PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Lipiec 2015 »


Amerykanin w… Sopocie – utwory George’a Gershwina na inauguracji Energa Sopot Classic
Amerykanin w… Sopocie – utwory George’a Gershwina na inauguracji Energa Sopot Classic
2015-07-31

2 sierpnia, podczas koncertu inauguracyjnego piątej edycji festiwalu Energa Sopot Classic zabrzmią utwory George’a Gerwshwina, m. in. Amerykanin w Paryżu, Błękitna rapsodia oraz fragmenty z opery Porgy and Bess.

Obchody 90. rocznicy urodzin Pierre’a Bouleza w Salzburgu
Obchody 90. rocznicy urodzin Pierre’a Bouleza w Salzburgu
2015-07-30
W ramach odsłony „Contemporary” festiwalu w Salzburgu, który odbywa się w dniach 18 lipca – 30 sierpnia, świętowana jest przypadająca na 2015 rok dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Pierre’a Bouleza.
Prawykonania
Prawykonania "Elegii" oraz "Trio concerto" Mikołaja Góreckiego
2015-07-29

Koniec tygodnia upływać będzie pod znakiem twórczości Mikołaja Góreckiego. Od czwartku do niedzieli wykonane zostaną trzy utwory kompozytora, w tym aż dwa (!) będą miały swoje premiery. Prawdziwa uczta dla melomanów!

ABC Mikołaja Góreckiego
ABC Mikołaja Góreckiego
2015-07-28
Swoje osobiste ABC odkrywa dla Państwa Mikołaj Górecki. Lektura bardzo przyjemna, aczkolwiek skłaniająca do refleksji. Jaki obraz kompozytora zachowacie Państwo po wybrzmieniu ostatniej litery?
Raport o obecności muzyki Andrzeja Panufnika w roku jubileuszowym 2014
Raport o obecności muzyki Andrzeja Panufnika w roku jubileuszowym 2014
2015-07-27
W 2014 roku obchodzona była pod auspicjami UNESCO 100. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika. Z tej okazji na całym świecie dużo częściej niż zazwyczaj wykonywano utwory kompozytora. Częściej, czyli jak często?
IV Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego na płycie Nonesuch Records
IV Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego na płycie Nonesuch Records
2015-07-24
25 września nakładem wytwórni Nonesuch Records ukaże się płyta z ostatnią, IV Symfonią Henryka Mikołaja Góreckiego „Tansman Epizody”. Nagranie zrealizowano podczas koncertu premierowego w 2014 w Royal Festival Hall z udziałem London Philharmonic Orchestra pod batutą Andrzeja Borejki.
Tadeusz Baird, Tomasz Sikorski i Witold Szalonek – biogramy kompozytorów na muzykotekaszkolna.pl
Tadeusz Baird, Tomasz Sikorski i Witold Szalonek – biogramy kompozytorów na muzykotekaszkolna.pl
2015-07-24
Biogramy kolejnych trzech kompozytorów związanych z PWM: Tadeusza Bairda, Tomasza Sikorskiego i Witolda Szalonka znalazły się w galerii kompozytorów XX i XXI wieku na portalu muzykotekaszkolna.pl. Autorką biografii jest dr hab. Iwona Lindstedt.
Zachwycający renesans w Zakopanem
Zachwycający renesans w Zakopanem
2015-07-23

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem serdecznie zaprasza na koncert muzyki dawnej połączony z prezentacją strojów pt. „Zachwycający renesans – muzyka i moda w XVI stuleciu”, który odbędzie się 1 sierpnia (sobota) 2015r. o godz. 19:00 w Hotelu Belvedere w Zakopanem ( ul. Droga do Białego 3).

Archiwum osobiste Sergiusza Prokofiewa w Nowym Jorku
Archiwum osobiste Sergiusza Prokofiewa w Nowym Jorku
2015-07-16

Dokumenty Sergiusza Prokofiewa, w tym rękopisy, szkice, notatki, korespondencja oraz publikacje dotyczące życia i twórczości kompozytora, wcześniej znajdujące się częściowo w paryskiej Bibliotece Narodowej, a częściowo w Goldsmiths College w Londynie, zostały przekazane przez spadkobierców kompozytora bibliotece Rare Book and Manuscript Library of Columbia University w Nowym Jorku.

Nowy numer
Nowy numer "Scali" poświęcony wiolonczeli
2015-07-15

Najnowszy numer naszego Edukacyjnego Magazynu Muzycznego "Scala", przeznaczonego dla nauczycieli, poświęciliśmy wiolonczeli. Znaleźć w nim można ciekawe artykuły i wywiady, rekomendacje materiałów edukacyjnych oraz porady dla pedagogów.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.