Archiwum aktualności
« Sierpień 2012 »
Początek roku szkolnego, czyli PWM poleca
2012-08-31
Dzieci i ich rodzice przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom zgromadziliśmy w naszej księgarni nie tylko wiele przydatnych podręczników oraz pomocy dydaktycznych, lecz także przybory szkolne, które umilą młodym melomanom pierwsze chwile w szkole.Światowe prawykonanie III Symfonii "Symphony of Angels" Pawła Łukaszewskiego w Rydze
2012-08-31
28 sierpnia w Kościele św. Piotra w Rydze Łotewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna oraz Państwowy Chór Latvija dokonały niezwykle ciepło przyjętego przez publiczność prawykonania III Symfonii Pawła Łukaszewskiego.Wystawa o Henryku Mikołaju Góreckim w Rydułtowach
2012-08-28
Od 3 września do końca miesiąca w Bibliotece Publicznej Miasta Rydułtowy można będzie obejrzeć wystawę „Henryk Mikołaj Górecki – artysta- człowiek szczęśliwy” przygotowaną przez PWM.Via crucis Łukaszewskiego na Wratislavia Cantans
2012-08-28
5 września o godz. 19:00 w katedrze polskokatolickiej św. Marii Magdaleny we Wrocławiu zabrzmi „Via crucis” Pawła Łukaszewskiego. To jeden z elementów programu rozpoczynającego się 1 września 47. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.III Symfonia "Symphony of Angels" Pawła Łukaszewskiego - światowe prawykonanie w Rydze
2012-08-28
Dziś, 28 sierpnia, podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Łotewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna oraz Państwowy Chór Latvija dokonają prawykonania najnowszej symfonii Pawła Łukaszewskiego.Czuły Barbarzyńca z gitarą
2012-08-28
W krakowskim Czułym Barbarzyńcy będzie miała miejsce prawdziwa uczta dla miłośników muzyki gitarowej - już jutro wystąpi tam Cracow Guitar Quartet, zaś dziś i jutro odbędzie się kiermasz książek i nut na gitarę.Szymanowski w Starym Krakowie
2012-08-27
W najbliższy piątek na zakończenie festiwalu Muzyka w Starym Krakowie zabrzmią utwory Karola Szymanowskiego „Demeter” op.37 bis oraz „Litania do Marii Panny” op.59.Utwory Wojciecha Kilara na festiwalu Chopin i jego Europa
2012-08-23
26 sierpnia 2012 o godz. 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego wykona Orawę oraz Poloneza z Pana Tadeusza Wojciecha Kilara.Muzyka filmowa Wojciecha Kilara w Łowiczu
2012-08-22
Już w najbliższą sobotę, 25 sierpnia, w Kościele oo. Pijarów pw. Matki Bożej Łaskawej w Łowiczu zabrzmią filmowe kompozycje Wojciecha Kilara do takich produkcji jak „Zemsta”, „Trędowata”, „Pianista” i „Pan Tadeusz”."Agata Zubel na płytach" w "Dwutygodniku"
2012-08-21
"Agata Zubel to jeden z najciekawszych głosów muzyki współczesnej. Śpiewa, komponuje, śpiewa to, co komponuje. I wszystko jest od siebie inne, różne, ale wciąż po prostu wspaniałe" - pisze Tomasz Cyz na łamach "Dwutygodnika".Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.