Archiwum aktualności
« Październik 2013 »
Nowa "Scala" poświęcona kameralistyce
2013-10-24
Właśnie ukazał się trzeci numer bezpłatnego edukacyjnego magazynu muzycznego „Scala”, poświęcony muzyce kameralnej.2014 rokiem Andrzeja Panufnika (oferta dla orkiestr)
2013-10-23
W 2014 roku przypada 100. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika. PWM w porozumieniu z Boosey&Hawkes, angielskim wydawcą kompozytora, proponuje polskim artystom oficjalne włączenie się w planowane obchody tej rocznicy.Koncert piosenek Derwida
2013-10-23
25 października w krakowskim Klubie pod Jaszczurami odbędzie się koncert piosenek Derwida (Witolda Lutosławskiego) połączony z prezentacją dwuzeszytowego wydania nutowego „Piosenek tanecznych” na głos i fortepian.Muzyka Witolda Lutosławskiego za granicą
2013-10-23
W najbliższym czasie utwory Witolda Lutosławskiego będą prezentowane na licznych koncertach w kraju oraz za granicą."Górecki. Portret w pamięci" - spotkanie autorskie z Beatą Bolesławską-Lewandowską
2013-10-22
24 października 2013 r. godz. 18:30 w Księgarni Muzycznej „Kurant” (Kraków, Rynek Główny 36) odbędzie się spotkanie z Beatą Bolesławską-Lewandowską – autorką książki „Henryk Mikołaj Górecki. Portret w pamięci”.Zmarł Piotr Orawski
2013-10-22
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Piotra Orawskiego – dziennikarza Programu 2 Polskiego Radia, muzykologa, popularyzatora wiedzy o muzyce, autora „Lekcji muzyki”.Witold Lutosławski w muzycznej kulturze polskiej i europejskiej
2013-10-22
Akademia Muzyczna w Krakowie w dniach 3-9 listopada 2013 r. organizuje Festiwal Muzyki Kameralnej pod nazwą „Witold Lutosławski w muzycznej kulturze polskiej i europejskiej”.Światowe premiery utworów (Universal Edition Wien)
2013-10-21
W najbliższym czasie odbędzie się kilka prawykonań utworów kompozytorów związanych z wydawnictwem Universal Edition Wien.Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu
2013-10-21
W dniach 22-26 października w Zabrzu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzenie to zbiega się z 80. rocznicą urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Koncerty odbędą się w kopalni Guido oraz Filharmonii Zabrzańskiej.Chopin & Lutosławski, czyli 23. Leipziger Chopin-Tage
2013-10-17
XXIII. Leipziger Chopin-Tage odbędą się w dniach 17-20 października 2013 roku pod hasłem Chopin & Lutosławski. Lipski festiwal, organizowany tradycyjnie w okolicach rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, w tym roku - oprócz twórczości swojego patrona - prezentować będzie także muzykę Witolda Lutosławskiego z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin kompozytora.Najczęściej czytane:
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.
Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.
Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną.
Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie wokół książki Granice niczego. Podczas 11 edycji Festiwalu Prawykonań, 15 marca 2025 o godzinie 13.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Krzysztof Knittel wraz z Michałem Mendykiem opowiedzą o pracy nad książką, o towarzyszących im inspiracjach, a także spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: gdzie są granice niczego?
Dołącz do nas we wspólnym świętowaniu dzięki radiowej Dwójce! Zapraszamy do słuchania transmisji radiowej nadawanej na żywo prosto z jubileuszu osiemdziesięciolecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a także retransmisji koncertów jubileuszowych na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.
#wyostrzsłuch na nominowane albumy od ANAKLASIS! Po raz kolejny płyty wydane przez wytwórnię płytową działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego nominowano do prestiżowych nagród fonograficznych Fryderyk.