Archiwum aktualności
« Maj 2018 »
Powstanie Komitetu Redakcyjnego Dzieł Karola Lipińskiego
2018-05-21
Karol Lipiński w kartach historii muzyki zapisał się jako prekursor polskiej szkoły wiolinistycznej i wirtuoz pierwszej połowy XIX wieku. Perfekcja techniczna, nieskazitelnie czysta intonacja, doskonała interpretacja – to elementy składowe indywidualnego stylu gry polskiego skrzypka.
PWM na Warszawskich Targach Książki
2018-05-17
Blisko 800 wystawców z 32 krajów, 1000 twórców, 1500 wydarzeń. Jak co roku możecie szukać stoiska Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na Warszawskich Targach Książki!
„Fortepian” – suita z muzyki filmowej Michaela Nymana w wersji na smyczki po raz pierwszy w Polsce
2018-05-17
„Fortepian” – film Jane Campion powstał 15 lat temu. Niezwykłą muzykę stworzył do niego Michael Nyman. Popularność ścieżki dźwiękowej filmu skłoniła kompozytora do przygotowania wersji na smyczki. Prace nad nią zostały zakończone w 1995 roku.
Właśnie ta wersja zostanie zaprezentowana w Polsce podczas dwóch koncertów w ramach 11. Festiwalu Muzyki Filmowej. Suitę wykona 29 maja w Katowicach (NOSPR) oraz 30 maja w Krakowie (ICE) zespół NOSPR pod dyrekcją Dirka Brosse.
Seminarium Edytorstwa Muzycznego 2018
2018-05-16
Jeśli edytorstwo jest sztuką, to edytorstwo muzyczne jest sztuką próby najwyższej. Służy bowiem muzyce, a ta posługuje się alfabetem szczególnym, dzięki któremu myśl kompozytora może osiągnąć brzmieniową postać. Z przyjemnością ogłaszamy trzecią edycję Seminarium Edytorstwa Muzycznego, które odbędzie się w Radziejowicach w dniach 2−7 października 2018 roku.
„Violin Concerto” Agaty Zubel podczas Światowych Dni Muzyki w Pekinie
2018-05-15
Tegoroczne Światowe Dni Muzyki odbywać się będą w Pekinie w dniach 19-26 maja. Polskim akcentem podczas tego międzynarodowego święta muzyki będzie wykonanie „Violin Concerto” Agaty Zubel. „Violin Concerto” zabrzmi 25 maja w interpretacji LI Yuhe z towarzyszeniem Hangzhou Philharmonic Orchestra pod batutą Yang Yang.
Zapraszamy do współtworzenia #Fredry8!
2018-05-15
A gdyby tak wziąć udział w tworzeniu jednego z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy? Uważamy, że to świetny pomysł i zapraszamy Państwa do współtworzenia projektu #Fredry8!
Do posłuchania „Pieśni Kleopatry” Agaty Zubel
2018-05-14
Dobra wiadomość dla śledzących twórczość Agaty Zubel. Rozgłośnia WDR3 wciąż udostępnia zapis dźwiękowy najnowszego utworu kompozytorki, „Cleopatra’s Songs”! Nagranie zostało zarejestrowane zaledwie dwa tygodnie temu, podczas premierowego wykonania utworu w ramach Wittener Tage für neue Kammermusik.
Oferta pracy: specjalista ds. kontrolingu
2018-05-14
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: specjalistę ds. kontrolingu. Miejsce pracy: Kraków.
Oferta pracy: specjalista ds. systemów informatycznych
2018-05-14
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zatrudni: specjalistę ds. systemów informatycznych. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar czasu pracy: pełny etat.
Paryskie prawykonanie "Poloneza" Józefa Świdra
2018-05-14
Po trzydziestu latach od skomponowania Polonez na obój, klarnet i fagot zostaje wydany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, a jego światowego prawykonania 23 maja 2018 roku w Bibliotece Polskiej w Paryżu dokona Krakowskie Trio Stroikowe w składzie: Marek Mleczko – obój, Roman Widaszek – klarnet, Paweł Solecki – fagot.
Najczęściej czytane:
Już ponad 450 nowych haseł z Encyklopedii Muzycznej PWM udostępniono w tym roku do dyspozycji użytkowników w portalu Polska Biblioteka Muzyczna. Działanie to jest jedną z części zaplanowanej modernizacji i rozbudowy portalu w ramach projektu „Digitalizacja i udostępnianie cyfrowych zasobów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz Związku Kompozytorów Polskich”.
Zygmunt Mycielski (1907-1987), kompozytor miesiąca sierpnia, to wielobarwna postać polskiego życia kulturalnego XX wieku. Pamiętany przede wszystkim za swą spuściznę publicystyczną i działalność społeczną pozostawił po sobie szereg znakomitych kompozycji, które dziś odkrywane są na nowo.
Kompozycja close the box! na akordeon solo powstała dla Michaela Schwarzenbachera i festiwalu Carinthischer Sommer. Jej pierwowzorem jest open the box! – utwór obecny w repertuarze akordeonistów (m.in. Macieja Frąckiewicza) już od 2011 roku. W związku z przygotowaniami do wydania, kompozytorka postanowiła zrewidować utwór, szczególnie pod względem notacji.
W nadchodzącym tygodniu Szczebrzeszyn po raz dwunasty stanie się stolicą słowa. Stanie się to za sprawą rokrocznie gromadzącego czytelników z całej Polski Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który zaprosi do świata książek, języka i sztuki oraz do wspólnego przeżywania kultury. Z myślą o festiwalowiczach, Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało wydarzenia skoncentrowane wokół postaci Zygmunta Mycielskiego.
The Manhattan International Music Competition od lat należy do grona prestiżowych międzynarodowych konkursów promujących wykonawców i kompozytorów z całego świata. Wydarzenie stało się ważnym symbolem życia muzycznego Nowego Jorku w dziedzinie muzyki klasycznej. W gronie laureatów tegorocznej, 10. edycji konkursu jest Marcel Chyrzyński, który zdobył Srebrny Medal za kompozycję Death Valley na flet altowy, wiolonczelę, perkusję i fortepian.
Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów jest Elżbieta Sikora, za operę Dorian Gray. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się jesienią.
Karol Augustyniak oraz Artur Szczepkowski zostali laureatami programu composer.pl – rezydencji artystycznej na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Twórczy pobyt zaproszonych uczestników w „Krainie Lodu i Ognia” potrwa dwa tygodnie, pomiędzy 8 a 25 września.
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Adama Neuera (1935-2026), cenionego muzykologa, popularyzatora sztuki oraz wieloletniego pracownika Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Fanom kinematografii polecamy nadchodzące polskie festiwale filmowe, podczas których odbędą się m.in pokazy filmu "Bacewicz x Bomsori" w reżyserii Jakuba Piątka. Program wydarzeń właśnie ogłosił 20. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi.
Muzyka polska od romantyzmu po współczesność w najlepszych wykonaniach – tak zapowiada się 22. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, który potrwa od 17 lipca do 2 sierpnia w Krakowie. Siedem tematycznych koncertów, w tym silna reprezentacja kompozytorów emigracyjnych, ballady do słów Adama Mickiewicza, utwory organowe epoki romantyzmu, najpiękniejsze polskie pieśni i arie operowe, prawykonania najnowszych utworów oraz muzyczny hołd dla Mieczysława Karłowicza z okazji 150. rocznicy urodzin młodopolskiego twórcy. W repertuarze znajdziemy szereg utworów z katalogu PWM.