PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Maj 2018 »


Powstanie Komitetu Redakcyjnego Dzieł Karola Lipińskiego
Powstanie Komitetu Redakcyjnego Dzieł Karola Lipińskiego
2018-05-21

Karol Lipiński w kartach historii muzyki zapisał się jako prekursor polskiej szkoły wiolinistycznej i wirtuoz pierwszej połowy XIX wieku. Perfekcja techniczna, nieskazitelnie czysta intonacja, doskonała interpretacja – to elementy składowe indywidualnego stylu gry polskiego skrzypka.

PWM na Warszawskich Targach Książki
PWM na Warszawskich Targach Książki
2018-05-17

Blisko 800 wystawców z 32 krajów, 1000 twórców, 1500 wydarzeń. Jak co roku możecie szukać stoiska Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na Warszawskich Targach Książki! 

„Fortepian” – suita z muzyki filmowej Michaela Nymana w wersji na smyczki po raz pierwszy w Polsce
„Fortepian” – suita z muzyki filmowej Michaela Nymana w wersji na smyczki po raz pierwszy w Polsce
2018-05-17

„Fortepian” – film Jane Campion powstał 15 lat temu. Niezwykłą muzykę stworzył do niego Michael Nyman. Popularność ścieżki dźwiękowej filmu skłoniła kompozytora do przygotowania wersji na smyczki. Prace nad nią zostały zakończone w 1995 roku.

 

Właśnie ta wersja zostanie zaprezentowana w Polsce podczas dwóch koncertów w ramach 11. Festiwalu Muzyki Filmowej. Suitę wykona 29 maja w Katowicach (NOSPR) oraz 30 maja w Krakowie (ICE) zespół NOSPR pod dyrekcją Dirka Brosse.

Seminarium Edytorstwa Muzycznego 2018
Seminarium Edytorstwa Muzycznego 2018
2018-05-16

Jeśli edytorstwo jest sztuką, to edytorstwo muzyczne jest sztuką próby najwyższej. Służy bowiem muzyce, a ta posługuje się alfabetem szczególnym, dzięki któremu myśl kompozytora może osiągnąć brzmieniową postać. Z przyjemnością ogłaszamy trzecią edycję Seminarium Edytorstwa Muzycznego, które odbędzie się w Radziejowicach w dniach 2−7 października 2018 roku.

„Violin Concerto” Agaty Zubel podczas Światowych Dni Muzyki w Pekinie
„Violin Concerto” Agaty Zubel podczas Światowych Dni Muzyki w Pekinie
2018-05-15

Tegoroczne Światowe Dni Muzyki odbywać się będą w Pekinie w dniach 19-26 maja. Polskim akcentem podczas tego międzynarodowego święta muzyki będzie wykonanie „Violin Concerto” Agaty Zubel. „Violin Concerto” zabrzmi 25 maja w interpretacji LI Yuhe z towarzyszeniem Hangzhou Philharmonic Orchestra pod batutą Yang Yang.

Zapraszamy do współtworzenia #Fredry8!
Zapraszamy do współtworzenia #Fredry8!
2018-05-15

A gdyby tak wziąć udział w tworzeniu jednego z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy? Uważamy, że to świetny pomysł i zapraszamy Państwa do współtworzenia projektu #Fredry8! 
 

Do posłuchania „Pieśni Kleopatry” Agaty Zubel
Do posłuchania „Pieśni Kleopatry” Agaty Zubel
2018-05-14

Dobra wiadomość dla śledzących twórczość Agaty Zubel. Rozgłośnia WDR3 wciąż udostępnia zapis dźwiękowy najnowszego utworu kompozytorki, „Cleopatra’s Songs”! Nagranie zostało zarejestrowane zaledwie dwa tygodnie temu, podczas premierowego wykonania utworu w ramach Wittener Tage für neue Kammermusik.

Oferta pracy: specjalista ds. kontrolingu
Oferta pracy: specjalista ds. kontrolingu
2018-05-14

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: specjalistę ds. kontrolingu. Miejsce pracy: Kraków.
 

Oferta pracy:  specjalista ds. systemów informatycznych
Oferta pracy: specjalista ds. systemów informatycznych
2018-05-14

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zatrudni: specjalistę ds. systemów informatycznych. Miejsce pracy: Kraków.  Wymiar czasu pracy: pełny etat.
 

Paryskie prawykonanie
Paryskie prawykonanie "Poloneza" Józefa Świdra
2018-05-14

Po trzydziestu latach od skomponowania Polonez na obój, klarnet i fagot zostaje wydany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, a jego światowego prawykonania 23 maja 2018 roku w Bibliotece Polskiej w Paryżu dokona Krakowskie Trio Stroikowe w składzie: Marek Mleczko – obój, Roman Widaszek – klarnet, Paweł Solecki – fagot.

Najczęściej czytane:

37. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Odwiedź nas w Krakowie!

Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!

6 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto poznać w maju

Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.