Archiwum aktualności
« Listopad 2012 »
Trzeci Salon Marii Szymanowskiej
2012-11-30
W czasie Salonu, odbywającego się w Paryżu 14 grudnia, nastąpi pierwsze od czasów Szymanowskiej wykonanie jej Thème varié na flet i fortepian, uznany przez wielu muzykologów za zaginiony.Sinfonia Varsovia gra polską muzykę XX wieku
2012-11-28
W dniach 28 listopada i 4 grudnia w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędą się koncerty Sinfonii Varsovii pt. „Muzyka polska XX wieku”.Król Roger Szymanowskiego w Hiszpanii
2012-11-27
Cztery spektakle „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego, wystawiane w Hiszpanii w dniach 24, 27, 30 listopada oraz 3 grudnia, to inicjatywa Asociación Bilbaína de Amigos de la Ópera i Teatru Wielkiego w Poznaniu.Film o Encyklopedii Muzycznej PWM na naszym kanale na YouTube
2012-11-27
Na kanale PWMEdition na YouTube można obejrzeć film w reżyserii Maliny Malinowskiej-Wollen, opowiadający o dziejach jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć wydawniczych w Europie - Encyklopedii Muzycznej PWM pod redakcją Elżbiety Dziębowskiej.Polska muzyka w Mezzo
2012-11-26
We francuskiej telewizji Mezzo można obejrzeć koncert Sinfonii Varsovii pod batutą Marca Minkowskiego, w trakcie którego artyści wykonali utwory H.M. Góreckiego, S. Moniuszki. K. Szymanowskiego i G. Bacewicz.Spotkanie z Tomaszem Tokarczykiem
2012-11-23
Dyrygent i kierownik muzyczny Opery Krakowskiej będzie gościem "Spotkania z artystą", zorganizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Opery Krakowskiej "Aria", Operę Krakowską i Polskie Wydawnictwo Muzyczne.Nowe płyty Pawła Łukaszewskiego
2012-11-23
Nakładem wydawnictwa DUX ukazały się właśnie trzy płyty z muzyką Pawła Łukaszewskiego. Jest to niewątpliwa gratka dla miłośników twórczości tego kompozytora oraz miłośników muzyki w ogóle.Jubileusz Krzysztofa Pendereckiego - polskie prawykonanie Koncertu Podwójnego
2012-11-23
Dziś wieczorem w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu odbędzie się uroczysty koncert Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, który zainauguruje rok jubileuszowy Krzysztofa Pendereckiego. Koncert poprowadzi sam Maestro Penderecki.Finał IX Konkursu Fitelberga
2012-11-23
Sześciu wybranych przez jury dyrygentów będzie dziś walczyć o zwycięstwo w IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Zmagania konkursowe można śledzić on-line.Drugi etap przesłuchań IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga (21-22.11.2012)
2012-11-22
Jury Konkursu dopuściło do drugiego etapu 12 dyrygentów. Ich trwające właśnie konkursowe zmagania można śledzić na żywo podczas tranmisji on-line.Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.