PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Maj 2012 »


Wywiad z Krzysztofem Meyerem na antenie Radia Kraków
Wywiad z Krzysztofem Meyerem na antenie Radia Kraków
2012-05-31
14 maja gościem programu Beaty Pendereckiej był prof. Krzysztof Meyer - autor wydanej przez PWM pasjonującej książki " Mistrzowie i przyjaciele", która w maju uhonorowana została tytułem Krakowskiej Książki Miesiąca.
Dzień Dziecka w Żelazowej Woli
Dzień Dziecka w Żelazowej Woli
2012-05-31
W najbliższą niedzielę, 3 czerwca od godz. 10.00 w Parku i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli już po raz trzeci odbędzie się Dzień Dziecka.
XIII Festiwal Ave Maria - Koncert Jubileuszowy
XIII Festiwal Ave Maria - Koncert Jubileuszowy
2012-05-30
3 czerwca 2012 w Kościele św. Stanisława B.M.w Czeladzi w ramach Festiwalu Ave Maria odbędzie się Koncert dedykowany Wojciechowi Kilarowi w 80. rocznicę urodzin kompozytora.
5. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie - fotorelacja
5. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie - fotorelacja
2012-05-30
W sobotę zakończył się 5. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego przedsięwzięcia.
8. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie
8. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie
2012-05-29
„Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego oraz opera „Maria” Romana Statkowskiego, utwory pochodzące z katalogu PWM, zabrzmią podczas tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu Muzyki Polskiej, który odbędzie się w dniach 13 - 21 lipca 2012 w Krakowie. Różnorodne tematycznie i wykonawczo koncerty odbywać się będą m.in. w Filharmonii Krakowskiej, na Uniwersytecie Jagiellońskim, w kościele oo. Franciszkanów, w Kościele Bożego Ciała i w Muzeum Żydowskim Galicja.
IX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga
IX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga
2012-05-28
30 maja przypada 111. rocznica urodzin Mieczysława Fogga. W rocznicowe obchody wpisuje się zainaugurowana dzisiaj IX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro.
"Opowieści nutą malowane" na żywo na Rodzinnym Matinée w Katowicach
"Opowieści nutą malowane" na żywo na Rodzinnym Matinée w Katowicach
2012-05-28
Już w najbliższą sobotę na dzieci czeka wspaniała przygoda. W ramach organizowanych przez CKK spotkań, znanych pod nazwą Rodzinne Matinée, najmłodsi melomani będą mogli wysłuchać opowiadań ze zbioru Doroty Skwark "Opowieści nutą malowane" oraz wziąć udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.
Pierwszy dzień Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie
Pierwszy dzień Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie
2012-05-25
Pierwszy dzień Festiwalu Muzyki Filmowej za nami. W oczekiwaniu na dzisiejsza galę poświęcona twórczości Wojciecha Kilara zachęcamy do objerzenia zdjęć z wczoraj.
Uroczysta Gala z okazji 80. urodzin Wojciecha Kilara na Festiwalu Muzyki Filmowej
Uroczysta Gala z okazji 80. urodzin Wojciecha Kilara na Festiwalu Muzyki Filmowej
2012-05-25
Już dziś wieczorem w hali ocynowni ArcelorMittal Poland w Krakowie zabrzmi muzyka filmowa Wojciecha Kilara. Koncert, który odbywa się w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej, ma charakter uroczystej gali z okazji 80. urodzin kompozytora. Gościem specjalnym koncertu będzie Dostojny Jubilat.
24. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich z muzyką Juliusza Łuciuka
24. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich z muzyką Juliusza Łuciuka
2012-05-24
W dniach 26 maja – 3 czerwca odbędą się w Krakowie 24. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich. Zadaniem festiwalu jest prezentacja najnowszej twórczości kompozytorów szkoły krakowskiej, od klasyków i generacji profesorów, poprzez wyróżniające się średnie pokolenie, po kompozytorów najmłodszych oraz studentów kompozycji.

Najczęściej czytane:

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Greli-Fedkowicz

Swoim brzmieniem przenosi do świata baśni, mchu i paproci. Tworzy światy równoległe, maluje dźwiękiem impresje. Trudno znaleźć bardziej magiczny i przyciągający tajemniczością instrument od harfy.


Poznajcie pięć publikacji dla harfistów, wydanych przez PWM, które przyniosą radość z tworzenia muzycznych opowieści. Wśród nich odnajdziecie m.in. perełkę polskiej literatury harfowej, którą wskaże Wam Agnieszka Grela-Fedkowicz – harfistka i kompozytorka o szerokich horyzontach gatunkowych i stylistycznych, pedagożka oraz połówka Fedkowicz Duo, zespołu tworzącego muzykę z dużą ilością przestrzeni i kolorów.

RETRO MODERNA. Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble zaprasza na koncert

Twórczość kompozytorów, którzy rewolucjonizowali pejzaż stylistyczny muzyki polskiej okresu po drugiej wojnie światowej, czasów naznaczonych wpływem Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i działalnością Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia zabrzmi 8 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.

 

Juliusz Zarębski w katalogu PWM - w 170. rocznicę urodzin

Na przełomie lutego i marca 2024 roku przypada 170. rocznica urodzin Juliusza Zarębskiego – jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich drugiej połowy XIX w. Ciekawy wybór twórczości fortepianowej tego twórcy – w tym dwie nowości wydawnicze – można znaleźć w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Znamy laureatów Złotych Fryderyków. Wśród nich Krzysztof Meyer

Akademia Fonograficzna ogłosiła nazwiska artystów wyróżnionych tegorocznym Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości. W sekcji muzyki poważnej nagrodę otrzyma Krzysztof Meyer, kompozytor z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Elżbieta Sikora - kompozytorka na fali sukcesu

W październiku 2023 roku Elżbieta Sikora skończyła 80 lat. W jubileuszowym sezonie 2023/2024 i w roku 2024, na całym świecie odbywają się liczne wykonania muzyki tej jednej z ważniejszych postaci polskiej muzyki najnowszej. W najbliższych miesiącach dzieła Sikory będzie można usłyszeć w Zielonej Górze, Warszawie, Berlinie, Paryżu oraz Krakowie.

Czarny charakter czy ofiara czarnego pr-u? Wszystko o Eugeniuszu Morawskim

Śmiertelny wróg Szymanowskiego, mierny kompozytor oraz zły człowiek, którego należy potępić i wymazać z powszechnej świadomości. Kim był Eugeniusz Morawski i dlaczego tak mało o nim wiemy? W najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Oskar Łapeta obnaża prawdę o kompozytorze, niszcząc utrwalony przez oponentów wizerunek.