PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Październik 2011 »


Konferencja poświęcona twórczości Zygmunta Stojowskiego
Konferencja poświęcona twórczości Zygmunta Stojowskiego
2011-10-25
W dniach 3-5 listopada odbędzie się w krakowskiej Akademii Muzycznej konferencja poświęcona osobie i twórczości Zygmunta Stojowskiego w 65. rocznicę jego śmierci. W ramach konferencji odbędą się również koncerty z muzyką Stojowskiego oraz kompozytorów jemu współczesnych.
Koncert Henryk Mikołaj Górecki In memoriam w Nowym Jorku
Koncert Henryk Mikołaj Górecki In memoriam w Nowym Jorku
2011-10-25
Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz (Le) Poisson Rouge to organizatorzy koncertu w pierwszą rocznicę śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego, który odbędzie się 8 listopada w Nowym Jorku.
10. Festiwal Krokus Jazz z nagrodami od PWM
10. Festiwal Krokus Jazz z nagrodami od PWM
2011-10-24
W dniach 21-23 października odbyła się 10. edycja Festiwalu Krokus Jazz w Jeleniej Górze. Po raz pierwszy PWM dołączyło do grona partnerów tego Festiwalu fundując nagrody w konkursie "Powiew młodego jazzu".
Utwory Mikołaja Góreckiego w ramach 115. Śląskiej Trybuny Kompozytorów
Utwory Mikołaja Góreckiego w ramach 115. Śląskiej Trybuny Kompozytorów
2011-10-24
Już dzisiaj o godz. 17.00 w Katowicach odbędzie się koncert w ramach „Śląskich Trybun Kompozytorów”, na którym wykonane zostaną utwory Mikołaja Góreckiego.
Promocja książki Jacka Delonga "My, saksofon"
Promocja książki Jacka Delonga "My, saksofon"
2011-10-24
Wszystkich miłośników brzmienia saksofonu zapraszamy jutro do Łodzi na promocję książki Jacka Delonga „My, Saksofon”.
Irlandzka premiera opery
Irlandzka premiera opery "Maria" Romana Statkowskiego
2011-10-24
Wielkim sukcesem okazała się irlandzka premiera opery „Maria” Romana Statkowskiego podczas 60. Festiwalu Operowego w Wexford. Było to wydarzenie szczególne, bowiem po niedawnym „odkryciu” dzieła przez Łukasza Borowicza i nagraniu go w wersji koncertowej, nareszcie „Maria” po wielu latach ponownie wkroczyła na deski teatru.
"Elogium - pomordowanym w Katyniu" P. Łukaszewskiego i "Canticum canticorum" R. Twardowskiego w Kijowie
2011-10-21
Wieczorny koncert 21 października 2011 w kijowskiej Filharmonii Narodowej Ukrainy wypełnią sakralne dzieła polskich kompozytorów: Pawła Łukaszewskiego, Romualda Twardowskiego, Stanisława Moryty, Marka Jasińskiego i Andrzeja Panufnika.
Sukces prawykonania II koncertu fortepianowego Kilara
Sukces prawykonania II koncertu fortepianowego Kilara
2011-10-21
Owacją na stojąco zakończyło się prawykonanie II koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara, która odbyła się 14 października podczas koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Finał XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego
Finał XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego
2011-10-20
22 października odbędzie się uroczystość wręczenia nagród laureatom XIV Konkursu im. H. Wieniawskiego. O zwycięstwo walczy już tylko sześciu uczestników. Jedną z pozaregulaminowych nagród, wręczanych w najbliższą sobotę w Poznaniu, są wszystkie wydane do tej pory tomy dzieł Henryka Wieniawskiego ufundowane przez PWM.
Pięć pieśni Krauzego na 90. urodziny Różewicza
Pięć pieśni Krauzego na 90. urodziny Różewicza
2011-10-20
9 października Tadeusz Różewicz skończył 90 lat. Z okazji tego jubileuszu Opera Wrocławska przygotowała koncert, na którym zabrzmi „Pięć pieśni” na baryton i fortepian do poezji Tadeusza Różewicza skomponowanych przez Zygmunta Krauzego.

Najczęściej czytane:

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.