Archiwum aktualności
« Październik 2017 »
Oferta pracy: Asystent ds. koordynacji projektu
2017-10-30
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Asystenta ds. koordynacji projektu.
Miejsce pracy: Kraków. Wymiar czasu pracy: pełny etat, umowa na czas określony
Marta Ptaszyńska. Koncert fortepianowy. Prawykonanie
2017-10-27
Dzisiaj (27 października 2017) usłyszymy po raz pierwszy „Koncert na fortepian i orkiestrę” Marty Ptaszyńskiej. Orkiestrę Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Natalia Ponomarchuk, partię solową wykona Clare Hammond.
Znamy wyniki naboru do TUTTI.pl!
2017-10-26
22 instytucje, 68 złożonych wniosków, niemal 100 wybranych utworów, na łączną kwotę dofinansowania blisko 200 tysięcy złotych. Tak w liczbach wygląda pierwsza edycja Promocji wspierania muzyki polskiej TUTTI.pl!
Nagroda dla PWM na 2. Międzynarodowym Konkursie „Najlepsze wydawnictwa o górach”
2017-10-26
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zostało laureatem 2. miejsca w kategorii Albumy za publikację „Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza” podczas drugiej edycji Międzynarodowego Konkursu „Najlepsze wydawnictwa o górach”.
„Krakowiacy i Górale” – nieznane oblicze opery
2017-10-25
11 listopada Opera Wrocławska zaprasza na premierowy spektakl „Cudu mniemanego, czyli Krakowiaków i Górali” z muzyką Jana Stefaniego i do tekstu Wojciecha Bogusławskiego. To niezwykłe wydarzenie, bo choć najstarsza z polskich narodowych oper powracała na deski teatrów muzycznych, przedstawienie wrocławskie będzie pierwszym, bazującym na źródłowo-krytycznym opracowaniu materiału muzycznego.
Święto czytelnictwa w Krakowie – 21. Międzynarodowe Targi Książki
2017-10-25
Od czwartku do niedzieli zapraszamy na stoisko Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Oprócz zapoznania się z ofertą publikacji książkowych i nutowych PWM będzie także możliwość spotkania z Mateuszem Borkowskim, autorem książki „Złota Klatka”, będącej zapisem rozmowy z reżyserem operowym, Michałem Znanieckim.
Koncertowe Święto Niepodległości
2017-10-24
Jakie są Państwa skojarzenia związane z hasłem „muzyka narodowa”? Jakie utwory jako pierwsze przychodzą na myśl? „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego czy polonezy Fryderyka Chopina? Twórczość męża stanu – Ignacego Jana Paderewskiego, pieśni Stanisława Moniuszki, oparte na polskich legendach utwory Feliksa Nowowiejskiego, czy może zawierające elementy folkloru kompozycje Karola Szymanowskiego? Ognista „Orawa” Wojciecha Kilara, czy wręcz przeciwnie – pełne skupienia utwory religijne kompozytora?
„Balety polskie” – premiera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
2017-10-24
10 listopada Teatr Wielki – Opera Narodowa wystawia premierowe widowisko „Balety polskie” do muzyki Eugeniusza Morawskiego („Świtezianka”), Aleksandra Tansmana („Sextuor”) i Karola Szymanowskiego („Koncert skrzypcowy nr 2”). Choreografię dla Polskiego Baletu Narodowego przygotowali: Robert Bondara, Jacek Tyski oraz Jacek Przybyłowicz. Orkiestrę TW-ON poprowadzi Łukasz Borowicz.
Muzyka Karola Szymanowskiego w Paragwaju
2017-10-23
9 listopada w stolicy Paragwaju, Asunción, zabrzmią utwory Karola Szymanowskiego. Orquesta del Congreso Nacional, którą poprowadzi Jorge Luis Uzcátegui zaprezentuje „Koncert skrzypcowy nr 2” oraz „Symfonię koncertującą nr 4”. Solistami będą Erica Richardson (vn) oraz Choo Choo Hu (pf).
Już wkrótce „Sąd ostateczny”
2017-10-18
Grabieże, gwałty i mroczne tajemnice wpisują się w historię tryptyku Hansa Memlinga „Sąd ostateczny”. Owiana mistycyzmem historia malowidła stała się osnową libretta najnowszej opery Krzysztofa Knittla pod tym samym tytułem.
Premiera „Sądu ostatecznego” wg libretta Mirosława Bujko odbędzie się 8 listopada w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Chór, orkiestrę i balet Opery Bałtyckiej w Gdańsku poprowadzi Szymon Morus. W rolach solowych wystąpią Robert Gierlach, Piotr Lempa, Jan Jakub Monowid, Anna Mikołajczyk oraz Magdalena Chmielecka.
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.