PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Październik 2017 »


Oferta pracy: Asystent ds. koordynacji  projektu
Oferta pracy: Asystent ds. koordynacji projektu
2017-10-30

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Asystenta ds. koordynacji projektu.
Miejsce pracy: Kraków. Wymiar czasu pracy: pełny etat, umowa na czas określony

Marta Ptaszyńska. Koncert fortepianowy. Prawykonanie
Marta Ptaszyńska. Koncert fortepianowy. Prawykonanie
2017-10-27

Dzisiaj (27 października 2017) usłyszymy po raz pierwszy „Koncert na fortepian i orkiestrę” Marty Ptaszyńskiej. Orkiestrę Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Natalia Ponomarchuk, partię solową wykona Clare Hammond.

Znamy wyniki naboru do TUTTI.pl!
Znamy wyniki naboru do TUTTI.pl!
2017-10-26

22 instytucje, 68 złożonych wniosków, niemal 100 wybranych utworów, na łączną kwotę dofinansowania blisko 200 tysięcy złotych. Tak w liczbach wygląda pierwsza edycja Promocji wspierania muzyki polskiej TUTTI.pl!

Nagroda dla PWM na 2. Międzynarodowym Konkursie „Najlepsze wydawnictwa o górach”
Nagroda dla PWM na 2. Międzynarodowym Konkursie „Najlepsze wydawnictwa o górach”
2017-10-26

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zostało laureatem 2. miejsca w kategorii Albumy za publikację „Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza” podczas drugiej edycji Międzynarodowego Konkursu „Najlepsze wydawnictwa o górach”.

„Krakowiacy i Górale” – nieznane oblicze opery
„Krakowiacy i Górale” – nieznane oblicze opery
2017-10-25

11 listopada Opera Wrocławska zaprasza na premierowy spektakl „Cudu mniemanego, czyli Krakowiaków i Górali” z muzyką Jana Stefaniego i do tekstu Wojciecha Bogusławskiego. To niezwykłe wydarzenie, bo choć najstarsza z polskich narodowych oper powracała na deski teatrów muzycznych, przedstawienie wrocławskie będzie pierwszym, bazującym na źródłowo-krytycznym opracowaniu materiału muzycznego.

Święto czytelnictwa w Krakowie – 21. Międzynarodowe Targi Książki
Święto czytelnictwa w Krakowie – 21. Międzynarodowe Targi Książki
2017-10-25

Od czwartku do niedzieli zapraszamy na stoisko Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Oprócz zapoznania się z ofertą publikacji książkowych i nutowych PWM będzie także możliwość spotkania z Mateuszem Borkowskim, autorem książki „Złota Klatka”, będącej zapisem rozmowy z reżyserem operowym, Michałem Znanieckim.

Koncertowe Święto Niepodległości
Koncertowe Święto Niepodległości
2017-10-24

Jakie są Państwa skojarzenia związane z hasłem „muzyka narodowa”? Jakie utwory jako pierwsze przychodzą na myśl? „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego czy polonezy Fryderyka Chopina? Twórczość męża stanu – Ignacego Jana Paderewskiego, pieśni Stanisława Moniuszki, oparte na polskich legendach utwory Feliksa Nowowiejskiego, czy może zawierające elementy folkloru kompozycje Karola Szymanowskiego? Ognista „Orawa” Wojciecha Kilara, czy wręcz przeciwnie – pełne skupienia utwory religijne kompozytora?

„Balety polskie” – premiera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
„Balety polskie” – premiera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
2017-10-24

10 listopada Teatr Wielki – Opera Narodowa wystawia premierowe widowisko „Balety polskie” do muzyki Eugeniusza Morawskiego („Świtezianka”), Aleksandra Tansmana („Sextuor”) i Karola Szymanowskiego („Koncert skrzypcowy nr 2”). Choreografię dla Polskiego Baletu Narodowego przygotowali: Robert Bondara, Jacek Tyski oraz Jacek Przybyłowicz. Orkiestrę TW-ON poprowadzi Łukasz Borowicz.

Muzyka Karola Szymanowskiego w Paragwaju
Muzyka Karola Szymanowskiego w Paragwaju
2017-10-23

9 listopada w stolicy Paragwaju, Asunción, zabrzmią utwory Karola Szymanowskiego. Orquesta del Congreso Nacional, którą poprowadzi Jorge Luis Uzcátegui zaprezentuje „Koncert skrzypcowy nr 2” oraz „Symfonię koncertującą nr 4”. Solistami będą Erica Richardson (vn) oraz Choo Choo Hu (pf).

Już wkrótce „Sąd ostateczny”
Już wkrótce „Sąd ostateczny”
2017-10-18

Grabieże, gwałty i mroczne tajemnice wpisują się w historię tryptyku Hansa Memlinga „Sąd ostateczny”. Owiana mistycyzmem historia malowidła stała się osnową libretta najnowszej opery Krzysztofa Knittla pod tym samym tytułem.

 

Premiera „Sądu ostatecznego” wg libretta Mirosława Bujko odbędzie się 8 listopada w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Chór, orkiestrę i balet Opery Bałtyckiej w Gdańsku poprowadzi Szymon Morus. W rolach solowych wystąpią Robert Gierlach, Piotr Lempa, Jan Jakub Monowid, Anna Mikołajczyk oraz Magdalena Chmielecka.

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Karol Kurpiński

Cześć! Dla najmłodszych (także duchem) mistrzów kredek i pędzli zamieszczamy dzisiaj kolejny portret do pokolorowania. Na artystyczne opracowanie czeka podobizna Karola Kurpińskiego.

„Po Cichu. O muzyce i literaturze”. Daniel Cichy w najnowszym cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Czy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Jak pisać, by zainteresować nią dzieci – najbardziej wymagających odbiorców? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Co oznacza tajemnicze słowo „rytmetyka”? I, last but not least, czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Po Cichu. O muzyce i literaturze” to pasmo wyjątkowych rozmów o czytaniu i słuchaniu, o muzyce i literaturze. Z czołowymi postaciami polskiej kultury rozmawia dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

Rusza Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020

Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Stowarzyszenie Warsaw Wind Music zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. To pierwsza edycja międzynarodowego konkursu dla kompozytorów, którego przedmiotem jest napisanie premierowej kompozycji przeznaczonej na koncertową orkiestrę dętą. 
 

Księgarnia firmowa PWM wznawia działalność stacjonarną

Po 9 tygodniach zamknięcia wznawia działalność księgarnia firmowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zachowując normy i stosując się do zaleceń sanitarnych oraz dbając o zdrowie i bezpieczeństwo klientów, PWM zaprasza do odwiedzania księgarni przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie, gdzie od 18 maja będzie można zakupić znane i cenione publikacje oraz zapoznać się z interesującymi nowościami. Dla pierwszych 50 klientów mamy niespodziankę, rabat 50% na publikacje PWM! 
 

Kredki w dłoń! Jan Stefani

Cześć! Pokolorowaliście już portret Stanisława Moniuszki? Dzisiaj mamy dla Was nowy obrazek, na którym jest inny kompozytor: Jan Stefani. Wydrukujcie grafikę i bawcie się w malarzy! Może zachęcicie rodziców by do Was dołączyli? Kolorowanie jest świetną zabawą!

Trwa druga edycja Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej

Podczas pierwszej edycji Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej 254 muzyków z Polski,Tajlandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hong Kongu wspólnie wykonało Taniec Eleny Michała Lorenca w opracowaniu na orkiestrę dętą. Odpowiadając na międzynarodowe zainteresowanie i wychodząc naprzeciw prośbom muzyków, a także wspierając ideę wspólnego muzykowania Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz ze Stowarzyszeniem Polskie Orkiestry Dęte zaprasza po raz drugi do współtworzenia Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej. 
 

Poprawnie w muzyce. Premiera książki „Muzyka w prawie autorskim” Grzegorza Manii już 21 maja

Relacja prawa autorskiego i muzyki bywa określana mianem „małżeństwa z rozsądku”, ponieważ związek ten nigdy nie był ani dobrze dobrany, ani tak szczęśliwy, jakby się tego chciało. W książce Muzyka w prawie autorskim dr hab. Grzegorz Mania – prawnik i pianista – w przystępny sposób objaśnia zawiłe paragrafy z kodeksów. Dzięki klarownym podsumowaniom i rozbudowanym wątkom praktycznym książka zyskuje charakter uniwersalny – sięgać po nią mogą nie tylko prawnicy, ale także kompozytorzy, wykonawcy i wszyscy ci, którzy zajmują się rozpowszechnianiem muzyki. Pogłębiona analiza dotyczy nie tylko samych przepisów. W pierwszym rozdziale autor z eseistyczną sprawnością opisuje fenomen muzyki i jej relację z prawem.

Zmarła Anna Sackiewicz-Steckiewicz

Z głębokim żalem informujemy, że 7 maja w wieku 92 lat zmarła Anna Sackiewicz-Steckiewicz, przez wiele lat związana z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
 

Kredki w dłoń! Stanisław Moniuszko

Cześć! Przygotowaliśmy dla Was – najmłodszych melomanów i muzyków – zabawę, polegającą na kolorowaniu portretów polskich kompozytorów. Wydrukujcie załączony poniżej obrazek (możecie poprosić o to rodziców), kredki w dłoń i… do dzieła: pokolorujcie najpiękniej jak umiecie! Do rysunku dołączamy portret w oryginalnych kolorach: może być dla Was inspiracją. Oczywiście Wy możecie użyć całkiem innych kolorów – malujcie jak Wam w duszy gra!

Przedstawiamy multimedialny raport Roku Moniuszki w 201. rocznicę urodzin kompozytora

Dziś, 5 maja, obchodzimy 201. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Po hucznych obchodach dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora i całym roku 2019 wypełnionym atrakcjami moniuszkowskimi, wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polskie Wydawnictwo Muzyczne publikuje wyjątkowy materiał: multimedialny raport podsumowujący działania zrealizowane w roku jubileuszowym Stanisława Moniuszki.