie w całości.

Per musicam ad astra
Per musicam ad astra
2017-06-16

W dniach 24-29 czerwca w Toruniu, Chełmży, Inowrocławiu i Lubiczu odbędzie się V Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika „Per musicam ad astra”. 

Filharmonia Opolska kończy sezon uwerturą „W Tatrach” Władysława Żeleńskiego
Filharmonia Opolska kończy sezon uwerturą „W Tatrach” Władysława Żeleńskiego
2017-06-13

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera kończy sezon artystyczny koncertem 23 czerwca. W programie wieczoru, obok utworów Zygmunta Stojowskiego i Antonína Dvořáka, znalazła się uwertura charakterystyczna op. 27 „W Tatrach” Władysława Żeleńskiego. Orkiestrę Filharmoników Opolskich poprowadzi Przemysław Neumann.

Nowy festiwal muzyki filmowej – Ostróda 2017
Nowy festiwal muzyki filmowej – Ostróda 2017
2017-06-13

W dniach od 30 czerwca do 2 lipca odbędzie się w Ostródzie pierwszy ARENA FESTIVAL film & music. „Nasz festiwal to muzyczno-filmowe wrota do wakacji, urlopów, wypoczynku w dobrym nastroju. Warto ten czas rozpocząć właśnie tu, w Ostródzie” przekonuje pomysłodawca festiwalu – Piotr Sułkowski, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Festiwal Muzyki Polskiej 2017
Festiwal Muzyki Polskiej 2017
2017-06-13

Niespełna miesiąc dzieli nas od 13. edycji Festiwalu Muzyki Polskiej, który w tym roku odbywać się będzie w terminie 7-16 lipca. Organizatorzy – Stowarzyszenie Muzyki Polskiej – zaplanowali 11 koncertów.

Program tegorocznego Festiwalu jest bardzo obszerny. Znalazły się w nim utwory szeregu kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Finał festiwalu TRZY-CZTE-RY z „Partitą” Witolda Lutosławskiego
Finał festiwalu TRZY-CZTE-RY z „Partitą” Witolda Lutosławskiego
2017-06-12

Od 30 maja trwa w Warszawie festiwal TRZY-CZTE-RY Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje. Jego finał zaplanowano na 28 czerwca. Do tego czasu odbędzie się szereg koncertów kameralnych i recitali z utworami od Wolfganga Amadeusza Mozarta, poprzez Fryderyka Chopina i Piotra Czajkowskiego aż do Oliviera Messiaena i Györgya Ligetiego.

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.

Krauze spotyka Gombrowicza – absurd życia wyśpiewany

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

WIELKIE DZIEŁA polskiej muzyki współczesnej na EUFONIACH

Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.

Spółdzielnia Muzyczna zaprasza do INTERAKCJI

Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.

Podwójny portret śląskiego mistrza. Witold Szalonek w poszukiwaniu muzycznej duszy głosu i instrumentu

Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.