Archiwum aktualności
« Kwiecień 2018 »
Już dzisiaj prawykonanie „Cleopatra’s Songs” Agaty Zubel
2018-04-27
Pierwszy dzień Festiwalu Wittener Tage für neue Kammermusik z mocnym polskim akcentem: prawykonaniem „Cleopatra’s Songs” Agaty Zubel. Utwór usłyszymy w interpretacji kompozytorki z towarzyszeniem Klangforum Wien pod dyrekcją Emilio Pomàrico
Film dokumentalny o Mieczysławie Karłowiczu
2018-04-27
3 maja 2018 roku wszystkich melomanów i wielbicieli twórczości Mieczysława Karłowicza czeka wyjątkowe muzyczne święto. Na antenie TVP Kultura wyemitowany zostanie blok poświęcony życiu i twórczości wybitnego polskiego kompozytora: premierowy film dokumentalny pt. „Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka” w reżyserii Tomasza Knittla oraz koncert muzyki Karłowicza, na który złoży się m.in. jeden z poematów symfonicznych, jakie artysta po sobie pozostawił.
Alfabet Zygmunta Krauzego
2018-04-25
Intrygujący, inspirujący, wzruszający…
Alfabet Zygmunta Krauzego – kwietniowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA – to lektura, obok której nie da się przejść obojętnie. Nie zdradzamy jej szczegółów, pozostawiając Państwu całą przyjemność śledzenia ścieżek wytyczonych przez kompozytora.
„Cleopatra’s Songs” – nowy utwór Agaty Zubel
2018-04-20
„Jeśli mielibyśmy spalić wszystkie sztuki Szekspira prócz jednej, ocaliłbym Antoniusza i Kleopatrę” powiedział Wystan Hugh Auden, brytyjski poeta i pisarz. To wybitne pod względem poetyckim i teatralnym dzieło nie mogło znaleźć lepszej interpretatorki niż Agata Zubel – kompozytorka i śpiewaczka, która swoją drogę artystyczną niemal całkowicie związała ze słowem. Zubel, przywołując oryginalne fragmenty dzieła Szekspira, nie opowiada historii starożytnej królowej, ale w swojej muzyce wyraża jej miłość, gniew, strach, żal, odwagę, dumę. Ukazuje prawdę o kobiecie-bogini uwikłanej w sprzeczne namiętności.
PWM zmieni oblicze kulturalne Warszawy
2018-04-19
Pracownia wybitnego architekta Andrzeja Chołdzyńskiego rozpoczęła prace projektowe związane z przebudową stołecznej siedziby Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Inwestycja zmieni kulturowy krajobraz Warszawy.
II Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”
2018-04-19
W dniach 24 kwietnia – 13 maja w Krakowie rozbrzmi muzyka Romana Maciejewskiego. Przed nami II Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”, któremu towarzyszyć będzie sesja naukowo – artystyczna „Polski duet fortepianowy. Roman Maciejewski in Memoriam”.
Trwa 30. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich
2018-04-18
W dniach 14-22 kwietnia trwa tegoroczny, jubileuszowy 30. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich. Organizatorzy – krakowski oddział ZKP – wypełnili program Festiwalu jedenastoma koncertami. Są to w przeważającej większości koncerty kameralne, z bardzo bogatym i różnorodnym repertuarem. Jednym z nurtów tegorocznego festiwalu jest poetyka i oddziaływanie słowa na muzykę. Temu zagadnieniu – oprócz koncertów – poświęcona została całodniowa sesja naukowa.
Odszedł Zbigniew Bujarski
2018-04-14
Z ogromnym smutkiem informujemy, że 13 kwietnia odszedł Zbigniew Bujarski – znakomity kompozytor, pedagog, artysta malarz. Twórca muzyki osobnej, osadzonej w licznych kulturowych kontekstach, wypływającej z przyrodniczych inspiracji, o szerokiej kolorystycznej palecie.
Audycja kontrabasowa z Grzegorzem Frankowskim - galeria zdjęć
2018-04-12
11 kwietnia Krakowskim Forum Kultury niepodzielnie rządziły kontrabasy! Zapraszamy do galerii zdjęć z audycji kontrabasowej z Grzegorzem Frankowskim, autorem trzytomowej „Szkoły na kontrabas – mini, midi, maxi”.
Marcin Stańczyk kompozytorem-rezydentem festiwalu Musica Polonica Nova
2018-04-11
W dniach 20-28 kwietnia we Wrocławiu odbędzie się 31. edycja festiwalu Musica Polonica Nova, który, obok Warszawskiej Jesieni, jest najstarszą w Polsce imprezą poświęconą muzyce nowej. Jeden z pomysłów Pawła Hendricha, nowego Dyrektora Artystycznego zakłada, że każdorazowa edycja będzie w szczególny sposób przybliżać twórczość jednego kompozytora. Pierwszym artystą zaproszonym w charakterze Kompozytora Rezydenta festiwalu jest Marcin Stańczyk. Gratulujemy!
Najczęściej czytane:
W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.
Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.
Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.
Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.
Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.
Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.
W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.