PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Lipiec 2015 »


Amerykanin w… Sopocie – utwory George’a Gershwina na inauguracji Energa Sopot Classic
Amerykanin w… Sopocie – utwory George’a Gershwina na inauguracji Energa Sopot Classic
2015-07-31

2 sierpnia, podczas koncertu inauguracyjnego piątej edycji festiwalu Energa Sopot Classic zabrzmią utwory George’a Gerwshwina, m. in. Amerykanin w Paryżu, Błękitna rapsodia oraz fragmenty z opery Porgy and Bess.

Obchody 90. rocznicy urodzin Pierre’a Bouleza w Salzburgu
Obchody 90. rocznicy urodzin Pierre’a Bouleza w Salzburgu
2015-07-30
W ramach odsłony „Contemporary” festiwalu w Salzburgu, który odbywa się w dniach 18 lipca – 30 sierpnia, świętowana jest przypadająca na 2015 rok dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Pierre’a Bouleza.
Prawykonania
Prawykonania "Elegii" oraz "Trio concerto" Mikołaja Góreckiego
2015-07-29

Koniec tygodnia upływać będzie pod znakiem twórczości Mikołaja Góreckiego. Od czwartku do niedzieli wykonane zostaną trzy utwory kompozytora, w tym aż dwa (!) będą miały swoje premiery. Prawdziwa uczta dla melomanów!

ABC Mikołaja Góreckiego
ABC Mikołaja Góreckiego
2015-07-28
Swoje osobiste ABC odkrywa dla Państwa Mikołaj Górecki. Lektura bardzo przyjemna, aczkolwiek skłaniająca do refleksji. Jaki obraz kompozytora zachowacie Państwo po wybrzmieniu ostatniej litery?
Raport o obecności muzyki Andrzeja Panufnika w roku jubileuszowym 2014
Raport o obecności muzyki Andrzeja Panufnika w roku jubileuszowym 2014
2015-07-27
W 2014 roku obchodzona była pod auspicjami UNESCO 100. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika. Z tej okazji na całym świecie dużo częściej niż zazwyczaj wykonywano utwory kompozytora. Częściej, czyli jak często?
IV Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego na płycie Nonesuch Records
IV Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego na płycie Nonesuch Records
2015-07-24
25 września nakładem wytwórni Nonesuch Records ukaże się płyta z ostatnią, IV Symfonią Henryka Mikołaja Góreckiego „Tansman Epizody”. Nagranie zrealizowano podczas koncertu premierowego w 2014 w Royal Festival Hall z udziałem London Philharmonic Orchestra pod batutą Andrzeja Borejki.
Tadeusz Baird, Tomasz Sikorski i Witold Szalonek – biogramy kompozytorów na muzykotekaszkolna.pl
Tadeusz Baird, Tomasz Sikorski i Witold Szalonek – biogramy kompozytorów na muzykotekaszkolna.pl
2015-07-24
Biogramy kolejnych trzech kompozytorów związanych z PWM: Tadeusza Bairda, Tomasza Sikorskiego i Witolda Szalonka znalazły się w galerii kompozytorów XX i XXI wieku na portalu muzykotekaszkolna.pl. Autorką biografii jest dr hab. Iwona Lindstedt.
Zachwycający renesans w Zakopanem
Zachwycający renesans w Zakopanem
2015-07-23

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem serdecznie zaprasza na koncert muzyki dawnej połączony z prezentacją strojów pt. „Zachwycający renesans – muzyka i moda w XVI stuleciu”, który odbędzie się 1 sierpnia (sobota) 2015r. o godz. 19:00 w Hotelu Belvedere w Zakopanem ( ul. Droga do Białego 3).

Archiwum osobiste Sergiusza Prokofiewa w Nowym Jorku
Archiwum osobiste Sergiusza Prokofiewa w Nowym Jorku
2015-07-16

Dokumenty Sergiusza Prokofiewa, w tym rękopisy, szkice, notatki, korespondencja oraz publikacje dotyczące życia i twórczości kompozytora, wcześniej znajdujące się częściowo w paryskiej Bibliotece Narodowej, a częściowo w Goldsmiths College w Londynie, zostały przekazane przez spadkobierców kompozytora bibliotece Rare Book and Manuscript Library of Columbia University w Nowym Jorku.

Nowy numer
Nowy numer "Scali" poświęcony wiolonczeli
2015-07-15

Najnowszy numer naszego Edukacyjnego Magazynu Muzycznego "Scala", przeznaczonego dla nauczycieli, poświęciliśmy wiolonczeli. Znaleźć w nim można ciekawe artykuły i wywiady, rekomendacje materiałów edukacyjnych oraz porady dla pedagogów.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.

Bez pudru i bez patosu. Poruszający wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik

O miłości, tożsamości i człowieczeństwie. „Bez makijażu” – szczera i pełna mądrości życiowej rozmowa Olgi Pasiecznik z Agatą Kwiecińską – już wkrótce trafi na półki księgarń. Publikacja dołączy do bestsellerowej serii „Opera” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, stając się lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników sztuk scenicznych.

 

Wspieramy wykonania muzyki polskiej – co nowego w TUTTI.pl?

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?

Sierpniowe premiery utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.

Księgarnia PWM chwilowo nieczynna

Szanowni Państwo! W najbliższych dniach księgarnia internetowa PWM (www.pwm.sklep.pl) będzie nieczynna. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia!

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!