Archiwum aktualności
« Czerwiec 2012 »
Nowa oferta w naszej księgarni internetowej
2012-06-13
Asortyment naszej księgarni internetowej stale się powiększa. Nasi klienci z pewnością już zauważyli, że liczba gadżetów i materiałów papierniczych rozrosła się o wiele atrakcyjnych produktów dla najmłodszych i że przybywa nam nut zarówno utworów klasycznych, jak i rozrywkowych.38. Międzynarodowe Kursy Muzyczne w Łańcucie
2012-06-13
W dniach od 1 do 27 lipca w Łańcucie odbędą się 38. Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzewskiego. W ramach letnich warsztatów będzie można nabyć publikacje z katalogu naszego wydawnictwa oraz liczne wydania importowane.Listen/Touch/See - Polska Arts in Edinburgh 2012 - wielkie święto kultury polskiej w Wielkiej Brytanii
2012-06-12
Od połowy lipca do września 2012 na czterech festiwalach w stolicy Szkocji, które co roku przyciągają najciekawszych artystów i blisko półmilionową publiczność z całego świata odbędzie się 180 polskich wydarzeń kulturalnych. Polscy artyści zaprezentują swoją twórczość w ramach przygotowanego przez Instytut Adama Mickiewicza programu „Polska Arts in Edinburgh 2012”. To największy do tej pory polski program pokazywany na edynburskich festiwalach."Polieukt" Zygmunta Krauzego zdobywcą prestiżowej nagrody
2012-06-11
Opera „Polieukt” Zygmunta Krauzego otrzymała Prix de la Création Musicale 2011/2012, nagrodę przyznawaną przez Związek Francuskich Krytyków Teatru, Muzyki i Tańca.Wojciech Kilar i "Muzyka kameralna na Śląsku"
2012-06-06
10 czerwca w Sali Koncertowej MDK Giszowiec w Katowicach odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Muzyka kameralna na Śląsku", którego ideą jest przedstawianie programu ciekawego i różnorodnego – złożonego z utworów znanych i mniej znanych, pisanych na Śląsku i w innych miejscach Polski i świata, współczesnych i dawnych z kanonu muzyki "klasycznej" – w wykonaniu znakomitych kameralistów z regionu.Nowy regulamin BMO
2012-06-06
W związku z przystąpieniem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego do platformy wypożyczeniowej Zinfonia zmieniły się Ogólne Warunki Wypożyczeń z Biblioteki Materiałów Orkiestrowych. Zapraszamy do zapoznania się z nowym regulaminem.Pierwsze kompletne nagranie poematów symfonicznych Eugeniusza Morawskiego
2012-06-05
Nakładem wydawnictwa CD Accord ukazała się właśnie nowa płyta, zawierająca wszystkie zachowane poematy symfoniczne Eugeniusza Morawskiego: „Don Quichotte”, „Ulalume” oraz „Nevermore”. Wykonała je orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Moniki Wolińskiej, znakomitej dyrygentki młodego pokolenia, wyróżnionej w 2011 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.Utwory Wojciecha Kilara w ukraińskich filharmoniach
2012-06-05
W najbliższym czasie w trzech ukraińskich filharmoniach rozbrzmiewać będzie muzyka Wojciecha Kilara. Każdy z koncertów poprowadzi Roman Rewakowicz, tamtejsza publiczność będzie miała okazję wysłuchać „Orawy”, „II Koncertu fortepianowego”, „Choralvorspiel”, „Ricordanzy” oraz „Te Deum”.Nowe czasopismo w naszej księgarni
2012-06-04
Prosto o muzyce klasycznej. Taki podtytuł ma nowy kwartalnik „Presto”, którego pierwszy numer ukazał się w kwietniu. „Presto” adresowane jest nie tylko do specjalistów i melomanów, ale też do osób sporadycznie słuchających klasyki.Synkretyzm muzyki i filmu, czyli Krzysztof Zanussi o Wojciechu Kilarze
2012-06-04
To jest jedyna w historii kinematografii tak wierna i tak długotrwała współpraca – mówi w wywiadzie udzielonym specjalnie dla PWM o współpracy z Wojciechem Kilarem wybitny reżyser Krzysztof Zanussi, po czym dodaje: – Tu się chwalę, bo ta wierność jest po mojej stronie, pan Wojciech zaś zdradza mnie od lat nieustannie z innymi reżyserami.Najczęściej czytane:
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.