Archiwum aktualności
« Maj 2018 »
Powstanie Komitetu Redakcyjnego Dzieł Karola Lipińskiego
2018-05-21
Karol Lipiński w kartach historii muzyki zapisał się jako prekursor polskiej szkoły wiolinistycznej i wirtuoz pierwszej połowy XIX wieku. Perfekcja techniczna, nieskazitelnie czysta intonacja, doskonała interpretacja – to elementy składowe indywidualnego stylu gry polskiego skrzypka.
PWM na Warszawskich Targach Książki
2018-05-17
Blisko 800 wystawców z 32 krajów, 1000 twórców, 1500 wydarzeń. Jak co roku możecie szukać stoiska Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na Warszawskich Targach Książki!
„Fortepian” – suita z muzyki filmowej Michaela Nymana w wersji na smyczki po raz pierwszy w Polsce
2018-05-17
„Fortepian” – film Jane Campion powstał 15 lat temu. Niezwykłą muzykę stworzył do niego Michael Nyman. Popularność ścieżki dźwiękowej filmu skłoniła kompozytora do przygotowania wersji na smyczki. Prace nad nią zostały zakończone w 1995 roku.
Właśnie ta wersja zostanie zaprezentowana w Polsce podczas dwóch koncertów w ramach 11. Festiwalu Muzyki Filmowej. Suitę wykona 29 maja w Katowicach (NOSPR) oraz 30 maja w Krakowie (ICE) zespół NOSPR pod dyrekcją Dirka Brosse.
Seminarium Edytorstwa Muzycznego 2018
2018-05-16
Jeśli edytorstwo jest sztuką, to edytorstwo muzyczne jest sztuką próby najwyższej. Służy bowiem muzyce, a ta posługuje się alfabetem szczególnym, dzięki któremu myśl kompozytora może osiągnąć brzmieniową postać. Z przyjemnością ogłaszamy trzecią edycję Seminarium Edytorstwa Muzycznego, które odbędzie się w Radziejowicach w dniach 2−7 października 2018 roku.
„Violin Concerto” Agaty Zubel podczas Światowych Dni Muzyki w Pekinie
2018-05-15
Tegoroczne Światowe Dni Muzyki odbywać się będą w Pekinie w dniach 19-26 maja. Polskim akcentem podczas tego międzynarodowego święta muzyki będzie wykonanie „Violin Concerto” Agaty Zubel. „Violin Concerto” zabrzmi 25 maja w interpretacji LI Yuhe z towarzyszeniem Hangzhou Philharmonic Orchestra pod batutą Yang Yang.
Zapraszamy do współtworzenia #Fredry8!
2018-05-15
A gdyby tak wziąć udział w tworzeniu jednego z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy? Uważamy, że to świetny pomysł i zapraszamy Państwa do współtworzenia projektu #Fredry8!
Do posłuchania „Pieśni Kleopatry” Agaty Zubel
2018-05-14
Dobra wiadomość dla śledzących twórczość Agaty Zubel. Rozgłośnia WDR3 wciąż udostępnia zapis dźwiękowy najnowszego utworu kompozytorki, „Cleopatra’s Songs”! Nagranie zostało zarejestrowane zaledwie dwa tygodnie temu, podczas premierowego wykonania utworu w ramach Wittener Tage für neue Kammermusik.
Oferta pracy: specjalista ds. kontrolingu
2018-05-14
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: specjalistę ds. kontrolingu. Miejsce pracy: Kraków.
Oferta pracy: specjalista ds. systemów informatycznych
2018-05-14
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zatrudni: specjalistę ds. systemów informatycznych. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar czasu pracy: pełny etat.
Paryskie prawykonanie "Poloneza" Józefa Świdra
2018-05-14
Po trzydziestu latach od skomponowania Polonez na obój, klarnet i fagot zostaje wydany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, a jego światowego prawykonania 23 maja 2018 roku w Bibliotece Polskiej w Paryżu dokona Krakowskie Trio Stroikowe w składzie: Marek Mleczko – obój, Roman Widaszek – klarnet, Paweł Solecki – fagot.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.