PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Październik 2014 »


Relacja z koncertu wieńczącego wydanie dzieł Karola Szymanowskiego
Relacja z koncertu wieńczącego wydanie dzieł Karola Szymanowskiego
2014-10-23

Dla uczczenia zakończenia prac nad wydaniem Dzieł Karola Szymanowskiego, 18 października 2014 roku w Filharmonii Krakowskiej odbył się okolicznościowy koncert wypełniony w całości muzyką tego kompozytora. Teresa Chylińska, w dowód uznania za jej zasługi i ogrom pracy włożonej w przygotowanie wydania, została odznaczona przez prezesa Adama Radzikowskiego medalem Ad honorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 

Ostatnie dziesięciolecia pracy nad wydaniem źródłowo-krytycznym dzieł polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego.
Ostatnie dziesięciolecia pracy nad wydaniem źródłowo-krytycznym dzieł polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego.
2014-10-23

Gośćmi radiowej Dwójki w poniedziałek 20 października byli Teresa Chylińska, redaktor naukowy Dzieł Szymanowskiego oraz Daniel Cichy, redaktor naczelny PWM. Tematem rozmowy, którą prowadził Adam Suprynowicz były skomplikowane losy wydania Dzieł Karola z Atmy. 

Międzynarodowa Konferencja
Międzynarodowa Konferencja "Music+"
2014-10-23

 

Music+ to możliwość wymiany doświadczeń oraz wiedzy o metodach kształcenia muzycznego i tanecznego. W ramach seminarium odbędą się warsztaty, wizyty studyjne i konferencja, która ma na celu otwarcie na współpracę, popularyzację edukacji artystycznej, skierowanie uwagi na wartości artystyczne edukacji pozaformalnej w rozwoju młodego człowieka, niekonwencjonalne sposoby pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rozwój edukacji międzykulturowej. 

Kwiaty dla Karola Szymanowskiego
Kwiaty dla Karola Szymanowskiego
2014-10-22

Dobiegły końca prace nad wydaniem źródłowo-krytycznym Dzieł Karola Szymanowskiego. To wyjątkowe wydarzenie, o randze historycznej, uczcili: Bogdan Tosza, Dyrektor Filharmonii Krakowskiej, Adam Radzikowski, Prezes Zarządu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz Daniel Cichy, Redaktor Naczelny PWM, składając kwiaty przy sarkofagu Karola Szymanowskiego na Skałce w Krakowie.

 

Karol Szymanowski jest drugim po Fryderyku Chopinie polskim kompozytorem, którego komplet dzieł został wydany, a wszystko dzięki pracy i zaangażowaniu kilku pokoleń muzykologów, artystów, redaktorów, kopistów i drukarzy.

Szczególne podziękowania!
Szczególne podziękowania!
2014-10-22

Szanowni Państwo,
wiem, że niektórym wciąż trudno w to uwierzyć, ale tak - prace nad wydaniem źródłowo-krytycznym Dzieł Karola Szymanowskiego zostały zakończone! 

Spotkanie promocyjne z udziałem Lady Camilli Panufnik i Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej i Dariusza Czaji.
Spotkanie promocyjne z udziałem Lady Camilli Panufnik i Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej i Dariusza Czaji.
2014-10-20

W najbliższą niedzielę odbędą się dwa interesujące spotkania.
O godz. 16.00 w księgarni Kurant na Rynku Głównym o Andrzeju Panufniku z Beatą Bolesławską-Lewandowską oraz Lady Camillą Panufnik rozmawiać będzie Redaktor Naczelne PWM Daniel Cichy. 

IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego (17-26 października 2014)
IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego (17-26 października 2014)
2014-10-14

Festiwal poświęcony Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, którego twórczość stanowi inspirację dla wielu kompozytorów młodego pokolenia. 

Dzień Edukacji Muzycznej
Dzień Edukacji Muzycznej
2014-10-13

Po kilku latach przerwy Polskie Wydawnictwo Muzyczne zorganizowało Dzień Edukacji Muzycznej. Tym razem 7 października br. zawitaliśmy w gościnne progi Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach. 

Śląska Jesień Gitarowa 11 - 18.X.2014
Śląska Jesień Gitarowa 11 - 18.X.2014
2014-10-13

XV Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego odbywają się w Tychach w dniach 11-18 października 2014 r. Śląska Jesień Gitarowa to tydzień spotkań i koncertów najlepszych gitarzystów z całego świata.

Forum Opery Polskiej
Forum Opery Polskiej
2014-10-10

13 października br., a zatem w dniu sześćdziesiątej rocznicy rozpoczęcia działalności Opery Krakowskiej, odbędzie się Forum Opery Polskiej (Kraków, ul. Lubicz 48; godz. 10.30-14.30). Będzie to ważny punkt w programie jubileuszu Opery w związku z tematami, jakie zostaną podjęte w panelach dyskusyjnych. Współorganizatorem Forum jest warszawski Instytut Muzyki i Tańca.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.