Archiwum aktualności
« Listopad 2013 »
Gala IX Konkursu Altówkowego im. Jana Rakowskiego
2013-11-18
9 listopada miał miejsce koncert laureatów IX Międzynarodowego Konkursu Altówkowego im. Jana Rakowskiego w Poznaniu. W wydarzeniu uczestniczył prezes PWM Adam Radzikowski, wręczając szóstce laureatów nagrody pozaregulaminowe ufundowane przez PWM w postaci sześciu kompletów partytur i nut utworów polskich kompozytorów na altówkę.PWM sponsorem nagród w konkursie "Będę wirtuozem"
2013-11-18
Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA ufundowało nagrody dla laureatów Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków „Będę wirtuozem” dla dzieci i młodzieży szkół I i II stopnia. Organizatorami drugiej edycji konkursu byli: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie i Towarzystwo Muzyczne w Krakowie.Lwów odkrywa Paderewskiego
2013-11-14
W dniach 15-17 listopada 2013 roku odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego” we Lwowie - w siedzibie Lwowskiej Filharmonii Obwodowej oraz Lwowskiej Opery Narodowej.Wyniki XI Konkursu Kompozytorskiego im. T. Ochlewskiego
2013-11-14
14 listopada 2013 r. Jury XI Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego wyłoniło spośród nadesłanych kompozycji dwie zwycięskie prace.Lutosfery z muzyką Mykietyna i Nowaka
2013-11-13
W dniach 13-15 listopada 2013 roku odbędą się w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim kolejne koncerty z cyklu „Lutosfery”.XII Festiwal Muzyki Nowej z muzyką Zielińskiego, Nowaka i Lutosławskiego
2013-11-13
W dniach 15-23 listopada odbywa się na Śląsku Festiwal Muzyki Nowej, na którym prawykonane zostaną dwa nowe utwory Macieja Zielińskiego i jeden utwór Aleksandra Nowaka. Festiwal zakończy koncert muzyki Witolda Lutosławskiego.Ukołysana wolność - koncert z muzyką Romana Maciejewskiego i Stanisława Moniuszki
2013-11-12
15 listopada Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Tadeusza Strugały oraz Maciej Grzybowski (fortepian) wykonają na koncercie symfonicznym zatytułowanym „Ukołysana wolność” m.in. Uwerturę do opery „Halka” Stanisława Moniuszki oraz „Kołysankę” i „Allegro concertante” Romana Maciejewskiego.Koncert monograficzny Sławomira Kupczaka
2013-11-12
18 listopada w ramach festiwalu Eastern Waves odbędzie się koncert monograficzny Sławomira Kupczaka, na którym usłyszymy „Res facta”, „Analogya 1” i „Analogya 2” (prawykonanie).Rozmowa z Beatą Bolesławską-Lewandowską w radiowej Dwójce
2013-11-12
Dziś, 12 listopada, mija trzecia rocznica śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego. W Programie 2 Polskiego Radia o godz. 15:00 odbędzie się audycja Anny Skulskiej "Notatnik Dwójki", której gościem będzie Beata Bolesławska-Lewandowska, autorka książki "Górecki. Portret w pamięci".Nowości w naszej księgarni
2013-11-07
W księgarni internetowej PWM pojawiło się w ostatnim czasie wiele nowości, m.in. płyty z muzyką Derwida, książka „O harmonii jazzowej” Bogdana Hołowni, „Muzyka filmowa na fortepian” Macieja Zielińskiego oraz 13 zeszytów z muzyką dla dzieci Witolda Lutosławskiego.Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.