PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Maj 2018 »


Poznań wystawił pomnik Romanowi Maciejewskiemu
Poznań wystawił pomnik Romanowi Maciejewskiemu
2018-05-11

11 maja odbędzie się w Poznaniu uroczyste odsłonięcie pomnika Romana Maciejewskiego. Pomnik znajduje się w parku na skwerze imienia Romana Maciejewskiego, u zbiegu ulicy Towarowej i alei Niepodległości. Autorem rzeźby jest Robert Tomak.

Alfabet Andrzeja Kwiecińskiego
Alfabet Andrzeja Kwiecińskiego
2018-05-11

Piąty alfabet kompozytorski*. Andrzeja Kwiecińskiego. Inny.

XII Konkurs Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców
XII Konkurs Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców
2018-05-10

W majowe przedpołudnia mury Pałacu w Radziejowicach będą rozbrzmiewać muzyką współczesną w wykonaniu młodych instrumentalistów i wokalistów. Nadchodzi XII Konkurs Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców, z którym można łączyć nazwiska takich laureatów, jak Agata Zubel, Agata Szymczewska, Paweł Mykietyn czy Michał Moc.

Oferta pracy: specjalista ds. archiwizacji
Oferta pracy: specjalista ds. archiwizacji
2018-05-09

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni specjalistę ds. archiwizacji. Miejsce pracy: Kraków.

Polska - Ukraina: dialog kultur
Polska - Ukraina: dialog kultur
2018-05-09

W dniach 18-21 kwietnia 2018 roku w stolicy Ukrainy odbyła się konferencja Polska - Ukraina: dialog kultur, której organizatorami była Ukraińska Narodowa Akademia Muzyczna im. Piotra Czajkowskiego oraz kijowskie przedstawicielstwo Polskiej Akademii Nauk.

Polskie premiery utworów Strawińskiego i Salonena w NFM
Polskie premiery utworów Strawińskiego i Salonena w NFM
2018-05-09

Wielka uczta dla melomanów! Trzy prawykonania podczas jednego koncertu!

11 maja w NFM odbędzie koncert, na program którego złożą się utwory dwóch kompozytorów: Igora Stawińskiego oraz Esy-Pekki Salonena.

Druga edycja TUTTI.pl ‘od kuchni’
Druga edycja TUTTI.pl ‘od kuchni’
2018-05-09

Z ogromnym zainteresowaniem analizowaliśmy wnioski, które wpłynęły po ogłoszeniu drugiej edycji przedsięwzięcia wspierającego wykonawstwo muzyki polskiej TUTTI.pl.

 

Jakie tytuły zostaną uwzględnione z szerokiej gamy utworów dostępnych z katalogu PWM? Nazwiska których kompozytorów będą pojawiać się w rankingu najczęściej? Jakie cykle, projekty, nagrania zostaną zrealizowane w ramach programu?

Wyniki naboru do drugiej edycji TUTTI.pl
Wyniki naboru do drugiej edycji TUTTI.pl
2018-05-08

Z przyjemnością ogłaszamy, że na stronie https://pwm.com.pl/pl/page/tutti_komunikaty.html została zamieszczona lista rankingowa z wynikami drugiej edycji TUTTI.pl.

Premiera „Ognistego anioła” Sergiusza Prokofiewa w TW-ON
Premiera „Ognistego anioła” Sergiusza Prokofiewa w TW-ON
2018-05-08

Na najbliższą niedzielę, 13 maja, TW-ON zapowiedział premierę „Ognistego anioła” Sergiusza Prokofiewa. Prapremiera tej pięcioaktowej opery odbyła się 14 listopada 1955 roku w Wenecji. Rok wcześniej (25.11.1954), w Paryżu, miało miejsce koncertowe wykonanie dzieła. Libretto jest dziełem samego kompozytora (wg Waleriana Briusowa).

Andrzej Kwieciński majowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA PWM
Andrzej Kwieciński majowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA PWM
2018-05-07

Młody, pomysłowy, ambitny, niekonwencjonalny, zaskakujący, odważny.

Mowa o majowym KOMPOZYTORZE MIESIĄCA – Andrzeju Kwiecińskim.

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.