Archiwum aktualności
Styczeń 2014 »
Koncert uczniowski w Sali Kameralnej PWM
2014-01-20
18 stycznia w Sali Kameralnej PWM w Warszawie (Fredry 8) odbył się koncert uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać wielu wspaniale wykonanych utworów m.in. Romualda Twardowskiego, Wojciecha Kilara, Pawła Łukaszewskiego i Mirosława Gąsieńca.Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI
2014-01-16
W Warszawie w dniach 26 stycznia – 9 lutego odbędzie się jedenasta edycja festiwalu Witolda Lutosławskiego „Łańcuch”, organizowanego przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Festiwal jest zarazem oficjalnym zakończeniem obchodów Roku Lutosławskiego 2013.Konferencja z okazji Roku Kolberga
2014-01-16
9 I 2014 w Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca Rok Kolberga. Minister Bogdan Zdrojewski organizację obchodów powierzył Instytutowi Muzyki i Tańca, a dyrektora Instytutu Andrzeja Kosowskiego ustanowił koordynatorem obchodów. Koncerty inauguracyjne Roku odbędą się 21 lutego 2014 w Przysusze oraz 24 lutego 2014 w Warszawie.Wystawa "Artysta i jego świat - Wojciech Kilar" w Warszawie
2014-01-15
Od 15 stycznia do 15 lutego w gmachu PWM przy ul. Fredry 8 w Warszawie prezentowana będzie wystawa, poświęcona zmarłemu 29 grudnia 2013 roku Wojciechowi Kilarowi.Polska muzyka w czeskim radio
2014-01-14
W ciągu najbliższych trzech dni na antenie czeskiego radia ČRo Vltava prezentowane będą audycje z polską muzyką – przybliżą one twórczość m.in. Władysława Żeleńskiego, Kazimierza Sikorskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Adama Jarzębskiego.Audycja w TOK FM poświęcona kolędom Lutosławskiego
2014-01-14
13 stycznia w audycji OFF Czarek w stacji TOK FM odbyła się rozmowa Anny S. Dębowskiej i Cezarego Łasiczki, poświęcona płycie z kolędami i piosenkami dziecinnymi (DUX) i PWMowskiej serii "Lutosławski dzieciom".Artykuł o muzyce filmowej Wojciecha Kilara w "Dwutygodniku"
2014-01-13
„Propozycje nie do odrzucenia” to artykuł z najnowszego numeru „Dwutygodnika”, w którym Jan Topolski analizuje dokonania Wojciecha Kilara na polu muzyki filmowej.Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Limie
2014-01-13
w dniach 11-17 grudnia 2013 r. w Limie odbyła się druga edycja Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina, organizowanego przez peruwiańskie Narodowe Konserwatorium Muzyki oraz Ambasadę RP w Limie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministra Kultury Republiki Peru.I Ogólnopolski Konkurs Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego - fotorelacja
2014-01-13
Dawid Jarząb - student Akademii Muzycznej we Wrocławiu został zwycięzcą I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego. II Nagrodę otrzymał Dawid Runtz, laureatem III nagrody został Adam Domurat.Dodatek specjalny o Wojciechu Kilarze w "Tygodniku Powszechnym"
2014-01-09
Do najnowszego numeru „Tygodnika Powszechnego” dołączony został dodatek specjalny „Wojciech Kilar- wolny od zawsze”. Znajdują się w nim przeprowadzony w 2007 roku wywiad z Kompozytorem, artykuły poświęcone Jego twórczości oraz wspomnienia osób z Nim związanych, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Mieczysława Tomaszewskiego, Andrzeja Kosowskiego i Daniela Cichego.Najczęściej czytane:
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.
W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.