Archiwum aktualności
« Październik 2017 »
Oferta pracy: referent ds. administracyjnych
2017-10-05
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – narodowa instytucja kultury zatrudni: Referenta ds. administracyjnych.
Polska premiera „Come In” Władimira Martynowa
2017-10-04
7 listopada polscy melomani będą mieli okazję usłyszeć „Come In!” na skrzypce i orkiestrę kameralną Vladimira Martynova. Utwór interpretować będzie Kaja Danczowska, a towarzyszyć jej będzie Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego. Koncert w ramach Dni Jana Pawła II odbędzie się w Kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Krakowie.
Pierwsze polskie wykonanie „Absolute Jest” Johna Coolinga Adamsa
2017-10-04
3 grudnia Apollon Musagète Quartett wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą José Maria Florêncio zagrają „Absolute Jest” Johna Coolinga Adamsa. Będzie to pierwsze polskie wykonanie tego utworu. Koncert odbędzie się w siedzibie NOSPR.
Prawykonanie „Koncertu na fortepian i orkiestrę” Marty Ptaszyńskiej
2017-10-04
Zaczynamy odliczać dni do prawykonania „Koncertu na fortepian i orkiestrę” Marty Ptaszyńskiej, które odbędzie się 27 października w Kaliszu. Orkiestrę Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Natalia Ponomarchuk. Partię solową wykona Clare Hammond.
Kurpiński i Chopin na obchody Roku Tadeusza Kościuszki
2017-10-03
18 października odbędzie w Kancelarii Prezydenta koncert w ramach obchodów Roku Kościuszkowskiego. Chopin Chamber Orchestra pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego wykona „Elegię na śmierć Tadeusza Kościuszki” Karola Kurpińskiego oraz „Fantazję A-dur na tematy polskie” Fryderyka Chopina.
„Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w Chicago
2017-10-03
28 i 29 października odbędą się w chicagowskim Copernicus Center (USA) przedstawienia „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki. Wystąpią soliści Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, połączone chóry TW-ON, Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina w Warszawie i PaSO oraz Paderewski Symphony Orchestra pod dyr. Wojciecha Niewrzoła.
„Widnokręgi” na dwa flety i fortepian – nowy utwór Wojciecha Widłaka
2017-10-03
14 października w Nowym Domu Sztuki w Radziejowicach zostanie prawykonane najnowsze trio Wojciecha Widłaka „Widnokręgi”. Pierwsza interpretacja będzie udziałem Łukasza i Agaty Długoszów (fl) oraz Andrzeja Jungiewicza (pf).
Spotkanie z Michałem Znanieckim w Operze Śląskiej
2017-10-03
8 października gościem spotkania z cyklu „OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze…”, będzie wybitny twórca teatralny i operowy – Michał Znaniecki. Spotkanie, będące jednym z wydarzeń związanych z 25-leciem pracy artystycznej reżysera, połączone jest z promocją książki pt. „Złota klatka. Michał Znaniecki w rozmowie z Mateuszem Borkowskim”.
Seminarium Edytorstwa Muzycznego w Radziejowicach
2017-10-02
Od 2 do 6 października Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach stanie się centrum edytorstwa muzycznego, a to za sprawą odbywających się w tych dniach specjalistycznych warsztatów organizowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Tropem koncertów fletowych Pawła Mykietyna
2017-10-02
Niecodzienna okazja wysłuchania obu koncertów fletowych Pawła Mykietyna nadarza się w najbliższych dniach.
13 października "Koncert fletowy" z 2013 roku zostanie wykonany w Szczecinie. Łukaszowi Długoszowi towarzyszyć będzie orkiestra miejscowej filharmonii pod dyrekcją Perry’ego So.
Dwa dni później, 15 października "Koncert podwójny na dwa flety" (2016) zabrzmi w warszawskim Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Solistami będą Łukasz i Agata Długoszowie. Wystąpią z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Michała Klauzy.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.