Archiwum aktualności
« Czerwiec 2012 »
Wspaniały jubileusz Wojciecha Kilara
2012-06-29
Obchodzone w tym roku 80. urodziny Wojciecha Kilara świętuje większość polskich instytucji muzycznych oraz melomanów. Punktem kulminacyjnym jest 17 lipca (dzień urodzin Kompozytora), dlatego wszelkie imprezy z tym związane nabierają właśnie coraz większego rozpędu.PWM na XIX Kongresie Międzynarodowego Towarzystwa Muzykologicznego
2012-06-28
W dniach 1-7 lipca odbywa się w Rzymie XIX Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Muzykologicznego, połączony z targami książki, na których PWM będzie prezentowało swoje publikacje.Muzyka Wojciecha Kilara na koncercie w pierwszą rocznicę śmierci Małgorzaty Orawskiej
2012-06-26
Już w najbliższą sobotę 30 czerwca w kościele św. Katarzyny w Krakowie odbędzie się koncert poświęcony pamięci Małgorzaty Orawskiej w pierwszą rocznicę jej śmierci. Na koncercie będzie można usłyszeć m.in. „Veni Creator” Wojciecha Kilara.Nominacja dla "Jazzowiska Trójmiasta" Stanisława Danielewicza
2012-06-25
Wśród 15 książek nominowanych przez jury konkursu do nagrody głównej w plebiscycie Historia Zebrana znalazła się także i nasza publikacja – „Jazzowisko Trójmiasta. Historia jazzu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie 1945-2010” Stanisława Danielewicza.Polska rozbrzmiewa muzyką Wojciecha Kilara
2012-06-20
Jak Polska długa i szeroka coraz donośniej brzmi muzyka naszego wybitnego kompozytora, Wojciecha Kilara. Ma to związek ze zbliżającymi się 80. urodzinami (17 lipca) kompozytora, które kilka polskich filharmonii uczci uroczystymi koncertami.Święto Muzyki - świętuj razem z nami pierwszy dzień lata!
2012-06-19
Z okazji przypadającego na 21 czerwca Święta Muzyki wszyscy klienci, którzy odwiedzą tego dnia naszą księgarnię (al. Krasińskiego 11a, Kraków), otrzymają rabat na zakupy. Zapraszamy w czwartek między 10.00 a 18.00!Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego dla Wojciecha Kilara - transmisja na żywo!
2012-06-18
Już dziś o godz. 11.00 na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego Wojciechowi Kilarowi."Król Lear" - nowy utwór Pawła Mykietyna
2012-06-15
9 września 2012 podczas festiwalu Sacrum Profanum będzie miała miejsce premiera musicalu Pawła Mykietyna „Król Lear”. Tekst dzieła w języku hiszpańskim jest w głównej mierze oparty na sztuce hiszpańskiego dramatopisarza i reżysera Rodriga Garcii „Król Lear”, pojawiają się w nim także fragmenty z Szekspira. Adaptacji tekstów dokonał Piotr Gruszczyński.Zmarł prof. Stefan Stuligrosz
2012-06-15
Dziś, 15 czerwca, zmarł w szpitalu w Puszczykowie pod Poznaniem prof. Stefan Stuligrosz, wybitny polski dyrygent, założyciel chóru „Poznańskie Słowiki”.Biografia Makowicza w Nowym Jorku
2012-06-14
W czwartek 14 czerwca 2012 r. o 19:00 Adam Makowicz zagra dla publiczności zgromadzonej w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Tuż po recitalu odbędzie się prezentacja książki "Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem" autorstwa Marka Strasza. Spotkanie poprowadzi saksofonista Krzysztof Medyna.Najczęściej czytane:
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.