PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Październik 2012 »


16. Targi Książki w Krakowie
16. Targi Książki w Krakowie
2012-10-22
Na tegoroczną edycję Targów Książki w Krakowie, które odbywają się w dniach 25-28 października, PWM przygotowało wiele atrakcji. W planach m.in. spotkania z instrumentami (klarnetem, wiolonczelą, gitarą), spotkanie z krakowską legendą jazzu Januszem Muniakiem oraz koncert utworów Wojciecha Kilara.
Wojciech Ziemowit Zych kompozytorem-rezydentem Filharmonii Krakowskiej
Wojciech Ziemowit Zych kompozytorem-rezydentem Filharmonii Krakowskiej
2012-10-18
Wojciech Ziemowit Zych otrzymał status kompozytora-rezydenta Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w sezonie 2012/2013.
163. rocznica śmierci Fryderyka Chopina
163. rocznica śmierci Fryderyka Chopina
2012-10-17
"Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta, które zostanie zaprezentowane dziś o godz. 20:00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie - miejscu przechowywania serca Fryderyka Chopina - upamiętni 164. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.
Rodzinne Matinée z Fryderykiem Chopinem
Rodzinne Matinée z Fryderykiem Chopinem
2012-10-16
Już w najbliższą sobotę 20 października w ramach cyklu Rodzinne Matinée organizowanego przez Centrum Kultury Katowice odbędzie się spotkanie z Lidią Kućmierz, autorką książki „Frycek opowiada”.
Muzyka filmowa Wojciecha Kilara - koncert
Muzyka filmowa Wojciecha Kilara - koncert
2012-10-16
26 października 2012 r. w Dworku Białoprądnickim (Kraków, ul. Papiernicza 2) będzie można usłyszeć muzykę skomponowaną przez Wojciecha Kilara do słynnych filmów polskich i zagranicznych.
15. Śląskie Dni Muzyki Współczesnej
15. Śląskie Dni Muzyki Współczesnej
2012-10-15

Jesienią w Katowicach odbędą się cztery koncerty z cyklu "Śląskie Dni Muzyki Współczesnej". Zabrzmi na nich muzyka Aleksandra Lasonia, Witolda Szalonka, Piotra Warzechy i Andrzeja Krzanowskiego.

Zmarł Janusz Krasiński
Zmarł Janusz Krasiński
2012-10-15
14 października zmarł Janusz Krasny-Krasiński, pisarz, dramaturg, członek Szarych Szeregów, więzień AK Auschwitz, autor słuchowisk radiowych i libretta do opery Marty Ptaszyńskiej „Kochankowie z klasztoru Valdemossa”.
XIV Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego
XIV Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego
2012-10-12
W dniach 13-20 października w Tychach odbędzie się już po raz czternasty festiwal Śląska Jesień Gitarowa, który obejmie koncerty, recitale, lekcje mistrzowskie, wykłady, wystawy oraz trzyetapowy konkurs dla młodych gitarzystów.
Inauguracja sezonu artystycznego NOSPR z Soyoung Yoon
Inauguracja sezonu artystycznego NOSPR z Soyoung Yoon
2012-10-10
W piątek, 12 października o godz. 19.30, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zainauguruje kolejny sezon artystyczny. Pierwszy abonamentowy koncert poprowadzi Krzysztof Penderecki.
"Kisielewski" Małgorzaty Gąsiorowskiej nominowany do Nagrody im. Długosza
"Kisielewski" Małgorzaty Gąsiorowskiej nominowany do Nagrody im. Długosza
2012-10-09
Książka o Stefanie Kisielewskim autorstwa Małgorzaty Gąsiorowskiej, przybliżająca postać słynnego Kisiela jako kompozytora i muzykologa, otrzymała nominację do prestiżowej Nagrody im. Jana Długosza.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Słuchaj „Króla Narcyza” w Audiotece!

Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym. 

„Odkryjemy miłość nieznaną” — najpiękniejsze piosenki Alicji Majewskiej

Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 

Kompozytor miesiąca: Dariusz Przybylski i jego #biurkokompozytora

Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Dowiedz się więcej Zamknij