PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Stanisław Moniuszko

Stanisław Moniuszko

1819-1872

                                                                                      Premiera „Halki” w TW-ON
Premiera „Halki” w TW-ON
2020-02-11
Dzisiaj w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wydarzenie, o którym jest głośno od kilku tygodni – premiera Halki w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Prapremiera owej bodaj najbardziej popularniej opery Stanisława Moniuszki odbyła się 1 stycznia 1858 roku. 162 lata później TW-ON proponuje inscenizację powstałą w koprodukcji z Theater an der Wien (w Wiedniu ta wersja została wystawiona 15 grudnia 2019).
                                                                                      Lutowe rekomendacje TUTTI.pl
Lutowe rekomendacje TUTTI.pl
2020-02-03
Poszukiwacze dobrych koncertów – mamy dla Was w lutym mnóstwo rekomendacji. To koncerty, na których wypada być, utwory, które trzeba znać i wykonawcy, których warto posłuchać. Pierwsze koncerty w ramach TUTTI.pl odbędą się w tym miesiącu w niedzielę, 9 lutego.
                                                                                      Styczniowe koncerty TUTTI.pl
Styczniowe koncerty TUTTI.pl
2020-01-07
Pierwszy tegoroczny koncert w ramach TUTTI.pl odbędzie się w Filharmonii Narodowej. 10 i 11 stycznia zabrzmi Casanowa Ludomira Różyckiego. Orkiestrę FN poprowadzi Łukasz Borowicz, a partie solowe wykonają Sylwia Olszyńska (S), Arnold Rutkowski (T), Mikołaj Zalasiński (Bar), Remigiusz Łukomski (B).
                                                                                      „Halka” w Wiedniu
„Halka” w Wiedniu
2019-12-18
Tomasz Konieczny, Piotr Beczała, Łukasz Borowicz i Mariusz Treliński – to polscy artyści stający za sukcesem Halki Stanisława Moniuszki na deskach Theater an der Wien. Premiera spektaklu odbyła się 15 grudnia i wzbudziła ogromne emocje publiczności (owacje na stojąco!) oraz bardzo pochlebne głosy krytyki.   
                                                                                      Grudniowe koncerty w ramach TUTTI.pl
Grudniowe koncerty w ramach TUTTI.pl
2019-12-04
Koncerty z muzyką kompozytorów polskich w ramach projektu TUTTI.pl odbywać się będą przez cały grudzień. Pierwsze już w najbliższy weekend. Szczegóły znajdą Państwo w zestawieniu poniżej.
                                                                                      Koncert na zakończenie Roku Moniuszkowskiego
Koncert na zakończenie Roku Moniuszkowskiego
2019-11-08
Moniuszko JEST dla wszystkich: starszych i młodszych, grających i śpiewających, amatorów i profesjonalistów, wykonawców i słuchaczy. Udowodniliśmy to niezwykłym koncertem zamykającym obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie, który odbył się 29 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
                                                                                      Karłowicz i Moniuszko – po raz pierwszy cyfrowo na żywo
Karłowicz i Moniuszko – po raz pierwszy cyfrowo na żywo
2019-11-04
Jesteśmy przyzwyczajeni do obecności nowych technologii w świecie muzyki, którą nagrywamy, odtwarzamy, zapisujemy na playlistach. A gdybyśmy odważyli się pójść krok dalej? Podczas współorganizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne wyjątkowego koncertu Polska Orkiestra Młodzieżowa zagra muzykę Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza nie z tradycyjnego, papierowego wydania, a z tabletów!
                                                                                      Wyniki jesiennego naboru TUTTI.pl
Wyniki jesiennego naboru TUTTI.pl
2019-10-30
Z przyjemnością publikujemy wyniki jesiennego naboru wniosków do projektu TUTTI.pl. Tym razem dofinansowanie otrzymają 23 wnioski złożone przez 14 instytucji.
                                                                                      Śpiewaj z nami! MONIUSZKO dla wszystkich!
Śpiewaj z nami! MONIUSZKO dla wszystkich!
2019-10-17
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – koncert zamykający oficjalne obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie! Ponad 400 niezwykle zaangażowanych wykonawców, niesztampowy scenariusz koncertu z projekcjami multimedialnymi i – przede wszystkim – atrakcyjny repertuar, na który złożą się najbardziej popularne utwory Stanisława Moniuszki to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Koncert odbędzie się 29 października o godz. 13:00 w ICE Kraków.
                                                                                      TUTTI.pl w październiku
TUTTI.pl w październiku
2019-10-07
Dzisiaj, 7 października o północy mija termin składania wniosków do TUTTI.pl. Zachęcamy do przygotowania dokumentów i dostarczenia ich do warszawskiego oddziału PWM (ul. Fredry 8). Instytucje, które uzyskały dofinansowanie w wiosennym naborze realizują właśnie swoje projekty. Oto październikowa lista koncertów w ramach TUTTI.pl:
                                                                                      Podsumowanie drugiego sezonu TUTTI.pl
Podsumowanie drugiego sezonu TUTTI.pl
2019-07-04
Koncertem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, podczas którego zabrzmią utwory Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara i Pawła Łukaszewskiego, zamykamy dzisiaj drugi sezon TUTTI.pl – programu promującego wykonawstwo muzyki polskiej. To był niezwykle ciekawy sezon, podczas którego ponadtrzystukrotnie wykonywane były utwory z oznaczeniem TUTTI.pl. Były to wykonania koncertowe, przedstawienia sceniczne, rejestracje płytowe i radiowe oraz streamingi i wykonania udostępniane przez internet.
                                                                                      Czerwcowe koncerty TUTTI.pl
Czerwcowe koncerty TUTTI.pl
2019-06-11
W czerwcu odbyły się już dwa koncerty pod flagą TUTTI.pl: w Filharmonii Świętokrzyskiej można było usłyszeć rzadko pojawiającą się w programach koncertowych uwerturę do Marcinowej w Seraju Karola Kurpińskiego, a Colas Beugnion Tadeusza Bairda zabrzmiał w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
                                                                                      TUTTI.pl – i wszystko jasne
TUTTI.pl – i wszystko jasne
2018-10-31
Już wiemy. Z trzydziestu trzech wniosków zgłoszonych w jesiennym naborze TUTTI.pl dofinansowanie otrzyma dwadzieścia pięć.   Docenione przez jury projekty zgłoszone zostały przez Orkiestrę Kameralną PR Amadeus, Filharmonię Poznańską, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Fundację Przypływ Kultury, Filharmonię Łódzką, Operę Wrocławską, Filharmonię Opolską, krakowski oddział ZKP, Filharmonię Szczecińską, Filharmonię Warmińsko-Mazurską, Sinfonię Iuventus, Filharmonię Koszalińską oraz Filharmonię Zielonogórską (w kolejności liczby otrzymanych punktów).   Gratulujemy!
                                                                                      „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w Chicago
„Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w Chicago
2017-10-03
28 i 29 października odbędą się w chicagowskim Copernicus Center (USA) przedstawienia „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki. Wystąpią soliści Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, połączone chóry TW-ON, Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina w Warszawie i PaSO oraz Paderewski Symphony Orchestra pod dyr. Wojciecha Niewrzoła.
                                                                                      O koncertowym wykonaniu „Halki” podczas Bard Music Festival
O koncertowym wykonaniu „Halki” podczas Bard Music Festival
2017-08-29
Opery Stanisława Moniuszki, traktowane jak dobro narodowe i stanowiące polski kanon muzyczny, nieczęsto są wystawiane zagranicą. Tym bardziej cieszy fakt bardzo dobrego przyjęcia koncertowego wykonania „Halki” w Annandale-on-Hudson (USA). Koncert odbył się 19 sierpnia w ramach Bard Music Festival. American Symphony Orchestra oraz Bard Festival Chorale prowadził Leon Botstein, a partie solowe wykonywali Amanda Majeski (Halka), Teresa Buchholz (Zofia), Miles Mykkanen (Jontek), Aubrey Allicock (Janusz) oraz Liam Moran (Stolnik).
                                                                                      „Straszny dwór” – koncert plenerowy w Wieluniu
„Straszny dwór” – koncert plenerowy w Wieluniu
2017-08-29
W najbliższy piątek, 1 września Teatr Wielki w Łodzi wystawi w Wieluniu „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Koncert ten wpisany został w oficjalny program uroczystości upamiętniających wybuch II wojny światowej. Wystąpią Zespoły i Soliści Teatru Wielkiego w Łodzi, pod dyrekcją Piotra Wujtewicza. Reżyserem spektaklu jest Jerzy Wolniak.
                                                                                      Koncert chóralny z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski
Koncert chóralny z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski
2016-03-18
1 kwietnia 2016 roku o godz. 19:30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. W programie znajdą się utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów – od baroku do współczesności.  
                                                                                      „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki – transmisja na żywo z TW-ON
„Straszny dwór” Stanisława Moniuszki – transmisja na żywo z TW-ON
2015-11-17
19 listopada ruszy platforma streamingowa Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Spektaklem inaugurującym jej działanie będzie „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w reżyserii Davida Pountneya, który miał swoją premierę 8 listopada.
                                                                                      Polska muzyka w Rumunii
Polska muzyka w Rumunii
2015-10-26
13 listopada, w Olteńskiej Filharmonii w Rumunii, w ramach cyklu prezentującego zdobycze europejskiej muzyki, odbędzie się koncert poświęcony polskiej muzyce. Zaprezentowane wówczas zostaną trzy utwory „Concerto-Notturno” Mikołaja Góreckiego, uwertura „Bajka” Stanisława Moniuszki oraz poemat symfoniczny „Odwieczne pieśni” Mieczysława Karłowicza.
                                                                                      Festiwal „Muzyka polska na Żuławach” z utworami Karłowicza, Bairda, Szymanowskiego, Chopina oraz Moniuszki
Festiwal „Muzyka polska na Żuławach” z utworami Karłowicza, Bairda, Szymanowskiego, Chopina oraz Moniuszki
2015-07-07
17 lipca rozpoczyna się II edycja Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach”. Ideą przewodnią tego projektu jest prezentacja miejsc związanych z turystycznym szlakiem gotyckich kościołów na Żuławach w dialogu z muzyką polską. W programie festiwalu znalazły się dzieła Mieczysława Karłowicza, Tadeusza Bairda, Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina oraz Stanisława Moniuszki.
                                                                                      „Halka” Stanisława Moniuszki na Haiti i w Wenecji
„Halka” Stanisława Moniuszki na Haiti i w Wenecji
2015-05-07
Na weneckiej 56. Międzynarodowej Wystawie Sztuki Polskę reprezentuje panoramiczna projekcja filmowa Joanny Malinowskiej i C.T. Jaspera, będąca zapisem pokazu "Halki", który urządzili na Haiti przy współudziale tamtejszej Polonii.
                                                                                      Musikfestspiele Saar 2015
Musikfestspiele Saar 2015
2015-05-07
W ramach trwającego od lutego do lipca festiwalu polskiej muzyki Musikfestspiele Saar prezentowana jest twórczość kompozytorów klasycznych, takich jak Fryderyk Chopin, Karol Kurpiński, Stanisław Moniuszko i Karol Szymanowski oraz współczesnych, jak na przykład Krzysztof Penderecki i Henryk Mikołaj Górecki. 
                                                                                      Inauguracja 10. Festiwalu Muzyki Polskiej
Inauguracja 10. Festiwalu Muzyki Polskiej
2014-06-30
4 lipca zaczyna się w Krakowie 10 edycja Festiwalu Muzyki Polskiej. Na koncercie inauguracyjnym zabrzmią utwory Pawła Mykietyna, Karola Szymanowskiego, Andrzeja Panufnika i Krzysztofa Pendereckiego. Kolejne dni festiwalu również obfitować będą we wspaniałe artystyczne wydarzenia.
                                                                                      Ukołysana wolność - koncert z muzyką Romana Maciejewskiego i Stanisława Moniuszki
Ukołysana wolność - koncert z muzyką Romana Maciejewskiego i Stanisława Moniuszki
2013-11-12
15 listopada Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Tadeusza Strugały oraz Maciej Grzybowski (fortepian) wykonają na koncercie symfonicznym zatytułowanym „Ukołysana wolność” m.in. Uwerturę do opery „Halka” Stanisława Moniuszki oraz „Kołysankę” i „Allegro concertante” Romana Maciejewskiego.
                                                                                      Muzyka Moniuszki, Szeligowskiego i Lutosławskiego na festiwalu "Chopiniana"
Muzyka Moniuszki, Szeligowskiego i Lutosławskiego na festiwalu "Chopiniana"
2013-09-09
15 września w ramach 11. Dni Fryderyka Chopina „Chopiniana” odbędzie się koncert, na którym usłyszymy utwory Stanisława Moniuszki, Tadeusza Szeligowskiego i Witolda Lutosławskiego.
                                                                                      Bydgoski Festiwal Operowy i nowa
Bydgoski Festiwal Operowy i nowa "Halka"
2013-04-24
Nowym wykonaniem opery „Halka” Stanisława Moniuszki zainaugurowany zostanie XX Bydgoski Festiwal Operowy „Opera Nova” w Bydgoszczy (27 kwietnia – 12 maja).
                                                                                      Płyta z operą Moniuszki nagrodzona
Płyta z operą Moniuszki nagrodzona
2013-02-07
Płyta z muzyką St. Moniuszki „Verbum nobile. Opera komiczna w jednym akcie” w wykonaniu Chóru i Orkiestry Opery na Zamku pod dyrekcją Warcisława Kunca została zwycięzcą International Classical Music Awards w kategorii opera.
                                                                                      Polska muzyka w Mezzo
Polska muzyka w Mezzo
2012-11-26
We francuskiej telewizji Mezzo można obejrzeć koncert Sinfonii Varsovii pod batutą Marca Minkowskiego, w trakcie którego artyści wykonali utwory H.M. Góreckiego, S. Moniuszki. K. Szymanowskiego i G. Bacewicz.
                                                                                      Koncerty z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Koncerty z okazji Narodowego Święta Niepodległości
2012-11-08
W najbliższych dniach w wielu polskich teatrach i filharmoniach odbędą się koncerty z okazji 94. rocznicy rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego.
                                                                                      Festiwal Kultury Polskiej w Chinach
Festiwal Kultury Polskiej w Chinach
2012-11-02
W dniach 2-7 listopada w Chinach odbędzie się Festiwal Kultury Polskiej. W ramach koncertu inauguracyjnego zabrzmi m.in. I koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina oraz uwertura koncertowa „Bajka” Stanisława Moniuszki.
                                                                                      Moniuszkiada w Warszawie - inauguracja sezonu artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej
Moniuszkiada w Warszawie - inauguracja sezonu artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej
2012-09-11
16 września Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza otworzy sezon artystyczny 2012/2013 koncertem poświęconym twórczości Stanisława Moniuszki z okazji 140. rocznicy śmierci kompozytora.
                                                                                      Otwarcie nowej siedziby Opery i Filharmonii Podlaskiej
Otwarcie nowej siedziby Opery i Filharmonii Podlaskiej
2012-09-10
Po ponad sześciu latach od rozpoczęcia budowy w ostatni weekend września (28-30 września) Opera i Filharmonia Podlaska uroczyście zainauguruje swoją działalność.
                                                                                      Nowe nuty wydane przez PWM
Nowe nuty wydane przez PWM
2012-03-30
Początek wiosny w naszym wydawnictwie zaowocował wieloma nowymi publikacjami nutowymi, na czele z dwuzeszytowym wydaniem muzyki filmowej Wojciecha Kilara w opracowaniu na fortepian.
                                                                                      Utwory Moniuszki, Szymanowskiego, Kotońskiego i Kilara W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej PSM II st. im. J. Elsnera
Utwory Moniuszki, Szymanowskiego, Kotońskiego i Kilara W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej PSM II st. im. J. Elsnera
2012-01-11
13 stycznia 2012 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie zabrzmią utwory kompozytorów polskich, pochodzące z katalogu PWM.
                                                                                      Nowa
Nowa "Halka" w Operze Krakowskiej
2011-12-15
16 grudnia w Operze Krakowskiej odbędzie się długo oczekiwana premiera „Halki” Stanisława Moniuszki w inscenizacji Waldemara Zawodzińskiego z librettem Włodzimierza Wolskiego.
                                                                                      Sinfonia Varsovia gra Góreckiego, Szymanowskiego i Moniuszkę
Sinfonia Varsovia gra Góreckiego, Szymanowskiego i Moniuszkę
2011-10-14
W najbliższą sobotę, 15 października 2011r. w Studio Koncertowym Polskiego Radia odbędzie się koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Marca Minkowskiego, na którym wykonane zostaną utwory H.M. Góreckiego, K. Szymanowskiego, S. Moniuszki i E. Chabriera.
                                                                                      Utwory z katalogu PWM na antenie radiowej Dwójki
Utwory z katalogu PWM na antenie radiowej Dwójki
2011-07-08
Zapraszamy do zapoznania się z ramówką Programu 2 Polskiego Radia na weekend i najbliższy tydzień - a w niej m.in. prawykonanie "Fuori" Macieja Jabłońskiego.
                                                                                      Koncerty w radiowej Dwójce w maju
Koncerty w radiowej Dwójce w maju
2011-05-05
Zapraszamy do zapoznania się z wykazem utworów z katalogu PWM, których w najbliższych dniach będzie można posłuchać w Radiowej Dwójce: